Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 07 maj 2021 Godzina:
imieniny: Flawia, Benedykt

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Kolekcjonuje kaski i hełmy policyjne ZDJĘCIA

Miały różnych właścicieli. Koleje ich losu pewnie też są ciekawe, ale emeryturę spędzają pod skrzydłami jednej osoby. Kolekcją kasków i hełmów policji, pochodzących od połowy ubiegłego wieku po czasy współczesne, może pochwalić się Dariusz Jakuszkowiak. Nie inaczej - na co dzień mundurowy.

Niejednemu oglądającemu zbiory naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, łezka w oku się zakręci. Inny spogląda na nie z lękiem. Zależy od doświadczeń. Młodsi koledzy, przyzwyczajeni do lekkich i nowoczesnych hełmów, pewnie z zaciekawieniem i konsternacją zastanawiają się, jak w takim ekwipunku można było pracować. A w kolekcji można znaleźć prawdziwe perełki używane przez tę formację przez dziesięciolecia, bo najstarsze pochodzą z lat 60. ubiegłego wieku. - Największym rarytasem jest policji wschodnioniemieckiej z lat 70/80 – chwali się Dariusz Jakuszkowiak. - Co ciekawe, był on wykorzystywane przez ZOMO, ale tylko w Warszawie i Wrocławiu. Ten hełm nazywany był zoltar lub dzióbkiem, bo miał charakterystyczną przyłbicę, która wyglądała właśnie jak dzióbek. 

I właśnie takie okazy budzą największe zainteresowanie w czasie prezentacji kolekcji. A tym bardziej, że każdy hełm ma swoją historię. - W środku kasku każdy policjant zapisuje swój pseudonim, miejsce zamieszkania i można sporo o każdym kasku i jego właścicielu powiedzieć – zdradza zwyczaje panujące w formacji, której funkcjonariusze oprócz hełmów w pracy używają też tarcz i pałek. I oczywiście takie okazy też można znaleźć w pieczołowicie tworzonej przez mającego za sobą 20 lat pracy w służbie policjanta.

AW, zdjęcia KPP w Ostrowie Wielkopolskim

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/