Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 maj 2021 Godzina:
imieniny: Flawia, Wszemił

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Jakie normy powinien spełniać bezpieczny plac zabaw? - specjalista doradza

Bezpieczny plac zabaw to specjalna przestrzeń, stworzona z myślą o dzieciach i dla dzieci. Projekt takiego miejsca powinien być przygotowany przez profesjonalnego architekta, zgodnie z Ustawą o prawie budowlanym oraz stosownymi Rozporządzeniami. Wyposażenie powinno pochodzić od doświadczonego producenta, który pracuje wyłącznie w oparciu o certyfikowane materiały, oferując urządzenia i konstrukcje spełniające wszelkie niezbędne normy. Co kryje się pod hasłem plac zabaw z atestem? Jakie normy powinno spełniać wyposażenie placów zabaw?

Plac zabaw z atestem - co to znaczy?

Atest jest dokumentem poświadczającym, że dany produkt / urządzenie spełnia niezbędne normy i może być sprzedawane oraz użytkowane zgodnie z instrukcją producenta. Plac zabaw z atestem będzie więc zbiorem urządzeń i konstrukcji zabawowych, które spełniają wszelkie normy i posiadają niezbędne certyfikaty potwierdzające ową zgodność. Atestowane wyposażenie placów zabaw oraz atestowana nawierzchnia na placu zabaw to dwa najważniejsze elementy składające się na bezpieczne miejsce do zabaw i rekreacji dla dzieci w różnym wieku i z różnymi potrzebami. 

Unijne normy a bezpieczny plac zabaw

Wyposażenie placów zabaw oraz nawierzchnia zastosowana w strefach bezpieczeństwa wokół urządzeń - muszą być zgodne z normami: PN-EN 1176 (dotyczącą wyposażenia placów zabaw) oraz PN-EN 1177 (dotyczącą nawierzchni na placach zabaw). Jakie kwestie opisują i regulują te normy?

Norma PN-EN 1176 - wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie

Norma PN-EN 1176 to zbiór wytycznych, które dotyczą wyposażenia placów zabaw, szczególnych wymogów bezpieczeństwa (w tym m.in. informacji o strefach bezpieczeństwa wokół urządzeń i konstrukcji oraz sposobu ich wyznaczania), metod badania bezpieczeństwa urządzeń i konstrukcji oraz sposobów ich prawidłowego instalowania i konserwacji, a także zasad ich bezpiecznego użytkowania (indywidualnego i grupowego).

W kolejnych częściach normy podane są szczegółowe, dodatkowe wymagania i metody badań dla konkretnych urządzeń i konstrukcji. 

Oto najważniejsze obszary, które są regulowane normą PN-EN 1176:

  • PN-EN 1176-2 - dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań huśtawek, znajdują się tu m.in. informacje o konstrukcjach huśtawek oraz możliwości zastosowania różnych siedzisk huśtawkowych;
  • PN-EN 1176-3 - dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań zjeżdżalni, znajdują się tu wymagania dotyczące konstruowania i badania zjeżdżalni instalowanych na stałe, będących np. elementem większego zestawu zabawowego;
  • PN-EN 1176-4 - dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań kolejek linowych, które wykorzystują w trakcie zjazdu prawo grawitacji; 
  • PN-EN 1176-5 - dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań karuzeli;
  • PN-EN 1176-6 - dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań urządzeń kołyszących i huśtawek wagowych;
  • PN-EN 1176-7 - wytyczne instalowania, sprawdzania, konserwacji i eksploatacji urządzeń na placach zabaw (również w kontekście prawidłowego prowadzenia dokumentacji placu zabaw oraz monitorowania jego stanu technicznego);
  • PN-EN 1176-11 - dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań sieci przestrzennej, konstrukcji linowych (tzw. lineariów, np. w kształcie piramid czy mostów linowych).

Urządzenia i konstrukcje na plac zabaw muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów, posiadać trwałą i wytrzymałą konstrukcję, odpowiednio przymocowaną do podłoża. Zgodność wyposażenia placu zabaw z normą PN-EN 1176 potwierdza stosowny certyfikat lub deklaracja zgodności - oba dokumenty wystawiane są dla danego urządzenia / konstrukcji, a producent / dostawca wyposażenia powinien przedstawić je inwestorowi. 

Norma PN-EN 1177 - nawierzchnie placów zabaw

Norma PN-EN 1177 to zbiór wytycznych dotyczących cech różnych nawierzchni naturalnych na place zabaw: darń / gleba, piasek, kora, wióry, żwir oraz ogólne wytyczne dla nawierzchni syntetycznych (w tej kategorii gumowe maty przerostowe, płyty gumowe, nawierzchnie wylewane oraz tzw. Rubber Mulch). Dzięki znajdującym się w normie informacjom oraz metodom obliczeniowym - inwestor może dobrać nawierzchnię, która zagwarantuje bezpieczeństwo użytkownikom poszczególnych konstrukcji, przede wszystkim w strefie tzw. swobodnego upadku (czyli maksymalnej wysokości urządzenia / konstrukcji, z której mógłby spaść jej użytkownik). 

Podsumowanie

Bezpieczny plac zabaw to miejsce zaprojektowane i stworzone przez doświadczonych profesjonalistów: od architekta, po producenta wyposażenia. Bezpieczne wyposażenie na plac zabaw posiada certyfikaty lub deklaracje zgodności z normą PN-EN 1176, a bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw jest zgodna z normą PN-EN 1177.

Za pomoc w napisaniu tekstu dziękujemy specjalistom z firmy Acitveline, producenta placów zabaw dla dzieci i siłowni zewnętrznych, którzy o unijnym normach… wiedzą wszystko!

artykuł sponsorowany

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/