Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Laura, Wolmar

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Bociany odleciały! Z Przygodzic do Afryki leci już cała bociania rodzina

Bociany odleciały! Cała czwórka już w drodze do gorącej Afryki. Tam też zapewne podążają Przygoda i Dziedzic, którzy w tym roku doczekali się tej sporej gromadki potomków. A miłośnicy bocianiej pary z Przygodzic, chociaż gniazdo dopiero co opustoszało, już czekają na powrót swoich ulubieńców.

I kolejny raz z zapartym tchem będą wypatrywać powrotu lokatorów najsłynniejszego bocianiego gniazda na świecie. Kiedy wyląduje Dziedzic – najczęściej to samiec pojawia się pierwszy. Kiedy dołączy do niego Przygoda? I kiedy pojawi się pierwsze jajo? Żeby zacząć odliczanie muszą minąć długie zimowe tygodnie. Chociaż bociany przylatują coraz wcześniej. Tak jak to miało miejsce w tym roku, kiedy samiec w przygodzickim gnieździe pojawił się rekordowo wcześnie, bo już 15 marca 2020 roku WIĘCEJ. Najpierw tradycyjnie przyleciał samiec czyli Dziedzic, później dołączyła do niego partnerka Przygoda. Początkowo Dziedzic przegonił samicę, ale ta wróciła następnego dnia z samego rana, by znów spróbować dołączyć do partnera WIĘCEJ.

Ostatecznie oba bociany pozostały w gnieździe. W święto pracy 1 maja z jaja wykluło się pierwsze pisklę. W sumie samiczka złożyła 5 jaj. Ale jeden, najsłabszy maluch nie przetrwał WIĘCEJ.

Po raz pierwszy w historii młode bociany, kiedy już nauczyły się latać opuściły gniazdo i przeniosły się do innego, izolując się od rodziców. Dojrzewały więc na koloniach letnich- mówi Paweł Dolata, pomysłodawca projektu Blisko Bocianów.

Bliżej łąk, na których łatwo zdobyć pokarm. W gnieździe na kominie starej kotłowni Urzędu Gminy w Przygodzicach, którego życie obserwowane jest dzięki zamontowanym tam przed laty kamerom, przez chwilę można jeszcze było podpatrywać rodziców Kingi i Reni oraz Rafała i Leo WIĘCEJ , szykujących się do dalekiej podróży. Teraz nie ma także i ich. Czy za kilka miesięcy pojawi się ta sama para, czy może inna, która z bocianolubami z całego świata będzie chciała podzielić się swoim życiem?

AW, zdjęcia arch. 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/