Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2021 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Czy lodziarnie spełniają standardy bezpieczeństwa? Sanepid rozpoczął kontrole WIDEO

Latem to ulubiony deser większości z nas, więc ważne, by lodziarnie, kawiarnie, czy sklepy, w których kupujemy lody oferowały nie tylko nasze ulubione smaki, ale przede wszystkim dbały o czystość urządzeń do ich wytwarzania i jakość produktów, z których mrożone desery powstają. Żeby mieć pewność, że zjedzenie letniego smakołyku będzie bezpieczne, każdego roku o tej porze kontrole punktów sprzedaży oraz producentów prowadzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

W tym roku kontrole zaczęły się z opóźnieniem. Wszystko ze względu na pandemię, ale wytwórcy i sprzedawcy lodów mogą spodziewać się wizyty pracowników Sanepidu w każdej chwili. - Może to być kontrola stanu sanitarnego obiektu, ale to może być pobór prób i tak najczęściej, jeżeli chodzi o automaty do lodów, jest to robione - wyjaśnia Wioleta Andrzejewska, kierownik działu żywności Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu. - W latach poprzednich zdarzały nam się kwestionowane kontrole ze względu na ponadnormatywną liczbę bakterii enterobacteriaceae. Wtedy zjedzenie takiego produktu grozi zatruciem pokarmowym. W tym roku jeszcze takie coś się nie zdarzyło. Również producenci lodów i ci wprowadzający do obrotów lody z automatów, sami w ramach swojej kontroli wewnętrznej, prowadzą takie badania u nas w laboratorium. 

Kontrole odbywają się zgodnie z harmonogramem pracy Sanepidu. Jednak pracownicy reagują także na zgłoszenia samych konsumentów. - Jak na razie nikt nie zgłaszał się do nas z jakimiś problemami, zatruciami po spożyciu lodów - zapewnia Marek Stodolny, dyrektor PSSE w Kaliszu. - Miejmy nadzieję, że tak będzie wyglądało całe lato. 

Przed nami jeszcze dwa miesiące  sezonu, w którym lody królują w menu. W Kaliszu w tym roku 11 firm zgłosiło prowadzenie lodziarni w różnej postaci. Obok nich kontrolowane są także ogródki gastronomiczne, których zostało zgłoszonych 20. 

Z automatu, czy kulkowe? W naszej redakcji mamy swoich faworytów i przyznajemy, że latem trudno jechać na materiał i nie odwiedzić ulubionej lodziarni. A jakie lody i gdzie wy najczęściej kupujecie?

AW, KB, fot. pixabay.com, wideo: Telewizja Kalisz

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/