Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 październik 2021 Godzina:
imieniny: Daria, Maur

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Kobyla Góra jak Rabka?

Jaki mikroklimat panuje w Kobylej Górze w powiecie ostrzeszowskim? Pokażą specjalistyczne badania. Ich przeprowadzenie zleciły władze gminy, które mają nadzieję, że miejscowość przyciągnie turystów z całej Polski. Podobnie jak Rabka.

Tak głosi legenda, która trwa od lat 80-tych. Wtedy miało się okazać, że powietrze w Kobylej Górze ma podobne właściwości jak to w Rabce. Jednak nie ma odpowiednich dokumentów. A te są potrzebne, by przyciągnąć turystów i być może kuracjuszy. Badania już zostały zlecone. Przeprowadzą je na początku roku pracownicy Polskiej Akademii Nauk. – Mają potrwać dwa miesiące – mówi wójt Wiesław Berski. – Naszą gminę odwiedza sporo osób z południowej Wielkopolski i dolnośląskiego. Bywają też goście z innych części Polski i są zachwyceni klimatem. Mamy nadzieję, że badania potwierdzą, że mamy tu wyjątkowy mikroklimat i będziemy mogli wykorzystać to do promocji gminy i przyciągnięcia jeszcze większej ilości osób. W celach turystycznych, ale też uzdrowiskowych.

Jednak uzdrowiskiem gmina nie chce być. Wiąże się to ze sporymi ograniczeniami, a władz liczą, że powstanie tam strefa ekonomiczna, której w miejscowości leczniczej być nie może. Dwumiesięczne badanie będzie kosztować 20 tysięcy złotych. W gminie powstało Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Kobylej Góry, które ma pozyskiwać pieniądze na różnego rodzaju projekty. Pierwszym jest właśnie ten dotyczący sprawdzenia właściwości powietrza w okolicy.

A ta jest wyjątkowo atrakcyjna. Leży w obszarze chronionym „Wzgórza Ostrzeszowskiego i Kotliny Odolanowskiej”, a to oznacza sporo wzniesień i lasów oraz najwyższe w Wielkopolsce wzniesienie. Od niedawna też 18-hektarowy Zalew Blewązka zasilany przez strumień Meresznica.

AW, zdjęcie: polskaniezwykla.pl

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/