Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 październik 2021 Godzina:
imieniny: Marita, Wiktor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Agnieszka Holland kręci film w kaliskim więzieniu

Opustoszałe więzienie w Kaliszu będzie planem filmowym. I to nie byle jakim - za murami powstaje najnowsza produkcja Agnieszki Holland. To thriller polityczny „Gareth Jones”.

Jak podaje Dziennik Zachodni „Gareth Jones” to film o tytułowym walijskim dziennikarzu, który w latach 30. jako jeden z pierwszych opisał wielki głód na Ukrainie, w wyniku którego umierały miliony ludzi. I nikt nie chciał uwierzyć w jego doniesienia.

W rolę tytułowego Garetha Jonesa wciela się młody angielski aktor James Norton (zagrał w filmie „Wojna i pokój”). Vanessa Kirby gra Adę Brooks, dzięki której filmowy Jones odnajdzie się w komunistycznej rzeczywistości. Peter Sarsgaard wciela się w szefa moskiewskiej redakcji „New York Times”, który zaprzeczał doniesieniom Garetha Jonesa o głodzie na Ukrainie. W filmie wystąpią też polscy aktorzy: Michalina Olszańska i Krzysztof Pieczyński. Autorką scenariusza jest amerykańska dziennikarka Andrea Serdaru-Barbul, która ma po ojcu ukraińskie korzenie.

Część zdjęć nakręcono na Śląsku; Katowice „zagrały” Moskwę oraz Londyn. - Potem pojadą na krótko do Kalisza i warszawskiego więzienia. Wcześniej kręcili w Krakowie i na Ukrainie – zdradza plany ekipy Dziennik Zachodni. Film „Gareth Jones” wejdzie na ekrany kin w 2019 roku. Realizowany jest w kooprodukcji polsko-ukraińsko-brytyjskiej.

Budynek dawnego zakładu karnego w Kaliszu nie po raz pierwszy służy za plan filmowy. Cztery lata temu częściowo powstała tam produkcja belgijsko-luksmebursko-francuska „Tango Libre”, a w 2015 r. za murem kręcono zdjęcia do filmu na podstawie powieści Alberta Camusa "Obcy", realizowanego przez Annę i Wilhelma Sasnalów. Rok później więzienie w Kaliszu stało się głównym miejscem akcji filmu „Nazywam się Julita” w reżyserii Filipa Dzierżawskiego.

MIK, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/