Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Kaliskie muzeum w remoncie. Kiedy zobaczymy je w nowej odsłonie?

Będzie więcej wystaw stałych i czasowe poświęcone przeszłości miasta i regionu, ludziom i ich życiu. Wszystko to podane w nowoczesnej oprawie i z wykorzystaniem technologicznych nowinek, ale ciągle skoncentrowane na przedmiocie. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zamknęło swe podwoje dla zwiedzających na ponad dwa lata. W tym czasie nie tylko budynek przejdzie gruntowny remont.

Zupełnie nową formułę zyskają prezentowane w muzeum wystawy. Przez lata odwiedzający placówkę kaliszanie i przyjezdni mieli do dyspozycji wystawy czasowe – archeologiczną i historyczną oraz te skomponowane z bogatych eksponatów innych działów lub przedmiotów wypożyczonych lub użyczonych przez mieszkańców. Kiedy remont się zakończy zwiedzający otrzymają możliwość podziwiania jednorazowo większości cennych pamiątek zgromadzonych w muzeum. - Będzie bardzo duża wystawa poświęcona działowi sztuki, czyli będą pokazywane przedmioty związane z Kaliszem, powstałe w Kaliszu, świadczące o rozwoju artystycznym miasta. Będzie też wystawa etnograficzna, której bardzo brakowało, poświęcona kulturze ziemi kaliskiej, tej kolbergowskiej ziemi kaliskiej - zdradza Sylwia Kucharska, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. - Powróci oczywiście wystawa archeologiczna, która będzie opowiadała o historii tej najdawniejszej do momentu spalenia Zawodzia i przeniesienia miasta w obecne miejsce i od tego momentu zaczynie się wystawa historyczna, one będą bezpośrednio ze sobą powiązane. 

Wszystko będzie podane w nowoczesnej formie, dostosowanej do oczekiwań współczesnego odbiorcy, ale w centrum wystaw pozostaną prezentowane przedmioty. Tych jest na tyle dużo, że muzeum nie ma potrzeby tworzenia multimedialnych artefaktów tak jak jest w muzeach Polin czy Powstania Warszawskiego. - Priorytetem jest, żeby pokazać je w takim kontekście i takiej narracji, żeby opowiedzieć historię ziemi kaliskiej za pomocą przedmiotów właśnie - podkreśla Sylwia Kucharska. - Oczywiście wystawa będzie wzbogacona o elementy multimedialne czy elementy sensoryczne, jednakże nie w takim zakresie, w jakim jest w tamtych muzeach. Uważam, że do muzeum trzeba przychodzić po to, aby oglądać przedmioty, a nie stać przed monitorem. W naszych zapytaniach ofertowych mieliśmy zapis, że udział multimediów nie jest większy niż 15%, żeby od razu dać projektantowi sygnał.

Remont budynku potrwa ponad rok. Zakończy się jesienią przyszłego roku. Urządzanie wystaw to kolejnych kilka miesięcy, dlatego na efekty trzeba będzie poczekać do 2021 roku.

AW, zdjęcia autor 

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/