Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 10 maj 2021 Godzina:
imieniny: Gardenia, Izydor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Jak zadbać o jakość powietrza w swoim domu?

Jakość powietrza, którym oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Zazwyczaj przywiązujemy dużą wagę do temperatury, lekceważąc pozostałe, nie mniej istotne parametry powietrza, jakim są jego czystość oraz wilgotność. Dlaczego warto o nie zadbać i jak to zrobić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

 

Oczyszczanie powietrza 

Wraz ze wdychanym powietrzem do dróg oddechowych człowieka trafiają zawarte w nim zanieczyszczenia. Polska od lat boryka się z problemem smogu i raczej nie powinniśmy liczyć na szybką poprawę tej sytuacji. Składniki smogu przyczyniają się do rozwoju wielu schorzeń, w tym nowotworów płuc i krtani oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Negatywnie wpływają na układ nerwowy, a w przypadku kobiet ciężarnych zwiększają ryzyko poronienia. Wewnątrz pomieszczeń ochronę przed nimi zapewniają oczyszczacze powietrza, w tym urządzenia dostępne na Klarta.pl.

Smog to nie jedyne zagrożenie obecne w powietrzu. Chemia budowlana, środki czystości i kosmetyki stanowią źródło lotnych związków organicznych, z których znaczna część ma działanie rakotwórcze i negatywnie wpływa na układ oddechowy. Warto też wspomnieć o alergenach, a więc pyłkach roślinnych, zarodnikach pleśni, wydalinach roztoczy kurzu domowego oraz sierści i naskórku zwierzęcym. Dla niektórych nie mają one żadnego znaczenia, ale w przypadku alergii kontakt z nimi wywołuje nieprzyjemne dolegliwości.

Jaki oczyszczacz wybrać?

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj technologii filtracyjnych wykorzystywanych przez urządzenie. Idealnym rozwiązaniem będzie oczyszczacz wyposażony w filtr HEPA i filtr węglowy. Pierwszy z nich  oczyszcza powietrze z pyłów zawieszonych, czyli głównego składnika smogu. Drugi natomiast stanowi znakomitą i broń w walce z zanieczyszczeniami gazowymi, do których zaliczają się lotne związki organiczne. Co więcej, HEPA bardzo dobrze radzi sobie z alergenami wziewnymi,  dlatego wykorzystujący tę technologię oczyszczacz poprawi komfort życia alergika. Urządzenia wyposażone w oba te filtry – węglowy i HEPA, można kupić na https://klarta.pl/oczyszczacze-powietrza/.

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 z wydajnością oczyszczania nawet do 40 m², źródło: klarta.pl

Drugą istotną sprawą jest odpowiednia wydajność oczyszczania, która nie może być zbyt mała w stosunku do powierzchni pomieszczenia. Należy pamiętać o tym, że oczyszczacz zawsze dobieramy do jednego pokoju, a nie do całego mieszkania. Przepływ powietrza między pomieszczeniami nie jest w pełni swobodny, dlatego nawet najwydajniejszy sprzęt nie utrzyma dobrej jakości powietrza w kilku pokojach naraz.

Oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony w tryb automatyczny, najlepiej z czujnikiem pyłu zawieszonego PM2,5. Takie urządzenie samodzielnie reaguje na zmianę jakości powietrza i w przypadku napływu zanieczyszczeń zwiększa tempo filtracji, aby szybko wyeliminować zagrożenie. 

Nawilżanie powietrza

W okresie zimowym powietrze w naszych domach bywa nie tylko zanieczyszczone, ale i przesuszone. Prawidłowa wilgotność mieści się w zakresie od 40 do 60%. O tym, że poziom nawilżenia jest niższy, świadczyć mogą takie dolegliwości jak drapanie w gardle, suchy kaszel, zaczerwienienie i łzawienie oczu oraz przesuszenie i podrażnienie skóry. Dłuższy kontakt ze słabo nawilżonym powietrzem prowadzi do częstszego występowania chorób bakteryjnych i wirusów. 

Dlaczego poziom nawilżenia bywa obniżony głównie zimą? Jak czytamy na https://klarta.pl/encyklopedia-smogu/jak-zadbac-o-prawidlowa-wilgotnosc-powietrza/, istotną rolę odgrywa tutaj zależność między wilgotnością względną a temperaturą. Im wyższa temperatura, tym więcej wody musi znajdować się w powietrzu, aby osiągnąć prawidłowe nawilżenie. W mroźne dni powietrze napływające z zewnątrz ulega w domu ociepleniu,  lecz zawartość wody pozostaje w nim taka sama. Poza budynkiem była odpowiednia do utrzymania optymalnej wilgotności, natomiast w środku jest już niewystarczająca. 

Przesuszaniu powietrza sprzyja również klimatyzacja, ponieważ skutkiem ubocznym pracy klimatyzatora jest odprowadzanie z powietrza wody. W pomieszczeniach klimatyzowanych poziom nawilżenia należy zatem kontrolować nie tylko zimą,  ale i latem. Na szczęście nie jest to skomplikowane zadanie, ponieważ wystarczy użyć wilgotnościomierza, czyli higrometru, który można kupić już za kilkanaście złotych. 

Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Najlepszym sposobem przeciwdziałania przesuszaniu powietrza jest stosowanie elektrycznego nawilżacza. Na szczególną uwagę zasługują urządzenia wykorzystujące ewaporację, czyli proces naturalnego odparowywania wody. Idealny nawilżacz ma higrostat – dzięki niemu można wybrać optymalny poziom nawilżenia, a sprzęt będzie samodzielnie dążyć do jego utrzymania. W rezultacie łatwo zapobiec nadmiernemu wzrostowi wilgotności.

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea z mopsem, źródło: www.klarta.pl

Podczas wyboru nawilżacza powietrza warto sprawdzić również takie parametry jak wydajność oraz pojemność zbiornika na wodę. Wydajność powinna być dostosowana do powierzchni pomieszczenia, w którym urządzenie ma zostać umieszczone. Oczywiście, nie bez znaczenia są też koszty eksploatacji, które zależą od ceny i żywotności elementów wymiennych oraz zużycia prądu.

Podsumowanie

Utrzymanie czystości i prawidłowej wilgotności powietrza jest niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Zadbać o nie pomogą oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Ten pierwszy powinien być wyposażony w filtr HEPA i filtr węglowy, natomiast spośród nawilżaczy najlepszy będzie taki, który wykorzystuje technologię ewaporacji. W przypadku obu urządzeń należy zwrócić uwagę na wydajność i możliwość pracy w trybie automatycznym oraz ocenić koszty eksploatacji.

artykuł partnera

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/