Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Laura, Wolmar

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Odkopali schron bojowy ZDJĘCIA

Dopiero za trzecim podejściem Fundacji „Walkiria” udało się odkopać schron z okresu II wojny światowej, stanowiący jeden z elementów Kaliskiej Linii Maginota. W operacji „odzyskiwania” tego historycznie cennego obiektu uczestniczył m.in. wnuk żołnierza, który budował kaliskie bunkry w 1939 roku.

Jednoosobowy schron znajduje się przy ul. Rzymskiej w Kaliszu. Jest jednym z obiektów wchodzących w skład Przedmościa Kalisz zwanego też Kaliską Linią Maginota. - Było to nasze trzecie podejście do odkopywania. Pierwsze dwie próby miały miejsce w marcu – mówi Tomasz Dalinkiewicz, prezes Fundacji „Walkiria”, która zajmuje się ratowaniem bunkrów Przedmościa Kalisz.

W operacji brało udział 9 osób, wśród nich członkowie Jednostki Strzeleckiej 4141 z Kalisza, Wojciech Walczak i Tomasz Bezen z synem Aleksym. - Razem z nami schron odkopywał wnuk żołnierza, który budował kaliskie bunkry w 1939 roku, Wojciech Walczak -  dodaje Tomasz Dalinkiewicz.

Schron bojowy nr 19 był całkowicie zasypany, ponieważ znajduje się na górce. Z biegiem lat obsuwająca się ziemia przykryła obiekt. Fundacja przez kilka lat walczyła o prawo do ratowania obiektu, ale fakt, że nie jest on wpisany do rejestru zabytków nie ułatwiał zadania. – Obiekt leży na terenie prywatnym, od 3 lat starałem się o zgodę od właściciela na odkopanie go. Teraz wreszcie udało się ją uzyskać - mówi Dalinkiewicz.

Przedmoście Kalisz to zespół schronów wybudowanych latem 1939 roku przez saperów 25 Kaliskiej Dywizji Piechoty (25 Batalion Saperów). Rozlokowano je na zachód oraz południowy-zachód od Kalisza. W sumie powstało 19 betonowych konstrukcji i 18 drewnianych. Ich zadaniem było stawienie oporu Wermachtowi, który miał uderzyć po linii Kalisz – Łódź – Warszawa.

Operacje wojenne ominęły jednak Kalisz, a schronów nie wykorzystano. Do dziś przetrwało 18 betonowych obiektów - od Cmentarza Komunalnego poczynając, a na Żydowie kończąc.

Bunkrami opiekuje się Fundacja „Walkiria”. W kwietniu w jednym z nich – w Kościelnej Wsi otworzyła izbę muzealną.

MG, MIK, fot. Tomasz Dalinkiewicz

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/