Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Kosma, Damian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

"Działała jak terrorysta", czy padła ofiarą politycznej zmowy? Zakończył się proces byłej burmistrz Nowych Skalmierzyc

Zakończył się proces Bożeny Budzik. Była burmistrz Nowych Skalmierzyc została oskarżona przez swoich podwładnych o znęcanie. Dwie z trzech poszkodowanych żądają od byłej pracodawczyni wysokiego zadośćuczynienia. Jedna zrezygnowała z takiej formy przeprosin. W środę, 10 kwietnia przed ostrowskim sądem strony wygłosiły mowy końcowe. Samej oskarżonej nie była na sali. Teraz pozostaje jej oczekiwanie na wyrok.

Psychiczne znęcanie nad trzema pracownicami – wtrącanie się do ich życia prywatnego, dyskredytowanie w oczach innych urzędników i zastraszanie – miało trwać kilka lat. Czarę goryczy przelało zebranie w 2017 roku. Wtedy padły słowa, których poszkodowane dłużej nie były w stanie akceptować i sprawę zgłosiły do Państwowej Inspekcji Pracy, a ta, już po kontroli, do prokuratury (WIĘCEJ).

Bożena Budzik usłyszała zarzut  złośliwego naruszania praw pracowniczych. – Papież Franciszek powiedział, że ktoś kto snuje takie pomówienia, przenosi dalej, działa jak terrorysta. Rzuca bombę i czeka, co się będzie działo. I patrzy na ten strach, który się wokół tej bomby dzieje – mówiła w trakcie mowy końcowej o działaniu oskarżonej prokurator Aleksandra ​Zając- Hanulak.

Zachowania Bożeny Budzik nie potrafił wytłumaczyć także oskarżyciel posiłkowy. Paweł Zierke podkreślał, że ataki byłej już burmistrz Nowych Skalmierzyc dotyczyły tylko i wyłącznie pracownic, a ich podłożem było życie prywatne urzędniczek. - Nie da się racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego pani oskarżona zaczęła się bawić w samozwańczego stróża moralności w gminie. Swoje ataki koncentrowała wyłącznie na kobietach – przypomniał.

Śledzenie romansów podwładnych, czy grożenie pracownicom konsekwencjami jeśli okaże się, że ich życie prywatne będzie niezgodne ze standardami moralnymi byłej burmistrz to według obrony Bożeny Budzik wymysły. A wszystko, co się wydarzyło – od oskarżenia po proces – to zmowa polityczna. – Wszystkie jej działania były spowodowane troską o dobro urzędu – podkreślała mecenas Stanisława Szmaj-Świtała. – Dziś osoby, które zarzuciły oskarżonej mobbing piastują w urzędzie wysokie stanowiska. Chcę wierzyć, że to czysty przypadek.

Sama Bożena Budzik nie przyznaje się do winy. Uniewinnienia chce także jej obrona. Jedna z trzech poszkodowanych oczekuje od byłej pracodawczyni 60 tysięcy złotych odszkodowania. Druga także chce pieniędzy, ale nie zdradziła, jak wysoka kwota zrekompensuje jej straty. Trzecia zrezygnowała z takiej formy zadośćuczynienia. A prokurator wnioskuje też o 15 tysięcy złotych grzywny dla emerytowanej burmistrz. Z uwagi na dotychczasowe zachowanie - m.in. brak karalności - oskarżyciel nie domaga się kary pozbawienia wolności.    

Czyn, za który odpowiada Bożena Budzik zagrożony jest karą do 5 lat więzienia. 

AW, zdjęcia BZO, arch

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/