Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Haft na ścianie. Mural inspirowany golińską snutką szczególnie po zmroku prezentuje się wyjątkowo

Golińska snutka w powiecie jarocińskim doczekała się muralu. Wyjątkowość wzoru namalowanego na ścianie tamtejszej szkoły, widać szczególnie po zmroku. Malowidło zostało tak podświetlone, by wyeksponować wszystkie zawiłości haftu, z którego słynie ta miejscowość, ale też uhonorować postaci związane z wsią.

Mural tematyką nawiązuje do historii Goliny oraz jej hafciarskich tradycji. Dlatego główną częścią malowidła jest ogromny obrus wykonany techniką unikalnego haftu nasuwanego zwanego snutym.

Inspiracją dla twórców malowidła było jedno z oryginalnych rękodzieł Pelagii Pietrzak, uhonorowanej za swoje osiągnięcia nagrodą im. Oskara Kolberga - najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym twórcom ludowym. Z lewej strony serwety umieszczono wizerunek Heleny Moszczeńskiej, która jest patronką szkoły oraz zasłużonego dla miejscowości księdza Szczepana Toboły. Z prawej namalowano Sanktuarium Maryjne i krzyż powstańczy przypominający uczestników wielkopolskiego zrywu z Goliny. - Mural ma być wizytówką Goliny i pokazywać to, co dla niej ważne, z czym miejscowość kojarzona jest w całym kraju, co jest jej dumą. Sztuka malowideł na ścianach budynków jest coraz bardziej popularna w Polsce. Świetnie łączy tradycję z nowoczesnością. Na mnie ten mural robi ogromne ważenie. Żywię nadzieję, że na innych również – podkreśla dyrektor szkoły Tomasz Jankowski.

Mural wykonano na północnej ścianie budynku Szkoły Podstawowej w Golinie, dlatego jest doskonale widoczny z głównej drogi przebiegającej przez miejscowość (DK 15). Autorami projektu są młodzi artyści Julita Antonowicz i Jędrzej Borkiewicz, którzy wraz z Julią Ciesielczyk również wykonali malowidło na ścianie. Inwestycja kosztowała 10 tysięcy i w całości została sfinansowana z funduszu sołeckiego sołectw Golina i Stefanów.
Ostatnim elementem artystycznego przedsięwzięcia było zamontowanie oświetlenia, które eksponuje każdy element muralu już po zmroku. Wykonał je Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o. w Jarocinie.

AW, UMiG w Jarocinie

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/