Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 maj 2021 Godzina:
imieniny: Flawia, Wszemił

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Indianin z Yellowstone u gołuchowskich żubrów

Amerykanin Goodshield Aguilar z plemienia Oglala odwiedził zagrodę żubrów w Gołuchowie. On sam walczy o ochronę ostatniego wolnego stada bizonów w Yellowstone. Do Polski przyjechał kierowany chęcią poznania naszej kultury, a także zafascynowany skalą oraz rodzajem działań poświęconych ochronie polskiego „krewniaka” bizona.

Goodshield Aguilar jest Indianinem. Pochodzi z plemienia Oglala, które wchodzi w skład większej grupy, tzw. Wielkiej Grupy Siuksów. Jest jednym z głównych wolontariuszy i koordynatorów działań „The Buffalo Field Campaign” (BFC) – amerykańskiej organizacji z Yellowstone, powołanej na rzecz ochrony zagrożonych gatunków fauny i flory (ze szczególnym uwzględnieniem bizona amerykańskiego) w Ameryce Północnej. Jest również znanym, cenionym muzykiem oraz budowniczym domów przyjaznych środowisku.

- Gość udał się na wizytę studyjną do południowej części Wielkopolski, gdzie zapoznał się z działalnością Wielkopolskich Parków Krajobrazowych, spotkał się z wójtem gminy Gołuchów oraz zapoznał się z działaniami Ośrodka Kultury Leśnej – mów Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. W tym ostatnim Aguilar miał okazję przekonać się, w jaki sposób prowadzona jest działalność polskich ośrodków na rzecz ochrony żubra. Poznał też bliżej sam Ośrodek, który jako jeden z pierwszych w Europie podjął się odbudowania tego gatunku. Gospodarzom gość z Ameryki pokazał natomiast tradycyjne rytuały, którymi jego plemię czci bizony. – Byłam pod wrażeniem tych rytuałów i zachowań zwierząt. Gdy je odprawiał, żubry stały bez ruchu – mówi Marzena Wodzińska.

W Wielkopolsce działacz spędził w sumie cztery dni. Oprócz wizyty w Gołuchowie, Goodshield Aguilar wziął udział w wykładzie i koncercie w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu.

Amerykański aktywista podróżuje po Europie, by dowiedzieć się jak najwięcej o żubrach oraz sposobach ich ochrony. W tym miesiącu odwiedził też Białowieżę, Białystok oraz Ujście. Goodshield Aguilar przyjechał do Wielkopolski na zaproszenie Fundacji „Bieg na Rzecz Ziemi”.

MG, fot. Urząd Marszałkowski  w Poznaniu

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/