Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 maj 2021 Godzina:
imieniny: Benedykta, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Z Mikstatu do US Army

Wcześniej dowódca w NATO, a obecnie w szeregach amerykańskiej armii. Pochodzący z Mikstatu (pow. ostrzeszowski) gen. dyw. Adam Joks został zastępcą dowódcy V Korpusu US Army. Swoje obowiązki będzie pełnić w Fort Knox, a o powołaniu pierwszego Polaka na tę funkcję poinformował minister Mariusz Błaszczak w trakcie spotkania z gen. Johnem Kolasheskim, który dowodzi korpusem stworzonym dla wsparcia obrony wschodniej flanki NATO.

Korpus został reaktywowany w 2020 roku. Główna siedziba znajduje się w stanie Kentucky, a dokładnie w Fort Knox. Dowództwo odpowiedzialne za dowodzenie wojskiem amerykańskim wschodniej flanki NATO zlokalizowane zostało w Poznaniu.

Wysunięte dowództwo V Korpusu jest już w Poznaniu i rozpoczęło już swoją działalność. Bardzo cieszę się z tego, że zgodnie z propozycją strony amerykańskiej, stanowisko zastępcy dowódcy w Fort Knox, a więc w dowództwie V Korpusu będzie sprawował polski generał. Będzie to gen. dyw. Adam Joks. Nasza współpraca dowodzi bardzo silnych relacji polsko-amerykańskich, jeżeli chodzi o obronność – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu gen. broni Johnem Kolasheskim, dowódcą V Korpusu Sił Lądowych USA. – Pozycja, którą obejmie generał to jasny sygnał bardzo bliskiej, silnej współpracy między polskimi siłami zbrojnymi i siłami zbrojnymi USA.

Wcześniej pochodzący z Mikstatu gen. dyw. Adam Joks był zastępcą szefa Sztabu Generalnego oraz dowódcą Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Karierę wojskową zaczynał jako dowódca plutonu zmechanizowanego w 13 Pułku Zmechanizowanym w Kożuchowie i Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Ostrowie Wielkopolskim.   

AW, zdjęcie SGWP

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/