Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2021 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Owoce od kaliskich sadowników dla uczniów z powiatu

Owoc to najlepsza propozycja na drugie śniadanie. Szczególnie dla młodego człowieka. Dlatego od września uczniowie z podstawówek powiatu kaliskiego będą otrzymywać takie przekąski – pochodzące od lokalnych sadowników. Akcja, której pomysłodawcą jest Krzysztof Nosal, starosta kaliski już ruszyła. Jako pierwsze do zdrowych nawyków były zachęcane dzieci z Mołdawii, które przebywają w naszym regionie na letnim wypoczynku.

„Zdrowy owoc dla dzieci z powiatu“ ma zachęcać młodych ludzi do sięgania po zdrowe przekąski. I przekonywać ich do wyrobów lokalnych producentów, do których Krzysztof Nosal, starosta kaliski zwrócił się o przekazywanie owoców, szczególnie jabłek. - Pochodzące z naszego regionu to świetne i przede wszystkim bardzo korzystne dla organizmu uzupełnienie codziennego jadłospisu, dlatego w ramach akcji rozdawane będą owoce w szkołach na terenie powiatu – mówi samorządowiec.  

Jako pierwsza na apel starosty odpowiedziała Aleksandra Wróblewska prowadząca gospodarstwo ogrodnicze w gminie Opatówek. Jej jabłka trafiły do 40-osobowej delegacji dzieci polskiego pochodzenia z Naddniestrza w Mołdawii, która od soboty przebywa na terenie naszego powiatu. - Chętnie włączam się w takie akcje zdrowego żywienia, bo wiem, jak ważne jest budowanie zdrowych nawyków u dzieci. Cieszę się, że mogliśmy w ten sposob wesprzeć również dzieci z Mołdawii – mówi Aleksandra Wróblewska.

Akcja „Zdrowy owoc dla dzieci z powiatu“ będzie kontynuowana tuż po rozpoczęciu roku szkolnego. Właśnie wtedy władze samorządowe wraz z przedsiębiorcami, którzy włączą się w przedsięwzięcie, odwiedzą placówki szkolne w powiecie kaliskim i przekażą kolejne partie owoców, namawiając przy tym młodzież do dbania o dietę i wzbogacania jej o zdrowe produkty.

Skąd taki pomysł? Zdrowa żywność w dzisiejszych czasach, szczególnie wśród przedstawicieli młodego pokolenia, zdecydowanie przegrywa walkę ze słodyczami i fastfoodami. Niewiele dzieci potrafi oprzeć się silnej pokusie spożywania nadmiernej ilości produktów wysoko przetwożonych. A to prawdziwe "bomby kaloryczne". - Postanowiliśmy wyjść z tym pomysłem do młodzieży, bo w dobie postępu cywilizacyjnego przedstawiciele młodego pokolenia mają bardzo mało ruchu, który przegrywa walkę z technologią. Do tego dochodzi bardzo złe odżywianie, co sprawia, że obserwując młodzież szkolną, można zauważyć ogromną plagę otyłości. Chcemy zatem namawiać młodych mieszkańców powiatu do zwrócenia uwagi na spożywane jedzenie. Uznaliśmy, że warto zachęcać, wykorzystując do tego owoce, bo są smaczne i jednocześnie bardzo zdrowe - tłumaczy Krzysztof Nosal.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z JEDZENIA JABŁEK:

- sprzyjają, żelaznemu zdrowiu, bo zawierają cenne witaminy, minerały, antyutleniacze i błonnik,

- pomagają w utrzymywaniu prawidłowego poziomu cholesterolu,

- są niskokaloryczne i zawierają błonnnik - dzięki temu wspomagają odchudzanie,

- są świetną i tanią przekąską, bo można je nabyć wszędzie i w dobrej cenie,

- dużo zawartego w nich wapnia wpływa na wzmocnienie włosów, zębów i paznokci,

- można z nich nawet zrobić chipsy, i to w dodatku zdrowe.

AW, Michał Kraszkiewicz, Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/