Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 13 maj 2021 Godzina:
imieniny: Ofelia, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Słońce jakiego nie znamy

Zbliża się kulminacyjny moment wydarzenia "Kwiecień 2016 - miesiąc z astronomią w Kaliszu". W najbliższy czwartek, 14 kwietnia wykład popularno-naukowy pt. "Słońce jakiego nie znamy" wygłosi dr Urszula Bąk-Stęślicka z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wraz z mężem, dr Markiem Stęślickim naukowcy opowiedzą młodszym i starszym, jak zbudowane jest Słońce i jak wygląda.

yle="margin:0cm 0cm 0pt;">-  Gdy obserwujemy Słońce na różnych długościach fali wygląda ono inaczej niż przywykliśmy. Pole magnetyczne Słońca powoduje szereg bardzo ciekawych zjawisk, do nich należą między innymi plamy słoneczne, protuberancje, rozbłyski oraz koronalne wyrzuty materii - mówi dr Bąk-Stęślicka. Na wykładzie będzie można usłyszeć m.in., jak często zjawiska te obserwujemy na Słońcu oraz czy mają one wpływ na mieszkańców Ziemi.

yle="margin:0cm 0cm 0pt;"> 

yle="margin:0cm 0cm 0pt;">- Tematyka Słońca jest bliska każdemu. Atrakcyjną formą wykładu pragniemy zaprosić wszystkich: młodszych i starszych zainteresowanych astronomią – zachęca Radosław Piotr z Koła Astronomicznego przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Dobrzec” w Kaliszu. - Chcemy, aby wszyscy byli pod wrażeniem Słońca: gwiazdy, która daje nam światło, ciepło i... życie.  

yle="margin:0cm 0cm 0pt;"> 

yle="margin:0cm 0cm 0pt;">Kalisz ma bardzo bogate tradycje obserwacyjne Słońca. Już w pierwszej połowie XVII wieku jezuita Karol Malapert obserwował Słońce z wieży dzisiejszego Kościoła Garnizonowego. Obserwacje czynił z pomocą pierwszych na ziemach polskich lunetek, a godnym uwagi jest fakt, że montaż paralaktyczny, który stworzył Malapert w Kaliszu, jest po dziś dzień podstawowym systemem montażu amatorskich teleskopów wśród miłośników astronomii na całym świecie.

yle="margin:0cm 0cm 0pt;"> 

yle="margin:0cm 0cm 0pt;">Na czwartkowy wykład organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych (bez ograniczeń wiekowych) do Auli Błękitnej PWSZ w Kaliszu przy ul. Nowy Świat. Spotkanie odbędzie się w czwartek 14 kwietnia, o godz. 18:00.

yle="margin:0cm 0cm 0pt;"> 

yle="margin:0cm 0cm 0pt;">Natomiast w piątek, 15 kwietnia zaplanowano wspólne obserwacje nieba. Od godz. 20:00 na Polach Marsowych Koło Astronomiczne przy SM „Dobrzec” prezentować będzie księżycowe kratery, księżyce Jowisza i sztuczne satelity Ziemi. Dla wytrwałych: nocne obserwacje Marsa i Saturna.

yle="margin:0cm 0cm 0pt;"> 

yle="margin:0cm 0cm 0pt;">RED. MIK, fot. org.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/