Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 13 maj 2021 Godzina:
imieniny: Ofelia, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Profesjonalne parzenie kawy - niezbędnik baristy

Kawa. Czymże byłyby bez niej poranki. Odkąd w wieku XVI pojawiła się w Europie, stanowi nieodłączny element porannego rytuału zdecydowanej większości członków społeczeństwa. Zawarta w niej moc kofeiny od pokoleń rozjaśnia umysły i dodaje energii. Jednak magia przywiezionego z Etiopii napoju okazała się o wiele silniejsza, niż z początku zakładano, a dążenie do wyciągnięcia z jej ziaren jak najdoskonalszego aromatu i esencjonalnego smaku, ewoluowało wręcz do rangi sztuki.

Barista — wykwalifikowany kawiarniany czarodziej

Nie każdy odwiedzający kawiarnię gość, zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele pracy, wiedzy i umiejętności wymaga przygotowanie jego ulubionego napoju. Człowiek, który za chwilę zaparzy dla niego filiżankę espresso, spędził wiele godzin na wyrabianiu w sobie odpowiednich nawyków i pozyskiwaniu najlepszego sprzętu pozwalającego na wytworzenie z ziaren esencji, która zaspokoi najbardziej wyrafinowane podniebienia. Ciągle rozwijająca się branża gastronomiczna i niezwykle popularna kultura picia kawy, napędzają przemiany zachodzące w obowiązujących trendach, które uaktualniane są o nową wiedzę, a także, z udziałem technologii, o nowe sprzęty akcesoria dla baristów.

Niezbędnik baristy - zestaw startowy

Rozpoczynając swoją przygodę z parzeniem kawy, każdy początkujący barista powinien zaopatrzyć się w odpowiednie utensylia, które pozwolą mu właściwie rozwijać umiejętności już od pierwszych pozyskiwanych ze zmielonych ziaren kropli. Pierwszy z niezbędnych w pracy baristy elementów to tamper. Jest to akcesorium pozwalające na ubijanie odpowiedniej ilości kawy w portafiltrze, czyli kolbie ekspresu. Jego gładka, płaska podstawa pozwala na równomierne rozłożenie siły, z którą ubijamy kawę. To ogromne ułatwienie zapewniające wygodę i oszczędność czasu. O komfort używania tampera zadba odpowiednio dobrana bezwonna, antypoślizgowa, sylikonowa mata - odporna na wysokie temperatury, łatwa w czyszczeniu i pozwalająca uniknąć uszkodzeń blatu podczas ubijania kawy w kolbie.

Drugim elementem, w który należy się zaopatrzyć, jest dystrybutor. Występujący w postaci płaskiego krążka o gładkiej powierzchni, zastosowany przed tamperem, pozwala na błyskawiczne wyrównanie poziomu kawy w kolbie bez ryzyka powstania grudek. Odbijak do fusów to przydatny pojemnik, który, znajdując się w pobliżu stanowiska naszej pracy, pozwala na szybkie pozbywanie się fusów. Odpowiednio dobrany odbijak może znaczenie ułatwić proces recyclingu, czy ich kompostowania. Oczywiście tym, czego w niezbędniku baristy zabraknąć nie może jest dzbanek do spieniania mleka. Bez niego nie sposób wyobrazić sobie przygotowanie idealnego latte czy cappuccino, a bez tego żadna kawiarnia istnieć nie może.

W procesie tworzenia kaw mlecznych niezastąpioną pomocą okaże się termometr, dokładnie wskazujący moment, w którym podgrzewane mleko osiąga idealną, uwydatniającą jego walory temperaturę, pozwalającą na doskonałe połączenie się tego składnika z espresso. Waga kompaktowa także odrywa istotną rolę w kwestii parzenia kawy. Nie tylko zapewnia stałą gramaturę użytych ziaren, ale jest też ważnym elementem w procesie mierzenia czasu parzenia.

Praktycznym akcesorium w pracy z ekspresem kolbowym jest shot glass, którego niewielkie rozmiary pozwalają na swobodne umieszczenie go pod kolbą, a następnie przelanie uzyskanego espresso do docelowego naczynia o dowolnej wysokości.

Praca baristy to też konserwacja. Dbałość o używane akcesoria oraz ekspres to nadrzędna zasada, dzięki której używane codziennie sprzęty będą wspierać nasze działania przez długi czas. Warto zatem zaopatrzyć się w specjalne ściereczki oraz szczotki, ułatwiające czyszczenie poszczególnych elementów zestawu.

Kawa alternatywna, czyli nie tylko ekspres

Choć dobra kawa kojarzy nam się głównie z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i okazałego ekspresu kolbowego, miłośnicy kawy speciality doceniają urok i smak napoju zaparzanego w dripie. Proces ten wymagający ogromnego doświadczenia i umiejętności ma w sobie niepodważalnie wiele uroku. Wystarczy spojrzeć na stosowany przy nim dzbanek do polewania "gooseneck". Jego kształt i sposób użycia z pewnością dodają kawowej esencji jeszcze więcej przejmującej zmysły magii.

artykuł sponsorowany

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/