Imieniny - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Imieniny

Damian

Jest to imię przejęte z języka łacińskiego: Damianus. Było to rzymskie cognomen, utworzone na podstawie greckiej: Damios. Łączy się więc z imieniem starożytnej bogini Damia, czczonej na Eginie i w Epidaurze. Kult tej bogini znany był też w Rzymie.

W Polsce jest to imię rzadkie, choć poświadczone już w średniowieczu (od 1224 r). w postaciach: Damijan, Demijan, Doman, Duman, także u wiernych Kościoła Wschodniego. Od tego imienia pochodzą nazwiska: Damijaniec, Damijanów, Damijański, Domański.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Damianus, ang. Damian, fr. Damien, niem. Damianus, ros. Demijan, ukr. Demko, wł. Damiano.

Święci, którzy nosili to imię, tworzą w wykazach grupę liczącą ponad dziesięć osób. Ale najbardziej znanymi i czczonymi są pośród nich ci, których imiona kojarzą się z innymi imionami. Tych omawiamy pod hasłami Kosma i D. oraz Piotr Damiani. Tu natomiast krótko o innym, u nas mniej znanym:

Damian, biskup Pawii. Na stolicy zasiadł w r. 680 jako następca biskupa Anastazego. Jeszcze wcześniej brał udział w synodzie mediolańskim (679/680), który przeciwstawił się monoteletom. Zredagował wówczas list, który w imieniu zebranych biskup Manswet wysłał do cesarza Konstantyna IV. List odczytano później na soborze konstantynopolitańskim III. Nie bez związku z tym wydarzeniem powstała legenda, że Damian posłował do Jerzego, heretyckiego patriarchy w Konstantynopolu. Legenda była transpozycją i amplifikacją efektu, wywołanego przez wzmiankowaną lekturę w czasie obrad soboru. Damian zmarł w r. 710. Jego wspomnienie obchodzono 12 kwietnia.

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz