Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 16 maj 2021 Godzina:
imieniny: Szymoneta, Szymon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Zwalczanie ćmy bukszpanowej – praktyczne wskazówki

Niezwykle żarłoczna i błyskawicznie rozprzestrzeniająca się ćma bukszpanowa potrafi w stosunkowo krótkim czasie pozbawić uroku dorodny bukszpan. Podjęcie odpowiednich działań od razu da szansę na uratowanie rośliny przed szkodnikiem, w przeciwnym razie dojdzie do jej obumarcia. Masz podejrzenie, że Twoje bukszpany zaatakowała ćma bukszpanowa? Sprawdź, jak sobie z nią radzić.

Niezwykle żarłoczna i błyskawicznie rozprzestrzeniająca się ćma bukszpanowa potrafi w stosunkowo krótkim czasie pozbawić uroku dorodny bukszpan. Podjęcie odpowiednich działań od razu da szansę na uratowanie rośliny przed szkodnikiem, w przeciwnym razie dojdzie do jej obumarcia. Masz podejrzenie, że Twoje bukszpany zaatakowała ćma bukszpanowa? Sprawdź, jak sobie z nią radzić.

Nie każda postać ćmy bukszpanowej jest tak samo szkodliwa (więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://tedan.pl/baza-wiedzy/cma-bukszpanowa-wyglad-objawy/). Najwięcej złego robią larwy owada, które w bardzo szybkim tempie zjadają liście i pędy rośliny, z których nic nie zostaje. Odkrycie gąsienic niestety świadczy już o zaawansowanej inwazji szkodnika. Wtedy roślina jest już nie do odratowania. By nie dopuścić do takiej sytuacji, należy regularnie przeglądać roślinę, zwracając szczególną uwagę na spodnią stronę liści, gdyż to właśnie tam ćma bukszpanowa składa jaja. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, powinno się natychmiast podjąć walkę z pasożytem (niezbędne do tego preparaty i akcesoria znajdziesz tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/zwalczanie-cmy-bukszpanowej/).

Mechaniczne usuwanie ćmy bukszpanowej

Istnieje wiele metod przeciwdziałania larwom ćmy bukszpanowej. Jedną z najprostszych, która nie wymaga nakładu środków, jest metoda mechaniczna. Polega na mechanicznym albo ręcznym usuwaniu jaj lub gąsienic ćmy bukszpanowej. Pierwszy sposób jest nieco szybszy – wystarczy rozłożyć pod krzewem folię i energicznie nim potrząsnąć lub uderzyć w niego kijem, a gąsienice same pospadają. Można spróbować również wymyć robaki silnym strumieniem wody z węża ogrodowego. Pozbyć się trzeba także zniszczonych części rośliny, w tym pozbawionych liści pędów, na których w dodatku widać oprzędy przypominające pajęczynę – najlepiej wyciąć je i spalić. Czynności należy powtarzać sukcesywnie każdego dnia, aż do opanowania inwazji szkodnika.

Stosowanie feromonowych pułapek

Wytrząsanie gąsienic z bukszpanu nie zawsze przynosi oczekiwany rezultat. Wtedy w grę wchodzą profesjonalne sposoby zwalczania szkodnika takie jak pułapki feromonowe (do kupienia np. tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/zwalczanie-cmy-bukszpanowej/pulapki-feromonowe-na-cme-bukszpanowa-jakie-wybrac-i-jak-stosowac/). Ich działanie opiera się na feromonach, czyli najsilniej działających substancjach zapachowych w przyrodzie. Zwabiają i unieszkodliwiają samców ćmy bukszpanowej, ale pozostają obojętne dla innych owadów, np. zapylających.

Wychwytywanie pasożytów przy pomocy feromonowych pułapek w znaczny sposób ogranicza proces ich rozmnażania. Wszystko dlatego, że niezapłodnione samice nie mają możliwości złożenia jaj, z których wylęgłyby się dewastujące bukszpan gąsienice.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje pułapek feromonowych: jednosezonowe lub wielosezonowe. Zarówno w jednych, jak i drugich konieczne jest uzupełnianie feromonu lub jego wymiana, a także wymiana elementu unieszkodliwiającego owady.

Oprysk preparatem o działaniu biobójczym

Gdy opisane wyżej metody zawiodą, w zanadrzu jest jeszcze jedna, a mianowicie możliwość użycia preparatów o charakterze biologicznym lub chemicznym. Środki tego typu zabijają owada pod warunkiem, że zostaną rozpylone w określonym stadium jego cyklu rozwojowego, zgodnie z zaleceniami producenta.

W sklepach z produktami do zwalczania szkodników (np. tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/zwalczanie-cmy-bukszpanowej/oprysk-na-cme-bukszpanowa-jaki-wybrac-i-kiedy-zastosowac/) znaleźć można preparaty o działaniu kontaktowym oraz wykazujące działanie żołądkowe. Pierwsze zabijają osobniki dorosłe, czyli motyle, za to drugie pozwalają pozbyć się gąsienic ćmy bukszpanowej.

Do zwalczania ćmy bukszpanowej polecamy wybierać środki o działaniu selektywnym. Skutecznie eliminują przedstawicieli tego gatunku, jednocześnie nie zagrażając owadom pożytecznym. Dużą popularnością cieszą się preparaty zawierające biologiczny czynnik aktywny. Śmierć gąsienic ćmy bukszpanowej następuje w ciągu 3 dni od wykonania oprysku.

W większości przypadków wdrożenie powyższych metod pozwala zatrzymać inwazję ćmy bukszpanowej i skutecznie ją wytępić. Wystarczy jedynie przestrzegać zaleceń producentów konkretnych pułapek i specyfików, a także być konsekwentnym w działaniu i systematycznie powtarzać określone czynności. Jeśli jednak spustoszenie w obrębie bukszpanów będzie duże albo zaatakowane zostały dziesiątki krzewów, przez co nie ma pewności co do opakowania plagi niszczącej rośliny, zawsze można skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy DDD. Warto o tym pamiętać.

artykuł sponsorowany

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/