Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Aktualności

Gadzina z Majkowa ZDJĘCIA

Jeszcze kilka takich przypadków, a Kalisz będzie mógł turystów przyciągać nie tylko jako najstarsze, ale i najbardziej egzotyczne polskie miasto. Dowód na to mają wolontariusze Help Animals, którzy w przerwie między ratowaniem typowych dla naszego krajobrazu psów i kotów, pospieszyli na pomoc… żółwiowi i to z Ameryki. Gad, według świadków był widziany na osiedlu Majków już dwa lata temu. A w ubiegłym roku, przedstawiciel tego samego gatunku (a może to ten sam?) wygrzewał się nad brzegami Prosny.  

- Okazały samczyk spacerował sobie po Osiedlu Majków w Kaliszu. Żółw znalazł schronienie u jednego z mieszkańców, który powiadomił nas z prośbą o pomoc dla zwierzaka – piszą „animalsi” na swojej stronie społecznościowej na Facebooku.

 

To żółw znaleziony na Majkowie

Zagubiony gad to żółw czerwonolicy. Jego naturalnym środowiskiem jest Ameryka Północna i Środkowa, jednak za jakiś czas pewnie będzie można do tej listy dopisać i Kalisz. Egzotyczne zwierzę można było bowiem spotkać w październiku w kaliskim parku miejskim. Wtedy żółw wygrzewał się w jesiennym słońcu nad brzegiem Prosny nieopodal kaliskiego teatru. Wtedy kaliszanie wspólnie z telewizyjną ekipą Magazynu Miejskiego wybierali imię dla gada, który na dobre zagościł w parku. Dyskusja na ten temat rozgorzała na fanpage MM TUTAJ

Czy to ten sam osobnik? W ciągu kilku miesięcy mógł przecież spokojnym, żółwim krokiem dotrzeć na Majków.

A to żółw z Prosny. fot. październik 2013

Chociaż spotkanie z żółwiem w środowisku nie do końca dla niego naturalnym może być zabawne, to jest przy okazji także smutne. Zwierzęta te hodowane są przede wszystkim w terrariach. Jednak czasem zdarza się – i tak też mogło być w tym przypadku – że kiedy żółw podrośnie, opiekunowie zwyczajnie go porzucają. Na swoje szczęście ten gatunek żółwia szybko przystosowuje się do nowych warunków i może przeżyć w chłodniejszym, europejskim klimacie. „Animalsi” nie chcieli jednak tego najwyraźniej sprawdzać i kaliski okaz przekazali pod opiekę właścicielom gospodarstwa agro-turystycznego w… Niedźwiedziu. 

Mirka Zybura, fot. Help Animals Kalisz, archiwum

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/