Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Doniczki ogrodowe i rośliny – jak urządzić piękny taras?

W sprzyjających okolicznościach taras może być przedłużeniem salonu, warto więc postarać się, aby ta przestrzeń wypoczynku i relaksu spełniła oczekiwania wszystkich użytkowników. Mowa tutaj nie tylko o jego umeblowaniu, odpowiedniej podłodze i zadaszeniu, ale również o dodatkach podnoszących estetykę tej przestrzeni, czyli o roślinach. Jak dobrać idealne gatunki, które pozwolą stworzyć elegancką zieleń sprzyjającą relaksowi?

Jak zaaranżować taras?

Taras najczęściej jest obiektem wchodzącym w skład budynku (jest jego otwartą częścią). Może także zostać zbudowany poza bryłą domu, na naturalnym podłożu lub drewnianym podeście. Często taras płynnie przechodzi w otwartą przestrzeń ogrodu, gdzie urządzany jest plac zabaw dla dzieci czy kącik rekreacyjny dla całej rodziny. To tutaj latem trafiają baseny ogrodowe dmuchane, zestawy składające się ze stolików i krzeseł, huśtawki ogrodowe i inne wyposażenie, które pozwala spędzać czas na świeżym powietrzu.

Każdy projekt tarasu wymaga indywidualnego podejścia, ponieważ odzwierciedla gust właściciela posesji. Cała przestrzeń powinna być dokładnie zaplanowana, a jej zagospodarowanie musi być dobrze przemyślane. Dotyczy to zarówno umeblowania, jak i dekoracji w postaci roślin.
 

Najlepsze rośliny na taras

Jedna z najważniejszych kwestii doboru roślin, które udekorują taras, jest ich zapach. Zbyt silnie pachnące kwiaty mogą po pewnym czasie stać się nadmiernie uciążliwe i zacząć zakłócać aromaty pochodzące z innych źródeł. Z tego powodu, umieść na tarasie roślinność bardziej ozdobną niż pachnącą, taką, która doda otoczeniu niezwykłych kolorów. Jeżeli taras powstał na naturalnym podłożu lub drewnianym podeście, a jego przestrzeń jest nieco oddalona od domu, zapach kwiatów nie będzie zbyt intensywny. W dużej mierze rozwieje go bowiem wiatr.

Drugą sprawą jest umiejscowienie tarasu. Jeżeli znajduje się on w strefie intensywnego nasłonecznienia, warto tu umieścić doniczki ogrodowe z roślinami, które są mało wrażliwe na promieniowanie słoneczne. Niektóre gatunki pod wpływem słońca rozwiną się pełnią kwiatostanu. Rośliny wrażliwe należy zasadzić w cieniu lub ustawić je w donicach pod dachem pergoli. Naturalny dach, utworzony z pnączy ochroni je przed zbytnim słońcem, a jednocześnie dostarczy odpowiednią ilość światła.

Kolejna kwestia to wiatr. Gdy taras jest zabudowany z przynajmniej dwóch stron, wiatr będzie dużo słabszy niż na otwartej przestrzeni. Natomiast, gdy jest on otwarty z każdej strony, posadź rośliny niskie, które nie ucierpią w czasie silnych podmuchów. Kwiaty o wysokich i sztywnych łodygach mogą ulec połamaniu, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie osłonięcie przynajmniej części otwartego tarasu solidnym żywopłotem. Nie tylko przyjmie on na siebie uderzenia wiatru, ale także stworzy naturalną, zieloną ścianę, która będzie bardzo efektownie się prezentować.
 

Rośliny wieloletnie na taras

Oprócz kwiatów i roślin jednorocznych czy sezonowych, warto zasadzić na tarasie byliny wieloletnie. Znakomicie ozdobią przestrzeń, a jednocześnie nie wymagają specjalnych warunków czy skomplikowanej pielęgnacji. Do takich roślin należą róże, lawenda, ostróżki, łubin. Rośliny te mogą rosnąć w pełnym słońcu, należy tylko pamiętać o ich regularnym podlewaniu.

Gdy Twój taras znajduje się przez większość dnia w cieniu, warto wybrać rośliny cieniolubne. Idealne będą hosty, bodziszki, paprocie, begonie czy hortensje.

Dodatkowo, obok roślin kwitnących, dobrze jest zasadzić iglaki i inne rośliny, które w okresie jesienno-zimowym dodadzą tarasowi zielonego akcentu. Możesz wybrać rododendrony, bukszpany, miniaturowe świerki, bluszcze, cisy czy karłowate sosny. Wszystkie te okazy nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Dobrze znoszą niskie temperatury i zdobią taras przez cały rok.

artykuł sponsorowany

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/