Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Kaliskie murale. Szlakiem ściennych malowideł ZDJĘCIA

Flora, której figura zdobi Park Miejski będzie miała swój mural. Ścienne malowidło jest już prawie gotowe. Pozostały niuanse, tak by rzymska patronka kwiatów wyglądała na portrecie jak prawdziwa bogini. Mural, który powstaje na budynku przy ul. Majkowskiej jest kolejnym w ostatnich miesiącach, jaki namalowano w naszym mieście. I pewnie nie ostatnim. A pierwszy – chociaż kiedy go malowano takie słowo nie istniało – pojawił się kilkadziesiąt lat temu. I nadal możemy go podziwiać.

W Parku Miejskim od lat stoi pomnik Flory. Od kilku jest to kopia, a oryginał możemy oglądać na ratuszowym patio. Teraz postać rzymskiej bogini przyozdobi ścianę budynku przy ul. Majkowskiej, u zbiegu z al. Wojska Polskiego. Malowidło jest już prawie gotowe, a jego autorem jest urodzony w Kaliszu artysta Michał Mąka.

Dlaczego Flora? Malowidło jest częścią projektu „Cyfrowy Antyk”, który ma łączyć charakterystyczny dla miasta element zakorzeniony w starożytności, ale z nutą współczesności identyfikującą autora, a tą jest cyfrowy błąd jako niedoskonałość i przemijalność.

Zaledwie kilka miesięcy temu bardziej kolorowy mural powstał na ul. Górnośląskiej, u styku z Cmentarną. Wspólne dzieło Tani Prill i Wojciecha Brewki to symbol przyjaźni Kalisza i niemieckiego Hamm, ale też nawiązanie do muzycznych tradycji miast – przedstawia jazzowy kwartet w trakcie koncertu, a na pierwszym planie można zobaczyć oczywiście pianistę. Odsłonięcie muralu było jednym z elementów tegorocznego Święta Miasta. Oba obrazy to pomysł Ośrodka Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień.

A dokładnie przed rokiem – tuż przed setną rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego, którego konsekwencją było odzyskanie niepodległości – odsłonięto w Kaliszu mural upamiętniający te ważne w historii naszego kraju wydarzenia. Projekt wyłoniono w konkursie, a jego autorem jest młody artysta z Wrocławia, którego podobne prace można oglądać w całej Polsce oraz w Niemczech. Rocznicowy mural, który ozdobił ścianę Młodzieżowego Domu Kultury przedstawia wielkopolskich powstańców pod drzewem, którego korona przybrała biało-czerwone barwy.

Swoje miejsce w ściennym malowidle mają też Żołnierze Wyklęci. Mural im poświęcony powstał w 2013 roku na ścianie Hufca ZHP przy ul. Legionów, a jego inicjatorem było Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci. Graffiti przedstawia ryngraf i symbol 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, której jest poświęcone oraz słynną "Inkę", czyli Danutę Siedzikównę i Matkę Boską Ostrobramską na tle orła. 

I na tym koniec współczesności. Chociaż przechadzając się ulicami miasta, można natrafić na „murale” z przeszłości - chociażby w śródmieściu coś na kształt popularnych murali 3D pokazujących życie miasta. Przed laty ścianę kamienicy przy Złotym Rogu zdobiło malowidło, które było imitacją budynku  mieszkalnego z jego lokatorami i ich życiem. I chociaż rysunek stracił barwy, a postacie wyblakły to nadal możemy podglądać mieszkańców namalowanej kamienicy.

I jeszcze to. Może to nie mural, lecz sgraffito, jednak na murze i autorstwa wyjątkowej postaci związanej z naszym miastem, więc też znajdzie się w naszym zestawieniu. Plan miasta z jego zabytkami oraz postacie w strojach regionalnych i napis "Kalisz – miasto ze wszystkich w Polsce najstarsze" od stycznia 1974 roku witają wszystkich wjeżdżających do grodu nad Prosną ulicą Warszawską. Projekt dekoracji powstał w pracowni Władysława Kościelniaka, tak samo jak panorama miasta, którą wyryto na ścianie w bramie jednej z kamienic w al. Wolności.

AW, zdjęcia autor, Karolina Bazan 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/