Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Wielisława, Wiesław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Szczypiornicka. Jedna z ulic Wrocławia nazwana od kaliskiej dzielnicy

Szczypiorno ma swoją ulicę we… Wrocławiu. Jedna z arterii na osiedlu Osobowice upamiętnia historyczne znaczenie kiedyś granicznej miejscowości, a obecnie dzielnicy naszego miasta. Szczypiornicka sąsiaduje z ulicami noszącymi nazwy miast z naszego regionu. Nie ma wśród nich ulicy Kaliskiej, ale gród nad Prosną w stolicy Dolnego Śląska ma swój plac na Złotnikach.

Ul. Szczypiornicka we Wrocławiu

Tabliczki informującej, że nieutwardzona i dopiero zagospodarowywana ulica nazywa się od kaliskiego Szczypiorna, jeszcze nie ma. Decyzja, by tak nazwać kilkusetmetrowy odcinek zapadła w czerwcu, o czym poinformował nas czytelnik Szymon Haładyn. W trakcie sesji Rady Miasta Wrocławia wszystkich 37 obecnych rajców poparło propozycję Komisji Nazewnictwa Ulic Towarzystwa Miłośników Wrocławia.  

„Nazwa ulica pochodzi od miejscowości Szczypiorno, w 1976 r. włączonej do granic administracyjnych Kalisza. W 1815 roku w miejscowości utworzono punkt graniczny pomiędzy Prusami a Imperium Rosyjskim, zbudowano koszary dla garnizonu oraz budynek urzędu celnego. W 1914 roku władze niemieckie w koszarach i barakach utworzyły obóz jeniecki dla cudzoziemców: Ukraińców, Rosjan, Francuzów, Brytyjczyków, Rumunów i innych narodowości. W późniejszym czasie powstał tam obóz dla internowanych żołnierzy Legionów Polskich (w liczbie ok. 4 000), którzy odmówili przysięgi lojalności cesarzowi niemieckiemu. Wśród legionistów zrodziła się nowa dyscyplina sportowa – piłka ręczna, potocznie nazywana szczypiorniakiem. Projekt uchwały nie zawiera danych prawnie chronionych” – można przeczytać w uzasadnieniu.

Ulica Szczypiornicka odchodzi od ul. Krotoszyńskiej. Niedaleko znajdują się też ulice Jarocińska i Wieluńska. We Wrocławiu swój fragment ma także Kalisz. Plac, który swoją nazwę zawdzięcza naszemu miastu, położony jest w odległości około 10 kilometrów od ul. Szczypiornickiej i jest zlokalizowany na Złotnikach, w ramach osiedla Leśnica.

AW, zdjęcia Maciej Stroński, autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/