Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 13 maj 2021 Godzina:
imieniny: Ofelia, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

„Dla nas wojna się nie skończyła” ZDJĘCIA

Dzień 23 stycznia to w kalendarzu kaliskich świąt data z jednej strony radosna, z drugiej jednak tragiczna. Tego dnia 1945 roku do Kalisza weszła Armia Czerwona, co zakończyło czas okupacji niemieckiej. – Z tego się wtedy cieszyliśmy, bo czas wojny z Niemcami był straszny, tylu ludzi zginęło. Nie wiedzieliśmy jednak, że nadal będziemy musieli walczyć o wolność. O tę prawdziwą wolność – mówili ci, którzy doskonale pamiętają czasy wojny. W tym roku uroczystości były dużo skromniejsze niż zwykle, czy miały na to wpływ ubiegłoroczne protesty kaliskich patriotów?   

23 stycznia 1945 roku Kalisz opuściły wojska niemieckie. Sześć lat okupacji dla miasta oznaczało ogrom cierpienia i dotkliwe straty. Dziesiątki tysięcy osób zostało zamordowanych, w tym prawie cała ludność pochodzenia żydowskiego. Co roku tego dnia wspominani są ci, którzy zginęli w walce z niemieckimi okupantami. Niepodważalnym faktem jest jednak, że dla Polski rozpoczęło się  wtedy kolejne zniewolenie. - To było przejście z jednej niewoli do drugiej. Teraz się zmienił przekaz tego święta, że to zakończenie wojny na terenie Kalisza, ale moim zdaniem ta wojna wtedy trwała nadal. Nasi żołnierze Armii Krajowej zeszli do podziemia i dalej walczyli o prawdziwą wolność – powiedział Mieczysław Wiśniewski, ze Światowego Związku Armii Krajowej.

Wacław Szymański w 1945 roku miał 18 lat, pomimo młodego wieku trafił do więzienia, w którym spędził 12 lat – Dla mnie wojna skończyła się w 1957, kiedy wypuścili mnie z więzienia, siedziałem tam z żołnierzami Armii Krajowej, bohaterami, to  był straszny czas, dla nas wojna wtedy się nie skończyła – dodaje.  - My 23 stycznia byliśmy jeszcze w tajdze. Dwa lata temu w tym miejscu usłyszeliśmy słowa, że my Sybiracy, którzy rok, dwa po zakończeniu wojny wracaliśmy z Syberii, na granicy całowaliśmy ziemię, że my którzy nie mogliśmy wrócić do naszych domów, przywieźliśmy zgubę dla Ojczyzny. Teraz obchodzimy wszystkie święta narodowe, wszystkie święta patriotyczne, bo my płakaliśmy kiedy udało nam się wrócić do Polski – Eugenia Pastuszek, prezes Związku Sybiraków.

Dla wszystkich, którzy przeżyli wojnę i późniejsze, równie trudne lata, czas ten jest najtragiczniejszym jaki przeżyli. Tym bardziej należy im się szacunek.  - W 71. rocznicę zakończenia II wojny światowej pochylamy głowy, by oddać cześć wszystkim ofiarom tamtych dni. Wielu w tamten styczeń 1945 roku czekało na wyzwolenie, na nadejście niepodległej Polski. Dziś wiemy... mamy prawo i obowiązek przypominać, że choć zakończyła się wojna, zamiast wolności, piekło terroru niemieckiego hitleryzmu zastąpiło zniewolenie przez nieludzki sowiecki stalinizm. A droga ku upragnionej wolności okupiona została jeszcze wieloma ofiarami – mówił Janusz Sibiński z Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kaliszu.

W uroczystościach wzięło udział dużo mniej osób niż zwykle, zabrakło m.in. prezydenta i przewodniczącego Rady Miejskiej Kalisza. Miasto reprezentował wiceprezydent Artur Kijewski i Zbigniew Włodarek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Nie było również Kaliskich Patriotów, którzy w minionym roku protestowali przeciwko obchodzeniu tego święta.

O oryginalnym filmie z czasów początku okupacji niemieckiej w Kaliszu piszemy TUTAJ.

 K. Krzywda, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/