Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 30 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Czy ksiądz oskarżony o molestowanie dziecka uniknie odpowiedzialności? Kaliski sąd bada kwestię przedawnienia karalności

Sąd Okręgowy w Kaliszu bada, czy sprawa księdza Arkadiusza H. skazanego za przestępstwa seksualne wobec osoby nieletniej nie uległa przedawnieniu. Z tego powodu w piątek, 15 października nie zapadł prawomocny wyrok wobec duchownego z diecezji kaliskiej, któremu swój film „Zabawa w chowanego” poświęcili bracia Siekielscy. Ostateczną decyzję sądu powinniśmy poznać za dwa tygodnie.

Ks. Arkadiusz H. ostatnio był kapelanem w kaliskim szpitalu, a wcześniej pełnił posługę w jednej z pleszewskich parafii. To tam miał się dopuszczać przestępstw seksualnych, za które trafił po latach na ławę oskarżonych.

Szokującą prawdę ukrywaną przez Kościół, ujawnili bracia Tomasz i Marek Sekielscy, którzy w filmie „Zabawa w chowanego” opowiedzieli m.in. historię synów organisty, wykorzystywanych seksualnie przez Arkadiusza H. Przed sądem jako strona występował młodszy z nich, Bartłomiej P., choć pokrzywdzonych, o których wiadomo było znacznie więcej. Prokuratorskie śledztwo wykazało, że ponad 20 lat temu ofiarą księdza padło jeszcze sześć innych osób. Ich sprawy jednak przedawniły się.

Przyznał się i przeprosił

Zdjęcie archiwalne. 15 października ks. Arkadiusza H. nie było w sądzie.

Proces księdza rozpoczął się 2 marca br. przed pleszewskim sądem i trwał zaledwie dwa dni. Ks. Arkadiusz H. przyznał się do zarzutów i przeprosił Bartłomiej P. – dziś już dorosłego mężczyznę, a wtedy 9-letniego chłopca.  Przed sądem duchowny stwierdził, że to ludzka słabość pchnęła go do wykorzystywania dziecka.

Wnoszę o braterskie pojednanie, jeśli jest to możliwe ze strony osoby pokrzywdzonej – powiedział.

Obie strony odwołały się od wyroku

Już kilka dni później, bo 8 marca sąd ogłosił wyrok. Ks. Arkadiusz H. został skazany na 3 lata bezwzględnego więzienia i 10-letni zakaz kontaktowania się i pracy z dziećmi i młodzieżą. Wyrok nie był prawomocny, a apelację od niego wniosły obie strony. 15 października miał rozpatrzyć je Sąd Okręgowy w Kaliszu.

Oskarżyciel uznał, że wyrok był niewspółmiernie niski do winy i zażądał 6 lat pozbawienia wolności. Z kolei obrona wniosła dla swojego klienta o rok i 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Niespodziewanie jednak sąd odroczył rozprawę do 28 października, uzasadniając to koniecznością dokonania analizy przepisów dotyczących przedawnienia karalności w tej sprawie.

Sąd Okręgowy bada, czy przypadkiem przestępstwo, które jest zarzucane oskarżonemu w tej sprawie nie jest już przedawnione. Taka jest powinność sądu. Sąd Rejonowy w Pleszewie badał ten wątek i stwierdził, że to przestępstwo przedawnione nie jest, ale to podlega zawsze ocenie Sądu Okręgowego jako sądu drugiej instancji. W tym konkretnym przypadku byłoby to (przedawnienie – red.) po 25 latach – powiedział Michał Królikowski, obrońca ks. Arkadiusza H.

Z powyższym uzasadnieniem zgadza się także prokurator.

MIK, AG, fot. AG.

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/