Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 maj 2021 Godzina:
imieniny: Aleksandra, Feliks

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Aktualności

Dwa małżeństwa oszukane „na policjanta”. Straciły wszystkie oszczędności

Kolejne oszustwa „na policjanta” w Kaliszu. W środę przestępcom udało się nabrać dwa małżeństwa, które po telefonicznej rozmowie z mężczyzną podającym się za funkcjonariusza, wypłaciły w banku pieniądze i oddały je obcej osobie. W sumie kilkadziesiąt tysięcy złotych.   

Schemat działania oszustów był standardowy. Do dwóch różnych małżeństw zadzwoniła osoba podająca się za członka rodziny, po czym rozmowa została przerwana. Po chwili telefon zadzwonił ponownie. – Tym razem w słuchawce odezwał się mężczyzna podający się za policjanta. Twierdził, że ściga przestępców oszukujących seniorów i zapytał swoich rozmówców, czy ostatnio nie mieli dziwnych telefonów od rzekomych członków ich rodzin. Gdy ci potwierdzili, że taka sytuacja miała miejsce przed chwilą, mężczyzna oświadczył, że ich pieniądze są zagrożone i powinni oddać je na przechowanie policji – mówi sierż. sztab. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

To jednak nie wszystko. W ostatnim czasie oszuści udoskonalili metodę działania i dla uwiarygodnienia swojej wersji proszą rozmówców, by ci wykręcili numer alarmowy policji 997 i dla pewności potwierdzili tożsamość dzwoniącego policjanta. – Sęk w tym, że seniorzy nie rozłączają się, tylko wykręcają numer 997, cały czas trzymając słuchawkę w dłoni i mając oszusta na linii. Tym razem mężczyzna po drugiej stronie przedstawia się jako dyżurny policji i potwierdza, że taki a taki policjant faktycznie pracuje w komendzie – dodaje Anna Jaworska-Wojnicz.

Efekt tego jest taki, że małżonkowie, którzy w środę odebrali takie telefony dali się nabrać. Do banków udały się panie: jedna w wieku 57 lat, druga – 75. – Łącznie wypłaciły ze swoich kont 45 tysięcy złotych. Pieniądze, w ustalonym wcześniej miejscu, przekazały nieznanej osobie – dodaje rzeczniczka policji.

Policja po raz kolejny apeluje do seniorów, by nikomu, kogo nie znają nie przekazywali żadnej gotówki. – Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy rozmawia z policjantem, powinien osobiście stawić się w komendzie policji, zanim komukolwiek odda swoje oszczędności – podkreśla Anna Jaworska-Wojnicz.

MIK, fot. arch. 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/