Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 07 maj 2021 Godzina:
imieniny: Flawia, Benedykt

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Kaliskie Emaus na Zawodziu

Wierni z Kalisza w drugi dzień świąt wielkanocnych tradycyjnie modlili się w starym, drewnianym kościółku na Zawodziu. W świątyni znajduje się obraz upamiętniających wędrówkę dwóch uczniów Jezusa do Emaus.

Odpust emausowy odbywał się na Zawodziu się zawsze w drugi dzień świąt wielkanocnych. To nawiązanie do wędrówki dwóch uczniów Jezusa do Emaus – miejscowości położonej kilkanaście kilometrów od Jerozolimy. W drodze spotkali oni swego zmartwychwstałego Nauczyciela, którego początkowo nie rozpoznali. W czasie mszy czytany jest fragment Ewangelii według św. Łukasza, który opisuje wydarzenie.  

„Gdy tak rozmawiali i rozprawiali ze sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że go nie poznali. (...) Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał jakoby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: "Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił". Wszedł więc, aby zostać z nimi. Gdy zajął miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili nawzajem do siebie: "Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?" — Łk 24,13-16.28-32, Biblia Tysiąclecia.

Najprawdopodobniej zwyczaj przywędrował do Kalisza z Krakowa gdzie odbywa się największy i najbardziej znany odpust Emaus. Do naszego miasta mogła go przywieść błogosławiona Jolanta, która dzieciństwo i młodość spędziła w dawnej stolicy Polski.  Zwyczaj odpustów w drugi dzień Wielkanocy kultywowany jest w Polsce, Czechach i na Słowacji w świątyniach gdzie znajdują się obrazy upamiętniające wydarzenia po Zmartwychwstaniu Chrystusa.

AW, fot. archiwum

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/