Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 październik 2021 Godzina:
imieniny: Daria, Maur

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Assessment i Development Centre – podobieństwa i różnice metod

Assessment i development centre to dwie najskuteczniejsze metody oceny kompetencji. Oba procesy pozwalają na sprawdzenie pracownika w praktyce i wielowymiarowy audyt jego umiejętności. Oprócz wyraźnych podobieństw istnieje jednak zasadnicza różnica, którą jest cel zastosowania konkretnej metody oraz to, w jaki sposób zostaną wykorzystane jej efekty.

Czym jest assessment centre?

Assessment centre to ocena zdolności interpersonalnych, umiejętności zawodowych i społecznych kandydata na pracownika. W metodzie tej przed kandydatem stawiane są zadania odzwierciedlające charakter pracy na danym stanowisku. Ćwiczenia i scenki sytuacyjne mogą być zastosowane indywidualnie, jeden na jeden lub w grupie. Np. podczas rekrutacji na kierownika sprzedaży, który będzie zarządzał zespołem, przygotowane zadania powinny sprawdzać, czy kandydat umie motywować ludzi, komunikować się z nimi, coachować, rozwijać, a także planować pracę. Ocena przeprowadzana jest przez wykwalifikowanych asesorów, którzy weryfikują umiejętności kandydata na podstawie różnych skal i wskaźników.

Czym jest development centre?

Development centre to z kolei całodniowa obserwacja zachowania pracowników, przed którymi stawiane są zadania sytuacyjne. Seria ćwiczeń i symulacji ma jak najlepiej odzwierciedlić przyszłe środowisko pracy. Na podstawie tych obserwacji asesorzy sporządzają raport, który zawiera szczegółową analizę kompetencji uczestników sesji wraz z rekomendacjami rozwoju. Powstały w ten sposób plan rozwoju ma zniwelować ewentualne luki w kompetencjach konkretnego kandydata i stanowić wytyczne do budowania ścieżki kariery.

Podobieństwa między assessment i development centre

Assessment centre to metoda znana już w latach 30. XX wieku, natomiast development centre ewoluował z niej pięćdziesiąt lat później. Nie dziwi więc fakt, że w obu metodach jest tyle podobieństw. Najważniejszym z nich jest to, że oba procesy odznaczają się bardzo wysoką skutecznością. W jednym i drugim przypadku kandydaci otrzymują do wykonania konkretne zadania i biorą udział w scenkach sytuacyjnych, które mają ujawnić ich kompetencje. Podczas sesji są oceniani przez asesorów i tu podobieństwa się kończą, ponieważ ocena kandydatów skupia się w obu metodach na różnych aspektach i ma zupełnie inny cel.

Różnice pomiędzy development i assessment centre

Choć charakterystyka obu metod oceny kompetencji jest podobna, to istnieje między nimi jedna zasadnicza różnica. Assessment centre wykorzystuje się bowiem w procesie rekrutacji kandydatów, natomiast development centre służy do oceny pracowników i określeniu ich ścieżki rozwojowej. Assessment ma na celu obsadzenie wakatu odpowiednią osobą, skupia się więc na obecnych zdolnościach kandydata. Celem development centre jest z kolei rozwój pracowników, dlatego często stosuje się go przy ocenianiu potencjału, projektowaniu kariery, przy awansach oraz planowaniu programów szkoleniowych kadry kierowniczej. Sesje assessment i development centre mogą się także różnić zestawem wykorzystanych narzędzi diagnostycznych.

Więcej informacji znajdziesz na https://hrk.pl/pl/dla-klienta/ocena-i-rozwoj/assessment-development-centre

artykuł sponsorowany

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/