Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Laura, Wolmar

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Oni nie są żywi. Wciąż budzą grozę ZDJĘCIA

Kto i po co zrobił coś takiego? Takie pytanie dwa lata temu zadawało sobie wielu mieszkańców Kalisza i nawet całej Polski. Na portalu faktykaliskie.pl pokazaliśmy wówczas galerię zdjęć z tajemniczej „zagrody manekinów”. Od tamtej pory artykuł przeczytano u nas niemal 200 tysięcy razy! Wczoraj wróciliśmy z aparatem w to samo miejsce, by zobaczyć, co się zmieniło przez ostatnie dwa lata.

Niedaleko od granic Kalisza, na niewielkim wzgórzu, w otoczeniu gęstego  lasu stoi dom. Stary, drewniany, z pozoru niczym nie różniący się od innych. Z pozoru. W oknie widać stojącą kobiecą postać. Dopiero gdy lepiej się jej przyjrzeć  widać, że nie jest ona żywa. W drugim oknie widać leżący męski korpus. Czy to człowiek?

Ich towarzystwo rozrzucone jest po obejściu. Zza krzaków zerka gipsowa głowa, z uścisku desek drewnianego domu próbuje się wyrwać męskie ramię.  Kolejne elementy tej upiornej układanki leżą przy płocie, ich kończyny i korpusy rozrzucone są dosłownie wszędzie. Podchodząc bliżej widać, że to tylko manekiny, ale wrażenie, jakie wywołują u  oglądających jest niesamowite. Całość wygląda trochę jak sceneria do horroru klasy B, albo surrealistyczne dzieło szalonego artysty. I w jednym i drugim jest część prawdy. Miejsce to służyło za scenerię do programu telewizyjnego, a jego ojcem jest artysta- pastor.

Zagroda na Wolicy należy do Andrzeja Banerta, który jest też właścicielem Muzeum Osiakowskim. Teren ten kupił już kilkanaście lat temu. Gromadzi tam elementy sztuki ludowej i rękodzielnictwa. Manekiny, które również są artefaktami, bo takich już się nie produkuje, miały „pilnować” zagrody i odstraszać nieproszonych gości. Po części to się udało. – Ciągle przychodzą tutaj różni ludzi, chcą na pamiątkę coś ze sobą zabrać. Prawdziwą zmorą są poszukiwacze złomu. Próbujemy i musimy tego wszystkiego upilnować, ale jednocześnie nie chcemy odgrodzić się całkiem od ludzi. To otwarta przestrzeń i każdy może nas odwiedzić. – wyjaśnia Andrzej Banert.

O „upiornej zagrodzie” pisaliśmy prawie dwa lata temu. Tamten artykuł przeczytano prawie 200 tysięcy razy i chętnie czytany jest do dzisiaj. Na „folwarku Banerta” gościła też ekipa telewizji TTV, która kręciła tam odcinek programu Handlarze.

Jeśli znacie równie ciekawe, a nieodkryte jeszcze miejsca, piszcie do nas na

M. Spętany, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/