Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 lipiec 2021 Godzina:
imieniny: Marlena, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Inflacja – co to jest i na co ma wpływ? Rodzaje inflacji

Różne sytuacje gospodarcze powodują wzrost cen. Takie zmiany zawsze przyciągają uwagę konsumentów. Czy wraz ze wzrostem cen mamy do czynienia z inflacją? Czy inflacja może być dobra? Czym jest inflacja i co ona oznacza? Wyjaśniamy!

 

Inflacja – co to takiego?

Na rynku nie istnieje całkowita stabilizacja cen. Zawsze są zmiany, od lekkich wahań po dynamiczne. Ceny produktów się zmieniają, są różne w zależności od sklepów, zmieniają się też sezonowo a same sprzęty elektroniczne, które kiedyś kosztowały krocie, są coraz tańsze. Kiedy zatem mamy do czynienia z inflacją?

„Inflacja jest wtedy, kiedy wzrost cen produktów lub usług jest powszechny. Zatem inflacja to wzrost przeciętnego poziomu cen w gospodarce, którego skutkiem jest spadek siły nabywczej pieniądza. Inaczej mówiąc jest to sytuacja, w której za tą samą sumę pieniędzy, z upływem czasu, np. co roku, kupimy coraz mniej. Przeciwieństwem słowa inflacja jest deflacja, czyli sytuacja, kiedy wraz z upływem czasu, za konkretną sumę kupimy więcej niż kiedyś, gdyż produkty i usługi tanieją” – wyjaśnia ekspert finansowy z https://www.aasapolska.pl/

Rodzaje inflacji

O rodzajach inflacji możemy mówić w kontekście dwóch zjawisk. Pierwszy podział obejmuje przyczyny wywołujące inflację a drugi natężenie procesów.

Ze względu na przyczyny wywołujące inflację wyróżniamy: 

  • Inflację popytową – mamy z nią do czynienia, wtedy, gdy rośnie znacznie zainteresowanie (popyt) produktem lub usługą, co powoduje wzrost cen. Jest to nadmierny popyt w stosunku do podaży.
  • Inflację kosztową – występuje wtedy, gdy nagle zwiększają się koszty produkcji.
  • Inflację strukturalną – występuje w momencie niedostosowania struktury produkcyjnej do aktualnie zmieniających się potrzeb. Ma charakter też dwóch wyżej omówionych rodzajów inflacji.

Kolejny podział jest związany z natężeniem procesów inflacji. Można tu wyróżnić:

  • Inflację pełzającą – jest to sytuacja, kiedy wzrosty cen nie przekraczają rocznie kilku procent. Zatem nie powodują dużych zakłóceń na rynku. Można ją kontrolować.
  • Inflację kroczącą – w tym wypadku wzrosty cen przekraczają już kilkanaście procent. Coraz ciężej ją kontrolować. Zaczyna wpływać na zachowanie się podmiotów gospodarczych.
  • Inflację galopującą – wzrost cen jest już dziesiętny. Powstają napięcia społeczne i napięcia gospodarcze. Pojawia się niezadowolenie, co często skutkuje strajkami. Sytuację bardzo ciężko kontrolować. Następuje zahamowanie wzrostu gospodarczego.
  • Hiperinflację – utrata wartości pieniądza o charakterze szybkim, dynamicznym. Następuje gwałtowny wzrost cen.

Inflacja na przestrzeni lat

Informację o tym, jak wyglądała roczna inflacja w danym roku, obrazują statystyki publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Inflacja w 2017 roku wynosiła 2 %. To skok w porównaniu do deflacji, która miała miejsce w 2016 roku i wynosiła – 0,6%. Z kolei w 2018 roku inflacja wynosiła 1,6 % a w 2019 r. 2,3 %.

Obecnie, za 2020 r. nie ma jeszcze podanej średniej za cały rok, tylko Urząd Statystyczny podaje dane miesięczne. Zatem w październiku 2020 inflacja wynosiła 3.1 % w ujęciu rocznym. W stosunku do poprzedniego miesiąca nastąpił wzrost cen o 0,1 %.

Czy inflacja jest dobra?

„Inflacja nie jest dobra, tak samo jak duża deflacja. Przyjmuje się, że wartościami optymalnymi jest inflacja na poziomie 3-4 %, jednak są różne teorie, mówiące o plusach i minusach. Na pewno nie są dobre żadne skrajności. W Polsce za optymalny parametr przyjmuje się inflację na poziomie 2,5 % z możliwością odchylenia o 1 punkt procentowy, co daje zatem 1,5 – 3,5 %” – mówi analityk finansowy z Aasa Polska.

Co roku sporządza się prognozy dla Polski. Są czasem działania nieprzewidywalne jak, jak pandemia koronawirusa w 2020 r., co może skutkować lekkim odstępstwem od założeń. Prognoza na 2020 r. to 3,4 % a jak będzie faktycznie, dowiemy się po zakończeniu roku 2020.

artykuł sponsorowany

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/