Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 05 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Kryspina, Gerald

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Budka telefoniczna, która… sama dzwoni. Po drugiej stronie Józef Piłsudski

Z większości miast znikają, a do Jarocina powróciła. Na tamtejszym Rynku stanęła budka telefoniczna, która czasami dzwoni sama. A jeśli my spróbujemy wybrać numer, to dodzwonimy się tylko do wybranych, ale za to wyjątkowych osób, bo ojców niepodległości Polski i powstańców wielkopolskich. Słuchając ich opowieści, można też obejrzeć zdjęcia sprzed stu lat.

Niby budka telefoniczna, ale ta na jarocińskim Rynku może zaskoczyć. Tak jak w tradycyjnej jest aparat telefoniczny, który - uwaga - sam dzwoni. Jednak inaczej niż w znanym filmie sensacyjnym, jego odebranie nie zagraża naszemu życiu, a gwarantuje poszerzenie wiedzy. - W rocznicę najważniejszych wydarzeń budka zadzwoni, zapraszając do odebrania telefonu. Gdy w porę podniesiemy słuchawkę, usłyszymy wieści rodem sprzed stu lat! Narratorem galerii zdjęć oraz dzwoniącego kalendarium jest aktorka i wokalistka, Dorota Kołodziej – informuje Muzeum Regionalne w Jarocinie, które koordynuje projekt Budki Niepodległościowej w mieście.

Możemy też sami zadzwonić. Lista rozmówców jest ograniczona, ale znajdują się na niej osoby niezwykłe: Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Jędrzej Moraczewski i Józef Haller, ale także powstańcy wielkopolscy z ziemi jarocińskiej: Zbigniew Ostroróg Gorzeński, Euzebiusz Basiński, Michał Hybiak, Jan Klimek, Czesław Pawłowski.

Głosu poszczególnym postaciom użyczyli aktorzy: Mariusz Gołaj (Józef Piłsudski), Jarosław Tomica (Jędrzej Moraczewski), Jacek Sikora (Józef Haller), Marcin Mrowca (Ignacy Paderewski), Jan Żórawski (Ignacy Daszyński), Tomasz Lipka (Roman Dmowski) oraz Kamil Dawid Gałuszka (Wincenty Witos). Wszyscy oni mieli wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości i jak łatwo się domyślić w trakcie rozmowy telefonicznej opowiadają o swojej roli w powrocie naszego kraju na mapy świata w 1918 roku.

Słuchając opowieści, można też obejrzeć unikatowe fotografie wkomponowane w ściany instalacji. Autorem instalacji jest Maciej Hanusek, twórca projektu Budka Nietelefoniczna.

Oficjalnymi partnerami projektu są Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz portal JPILSUDSKI.ORG.

AW, Muzeum Regionalne w Jarocinie

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/