Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 05 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Kryspina, Gerald

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

48% polskich nastolatek marzy o karierze youtuberki, instagramerki czy tiktokerki

Dziś media społecznościowe odgrywają kluczową rolę w życiu każdego młodego człowieka. Niedawno agencja badawcza IQS na zlecenie Fundacji Inspiring Girls Polska przeprowadziła badanie na temat aspiracji dziewczynek. Okazuje się, że niemal połowa z ankietowanych marzy o karierze influencerki, youtuberki czy tiktokerki.

Na początku marca agencja badawcza IQS na zlecenie Fundacji Inspiring Girls Polska przeprowadziła badanie ,,Aspiracje dziewczynek w Polsce’’ na grupie w wieku od 10 do 15 lat oraz ich matek. Badanie miało pokazać, co dziewczynki chciałyby robić w przyszłości. Następnie wyniki zestawiono z opinią ich matek.

– Działania Fundacji Inspiring Girls Polska, której misją jest zwiększanie aspiracji, pewności siebie i sprawczości polskich dziewczynek, zaczynamy od diagnozy społecznej pokolenia 10–15+. Chcemy dowiedzieć się, jakie aspiracje mają polskie nastolatki, kto im imponuje, kim chciałyby zostać w przyszłości, ale też jak spędzają wolny czas, jakie mają problemy w domu i szkole – komentuje Eliza Durka, fundatorka i prezes Inspiring Girls Polska.

Jak wynika z badania, aspiracją niemal połowy pytanych dziewcząt jest kariera w mediach społecznościowych, posiadanie kanału na YouTubie, TikToku czy Instagramie. 48% dziewczynek zdecydowanie wskazało, że marzy o karierze influenerki i w przyszłości widzi siebie w tym zawodzie.

Co ciekawe, tylko 12% matek dziewcząt odpowiedziało w taki sam sposób. Oznacza to, że tylko co 4 matka byłaby zadowolona, gdyby jej córka robiła karierę w Internecie.

41% ankietowanych mam odpowiedziało, że chciałaby, aby praca jej córki była ważna dla innych ludzi na świecie. Z kolei 44% matek podało przynajmniej jeden taki sam zawód, jaki wskazała ich córka.

Na liście najchętniej wybieranych zawodów, w których zdanie rodzica i dziecka było zbieżne znajdują się – graficzka komputerowa, projektantka stron www, adwokat czy prokurator.

Największa rozbieżność matek i córek wywołał temat nauki na studiach wyższych. 86% matek widzi potrzebę, by jej dziecko studiowało. Natomiast jeśli chodzi o same dziewczęta, 58% chciałoby iść na studia. 39% udzieliło odpowiedzi ,,nie wiem’’, co być może wynika z faktu, że zwyczajnie o tym nie myślały.

 Tik Tok to aplikacja, w której ludzie zamieszczają krótkie materiały wideo, dodając do nich tekst i muzykę. Tematyka jest oczywiście dowolna, ludzie tam mogą tworzyć materiały artystyczne, rozrywkowe czy wyrażać siebie. Nie brakuje także specjalistów i krótkich porad, które także cieszą się ogromną popularnością. Obecnie aplikację posiada ponad 2 miliardy ludzi, dzięki czemu Tik Tok stał się najczęściej pobieraną aplikacją na świecie. Dostępny jest w 150 krajach i w 75 wersjach językowych.

Instagram to portal bardziej lifestylowy niż rozrywkowy. Należy do korporacji Facebook i dostępny jest w 33 wersjach językowych. Służy głównie do dzielenia się zdjęciami i relacjami. Fotografie można edytować, zmieniać filtry i dołączać #, aby dotrzeć do większej grupy osób.  Konta mają osoby prywatne jak i celebryci. Dzięki tej platformie można zobaczyć jak ci drudzy żyją na co dzień, poza blaskiem fleszy. Często bardzo chętnie pokazują swoje życie prywatne oraz wchodzą w interakcje z fanami, dając im możliwość zadawania pytań czy odpowiednio reagując na wstawiony post. Autorzy najchętniej oglądanych profili dostają różne propozycje współpracy, np. poprzez lokowanie jakiegoś produktu. Wówczas, gdy daną rzecz poleca nam celebryta, podnosi to jego atrakcyjność w naszych oczach.

Czy marzenia dziewczynek należy krytykować?

Ciężko dziwić się, że celebryci imponują młodemu pokoleniu. Nie dość, że na każdym kroku można zobaczyć w jakich dostatkach i luksusach żyją, to dodatkowo są szanowni i podziwiani. Młodzież chciałaby tak samo jak oni, mieć dużo pieniędzy i prowadzić ciekawe życie. Młodzi są wpatrzeni w niektórych jak w obrazek i na bieżąco śledzą ich poczynania. Zdarza się, że gdy dana postać za długo czegoś nie udostępni w nastolatkach budzi się niepokój.

Teraz, wielu dorosłych niech odpowie sobie na pytanie czy w dzieciństwie nie marzyli o byciu popularnym, żeby być aktorem na wielkiej scenie czy gwiazdą estrady? Teraz wraz z wiekiem można dostrzec, że niektóre wyobrażenia byłyby trudne do zrealizowania. Dziś nastolatkom łatwiej spełnić swoje marzenia - takie platformy jak YouTube, TikTik czy Instagram są na wyciągnięcie ręki, a konto zwykłego odbiorcy posiada niemal każdy. Warto dodać, że karierę influencera, tiktokera czy youtubera można połączyć z wykonywaniem ,,normalnego zawodu’’, a aplikacje wykorzystywać do promocji czy po prostu zabawy.

JF na podstawie Fundacja Inspiring Girls Polska, wirtualnemedia.pl fot. główne pixabay
 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/