Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Michał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Aktualności

Coraz więcej uczniów wybiera etykę

Gwałtownie wzrasta liczba dzieci, których rodzice wolą, by uczęszczały na zajęcia etyki zamiast lekcje religii. Do tej pory już dwie podstawówki zadeklarowały więcej takich uczniów, niż w ubiegłym roku było ich w całym mieście. Od września br. oświadczenia o udziale w lekcjach religii lub etyki rodzice muszą wyrazić na piśmie. Według zaleceń Kurii Biskupiej w Kaliszu, katecheci mają obowiązkowo informować dzieci tych drugich, że to forma „pisemnej apostazji”, czyli świadome, dobrowolne i publiczne wyrzeczenie się kontaktu z Kościołem.

Rok szkolny dopiero się rozpoczął, dlatego Wydział Edukacji dysponuje na razie szczątkowymi informacjami na temat preferencji uczniów. Już teraz dają one jednak obraz pewnej tendencji; podczas gdy w roku ubiegłym na etyką uczęszczało zaledwie 12 osób w całym mieście, tym razem tylko szkoły podstawowe: nr 1 i 14 zgłosiły po 15 chętnych każda. - A to dopiero dwie szkoły, bo mamy też zgłoszenia ze Szkoły Podstawowej nr 7, IV Liceum Ogólnokształcącego czy Zespołu Szkół nr 7 na Zagorzynku, a kolejne ciągle jeszcze będą wpływać. Zobaczymy jednak, jak to będzie wyglądać w praktyce – mówi portalowi faktykaliskie.pl Krzysztof Jurek (na zdj.), zastępca naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Tak czy inaczej przynajmniej część szkół, jeśli nie wszystkie, będzie musiała zatrudnić nauczycieli etyki. To efekt wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w głośnej sprawie "Grzelak przeciwko Polsce". Państwo Grzelak, notabene z sąsiedniego Ostrowa Wielkopolskiego, przez kilka lat domagali się lekcji etyki dla swojego syna, który nie uczęszczał na lekcje religii. Szkoły mu ich jednak nie zapewniły, w związku z czym Trybunał uznał, że Polska naruszyła zakaz dyskryminacji oraz wolność sumienia i wyznania, ponieważ nie organizując lekcji etyki dyskryminowano niewierzących uczniów. Zgodnie z nowymi przepisami, szkoły mają teraz obowiązek zapewnienia zajęć etyki nawet jednemu uczniowi.

W ubiegłym roku w "Asnyku" na lekcje etyki uczęszczały 4 osoby. - Etyka nie jest formą antykatechezy. Etyka jak sama nazwa głosi, jest dziedziną filozofii, uczy przede wszystkim myślenia. Na te zajęcia chodzą osoby o różnych przekonaniach, które mają prawo i wierzyć, i nie wierzyć. Tu absolutnie nie zajmujemy się kwestiami kościelnymi, nie o to tutaj chodzi - wyjaśnia Joanna Montelatic, nauczycielka etyki.


Do ubiegłego roku kaliski samorząd organizował międzyszkolne lekcje etyki. Zajęcia prowadzone były w czterech placówkach na terenie miasta. Teraz, według zaleceń Ministerstwa Edukacji Narodowej, „wskazane jest, aby zajęcia z etyki odbywały się w szkole, w której uczeń ten spełnia obowiązek szkolny lub obowiązek nauki”. – Jest zbyt wcześnie, by mówić już, jak organizacja tych zajęć będzie wyglądać w tym roku. Wszystko okaże się w ciągu kilku najbliższych dni, po zebraniu danych ze wszystkich szkół – dodaje Krzysztof Jurek.

Nauka religii i etyki jest organizowana w szkołach na życzenie rodziców bądź pełnoletnich uczniów. Nie są to przedmioty obowiązkowe, a uczeń może nie uczęszczać na żaden z nich lub na oba jednocześnie. Od tego roku deklarację udziału w lekcjach religii lub etyki należy dostarczyć szkole w formie pisemnej; wówczas przedmiot staje się dla ucznia obowiązkowy, a ocena jest wliczana do średniej ocen ucznia, nie wpływa jednak na promocję.

Kuria Biskupia w Kaliszu zamieściła na swojej stronie internetowej instrukcję duszpasterską dla katechetów i proboszczów, apelując, aby w trosce o przyszłość lekcji religii w szkołach dopilnowali sprawy oświadczeń. Uczniowie, którzy wybiorą etykę maja być natomiast wyraźnie informowani, z czym się to wiąże. „Nie mamy na to wpływu bezpośredniego, ale kapłani i katecheci mają obowiązek poinformowania, że jest to forma pisemnej apostazji” – czytamy w dokumencie. Apostazja rozumiana  jest jako świadome, dobrowolne i publiczne wyrzeczenie się kontaktu z Kościołem.

MIK, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/