Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 02 marzec 2021 Godzina:
imieniny: Agnieszka, Franciszek

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Restauracja otwarta pomimo lockdownu. "Działamy zgodnie z Konstytucją"

Restauratorzy mówią „dość” i pomimo rządowych obostrzeń sukcesywnie otwierają swoje biznesy. W Ostrowie Wielkopolskim działalność wznowiła Black Dave Restaurant, której właściciel od kilku lat mieszka w Kaliszu. Interweniowały policja i służby sanitarne.

Restauracja ruszyła w niedzielę 17 stycznia. Dwa dni wcześniej na facebookowym profilu lokalu pojawił się następujący wpis:

„Długo zastanawialiśmy się czy zrobić ten krok - nie możemy patrzeć na to, jak jesteśmy wstrzymani w działaniach tego co kochamy najbardziej. Polska gastronomia została zablokowana praktycznie do zera. Nie możemy pozwolić na to, by zrujnowano naszą gospodarkę! Jako pierwsi w rejonie wychodzimy, by ratować gastronomię i mamy nadzieję, że inni restauratorzy dołączą do nas. Zapewniamy, że będziemy w pełni stosować się do zaleceń sanitarnych oraz wszelkiego bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że w najbliższą niedzielę licznie nas wesprzecie swoją obecnością, testując nasze potrawy”.

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Również ze strony służb. Dwie godziny po otwarciu w lokalu pojawiły się policja i Sanepid. Właściciel wyjaśnił, że w restauracji gości jedynie… testerów dań. - Nie mieliśmy gości, mieliśmy testerów naszej kuchni. Było ich około 60 – mówi portalowi faktykaliskie.pl pochodzący z gminy Gołuchów, a od kilku lat mieszkający w Kaliszu Dawid Zmyślony, właściciel Black Dave Restaurant. - Około 150 osobom odmówiliśmy, ponieważ chcieliśmy zachować reżim sanitarny i nie przesadzać w tym pierwszym zwariowanym dniu, gdzie widzieliśmy, że będzie policja i Sanepid.

Z wizyty sporządzono notatki i protokoły, a policja i służby sanitarne prowadzą czynności w tej sprawie. Restauracja działa nadal. – Działamy zgodnie z Konstytucją, a więc prawnie – mówi Dawid Zmyślony. - Poza tym nie przyjmujemy gości, a testerów.

Filmik z dnia otwarcia i interwencji policji i Sanepidu obejrzycie tutaj.  

W branży gastronomicznej narasta bunt i zniecierpliwienie. Coraz więcej przedsiębiorców dołącza do akcji #otwieraMY i wznawia funkcjonowanie restauracji, hoteli czy klubów fitness. Przedsiębiorcy twierdzą, że bez tego nie przetrwają, a ich działanie jest zgodne z prawem. Argumentem dla tych, którzy nie boją się kar nakładanych przez Sanepid, jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, stwierdzający, że lockdown był niezgodny z Konstytucją i zlikwidował karę 10 tys. nałożoną na fryzjera przez Sanepid.

MIK, fot. i wideo: Michał Juskowiak

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/