Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 lipiec 2021 Godzina:
imieniny: Marlena, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Młodzi artyści na ulicach Kalisza. Co zmalują?

W ostatnich dniach można ich spotkać w różnych miejscach w Kaliszu. Malują piękne obrazy, przykuwają uwagę przechodniów i bije od nich mnóstwo pozytywnej energii. Kilka dni temu rozpoczął się kolejny już plener malarski Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu. To idealna okazja do doskonalenia umiejętności i zdobycia nowych doświadczeń, zwłaszcza że technika, w której tworzą nie jest każdemu bliska.

Farby, sztalugi i szkicowniki. To 3 atrybuty, bez których nie można się wybrać na plener malarski. Bierze w nim udział 29 uczniów drugiej klasy Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu. Rozlokowani są po całym mieście, głównie w centrum. Jedni malują na Plantach, drudzy przy Fontannie ,,Noce i dnie’’,  a kolejni na Głównym Rynku.

Plener malarski to już tradycja dla kaliskiego ,,Plastyka’’. Co roku jest to zwieńczenie całego okresu nauki. Przez wiele lat w ramach pleneru odbywały się wyjazdy po różnych zakątkach Wielkopolski, a niekiedy nawet dalej. W poprzednich latach młodzi artyści byli w Pyzdrach, Gołuchowie, Michałowicach czy Kazimierzu nad Wisłą. Ta edycja projektu, podobnie jak ta z ubiegłego roku, odbywa się stacjonarnie – w Kaliszu. Jest to wynik pandemii i panujących obostrzeń.

Jest to plener, który organizuje szkoła ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Edukacyjno-Artystycznych TK w Kaliszu. Uczniowie malują na płótnach w technice olejnej. Młodzież przedstawia kadry najpiękniejszych miejsc w mieście – mówił nam Marcin Gaj, Dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu

Najpierw robiliśmy zdjęcia tego, co nas interesuje, potem panie nam zatwierdzały projekty, a teraz malujemy – powiedziała nam Julka, jedna z uczennic liceum

Praca w plenerze i w towarzystwie kolegów z klasy to moment, na który każdy z uczniów bardzo długo czekał. Zwłaszcza teraz, po trudach związanych z nauką zdalną i pandemią koronawirusa. Wiele miesięcy siedzenia przed komputerem zostało zrekompensowane możliwością wspólnego spędzenia czasu. Ponadto, jest to także świetna okazja, by wzbogacić swoje umiejętności i więcej się nauczyć. Jedni zwrócili uwagę na architekturę, inni  postanowili malować naturę.

Maluję ten butik z kawiarnią, jest to mój jeden z pierwszych szkiców jakie zrobiłem. Nie chciałem oddalać się za bardzo od centrum, tu też jest ładnie. Ludzie są bardzo ciekawi, najczęściej podchodzą z optymizmem. Nawet pytają czy obraz jest na sprzedaż – mówił nam Kacper, jeden z uczniów liceum

Ja maluję kamienice, bo bardzo mi się podobają. Ludzie podchodzą, komentują. Naprawdę reagują miło.

Dla nas to też jest sama przyjemność. Zauważamy, że kaliszanie się cieszą, że coś się w mieście dzieje. Tego typu działania budują koloryt miasta – powiedziała nam Joanna Bruś, nauczycielka historii w Liceum Sztuk Plastycznych i wychowawczyni 2 klasy.

Plener w całości finansowany jest przez władze miasta. Po zakończeniu szkoła zorganizuje wystawę, ukazującą efekty malarskich zmagań uczniów. Wstępnie odbędzie się ona na jesień. Oprócz tego uczniowie będą tworzyć pocztówki z Kalisza, na których wykorzystane zostaną ich obrazy wykonywane podczas pleneru.

JF, fot. Prezydent Krystian Kinastowski

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/