Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 październik 2021 Godzina:
imieniny: Lubomira, Lutosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Będą kręcić film w kaliskim więzieniu! Poszukiwani statyści

Więzienie w Kaliszu będzie głównym miejscem akcji filmu „Nazywam się Julita” w reżyserii Filipa Dzierżawskiego. Zdjęcia w zabytkowym, opuszczonym obiekcie zaczną się już niebawem. W głównych rolach zobaczymy: Martę Ścisłowicz, Janusza Chabiora i Aleksandrę Konieczną. Szansę na udział w tym przedsięwzięciu ma każdy, bowiem filmowcy poszukują statystów. Casting już w ten piątek!

Podczas gdy Kalisz ma problem z zagospodarowaniem opustoszałego gmachu byłego już więzienia, obiekt doceniają kolejni filmowcy. Filip Dzierżawski, reżyser i scenarzysta młodego pokolenia, znany między innymi z obsypanego nagrodami filmu dokumentalnego „Miłość” o jednej z najważniejszych polskich formacji jazzowych lat 90. ubiegłego wieku, decyduje się akcję swojego kolejnego obrazu umieścić właśnie w kaliskim więzieniu.

Trudne relacje córki z matką

Film nosi tytuł „Nazywam się Julita”. - Jest historią dziewczyny, która po bezskutecznych próbach spotkania się z matką - osadzoną w kaliskim więzieniu - pod pretekstem udziału w programie „Świadectwo” wraz z psychologiem Edwardem wchodzi do tego więzienia i tam konfrontuje się z matką, która nie chciała jej widzieć przez ostatnie 10 lat – mówi nam Filip Dzierżawski, reżyser.

Co ważne kaliskie więzienie nie pojawi się w filmie na kilka czy kilkanaście minut - Cały film będzie kręcony w więzieniu w Kaliszu, gdyż ta historia jest skupiona tylko na próbie kontaktu z matką. O więzieniu w Kaliszu dowiedzieliśmy się z internetu, szukając różnych obiektów, natrafiliśmy na to więzienie. Wyglądało bardzo obiecująco na zdjęciach, przyjechaliśmy i rzeczywiście to wszystko co widzieliśmy w internecie, się sprawdziło – dodaje Filip Dzierżawski. Filmowcy oglądali między innymi nasze materiały wideo, w których zajmowaliśmy się tematyką więzienia i skontaktowali się z nami.

W obrazie zobaczymy aktorów znanych z małego i dużego ekranu. Tytułową Julitę zagra Marta Ścisłowicz.

Janusz Chabior wcieli się w rolę psychologa Edwarda.

fot. wikipedia

Matkę Julity będzie grała Aleksandra Konieczna

fot. Teatr Wybrzeże

Premiera filmu spodziewana jest na koniec roku

Potrzebni statyści: więźniarki i strażnicy

Wielkie więzienie trzeba będzie na czas kręcenia filmu zapełnić, tak by obiekt ożył. Casting odbędzie się w najbliższy piątek, 29 lipca o godzinie 11:00 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy  ul. Obywatelskiej 4.- Zapraszamy kobiety chętne do wystąpienia w charakterze statystek do roli więźniarek Zakładu Karnego i mężczyzn jako statystów do roli  strażników- zaprasza Rafał Szymański, kierownik produkcji.

„Zamek” doceniany przez filmowców

Obraz Filipa Dzierżawskiego będzie kolejną artystyczną produkcją, w której wykorzystana będzie niepowtarzalna architektura kaliskiego „Zamku” na Tyńcu.

W 2011 roku kręcono tu sceny do belgijsko-luksmebursko-francuskiej produkcji „Tango Libre”. Film opowiada o fascynacji tańcem, ale i namiętności między więziennym strażnikiem a kobietą, którą poznaje na lekcjach tańca. Nowa miłość mężczyzny okazuje się żoną jednego z osadzonych w Zakładzie Karnym, w którym ten pracuje.

Rok temu, przez dwa dni za murami zabytkowego więzienia powstawały zdjęcia do filmu realizowanego przez Annę i Wilhelma Sasnalów. Produkcja realizowana była na podstawie powieści Alberta Camusa "Obcy". Główną rolę odtwarzał Rafał Maćkowiak znany z „Ekipy”, „Masz na imię Justin”, „Senności” czy serialu „Londyńczycy”. Film nie wszedł jeszcze na ekrany kin.

Agnieszka Gierz, fot. archiwum

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/