Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 maj 2019 Godzina:
imieniny: Imisława, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Nagrodzeni wolontariusze ZDJĘCIA

Już po raz trzeci w Kaliszu z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza uhonorowano tych, którzy bezinteresownie niosą pomoc najbardziej potrzebującym. Są wśród nich nauczyciele, harcerze, społeczni działacze wspierający osoby niepełnosprawne, chore lub żyjące w ubóstwie. Uroczysta Gala Wolontariatu odbyła się w środowe popołudnie w Sali Recepcyjnej ratusza.

Rada Pożytku Publicznego blisko cztery lata temu zgłosiła do prezydenta miasta pomysł uhonorowywania kaliskich ochotników z obszaru społecznej pomocy z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Możliwość zgłaszania kandydatur mają stowarzyszenia i instytucje. „Wydaje mi się, że coraz częściej pomagamy, bo pomaganie staje się modne, choć to nie jest ładne słowo, ale coraz więcej młodych osób rzeczywiście chce brać udział w wolontariacie i zostaje wolontariuszami” - powiedziała Halina Marcinkowska, wiceprzewodnicząca Rady Pożytku Publicznego.

Do tytułu „Wolontariusza Roku” zgłoszono 10 kandydatur, a „Mecenasa Wolontariatu” – trzy. Wszyscy nominowani otrzymali dyplomy, natomiast podczas Gali wręczono w sumie sześć statuetek. „Zawsze mówimy o działalności społecznej w formie bezosobowej, a tutaj chcemy pokazać konkretne twarze wolontariatu – osoby, które właśnie swoją cząstką wzbogacają życie miasta” – mówił Janusz Sibiński, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UM w Kaliszu.

Wśród pięciorga zdobywców statuetki „Wolontariusza Roku” jest m.in. Barbara Wrzesińska, od ponad 20 lat związana z kaliskim klubem „Amazonek”, która jako jego prezes była inicjatorką bardzo wielu imprez, akcji i inwestycji na rzecz chorych na raka. „Działalność, którą prowadzę, jest tak normalna dla mnie, że już właściwie nie wyobrażam sobie, że inaczej mogłoby wyglądać moje życie” - mówiła Wrzesińska. Po raz pierwszy wręczono statuetkę „Mecenasowi Wolontariatu Roku”, uhonorowując działalność społeczną właścicieli portalu Calisia.pl, Elżbietę i Jacka Magnuszewskich. „Bardzo serdecznie dziękuję za to wyróżnienie. Zawsze staramy się pokazywać te pozytywne przykłady wśród kaliszan i bardzo się cieszę, że to serce z dnia na dzień, z roku na rok, wśród kaliszan staje się coraz większe” – powiedziała Elżbieta Magnuszewska, zapraszając wszystkich na zbliżającą się wielkimi krokami „Wigilię na kaliskim rynku”, podczas której po raz kolejny będziemy bili Rekord Ginnessa w ilości osób przebranych za anioły.

Gala Wolontariatu, którą swym występem uświetnił zespół „Części Zamienne”, została zorganizowana wspólnie przez onorowym patronatem objął ją Prezydenta Kalisza. „Jest to dla nas bardzo pożądana aktywność mieszkańców. Jako Urząd nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim, bo mamy procedury, które czasami są nie do przejścia, natomiast ci ludzie bardzo często są najbliżej potrzebujących. Pracują i pomagają im – że tak powiem – na pierwszym froncie tej walki. Z radością dziękujemy im za zaangażowanie i mamy nadzieję, że podczas przyszłorocznej Gali będziemy mogli uhonorować jeszcze więcej osób” – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

 

W kategorii „Wolontariusz Roku” wręczono dyplomy nominowanym: Henrykowi Mielczarkowi – Uniwersytet Trzeciego Wieku „Calisia”, Annie Bruś – Kaliski Klub Kyokushinkan Karate David Club, Iwonie Durman – Szkoła Podstawowa Nr 19 i Małgorzacie Tomczak – Fundacja „Bread of life”, a w kategorii „Mecenas Wolontariatu” - Prattownikom – Kaliski Klub Kyokushinkan Karate David Club oraz Provident – Tak Pomagam – Fundacja „Bread of life”.

 

Statuetki i dyplomy otrzymali:

 

Wolontariusz Roku 2018

Izabella Galuba-Bryja (Zespół Szkół Ekonomicznych) - jest nauczycielem i wychowawcą w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Prowadzi Szkolne Koło Wolontariatu, w ramach którego współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami, m.in.: Caritas Diecezji Kaliskiej, Fundacją Bread of Life, Stowarzyszeniem „Fajna Szkoła”, Fundacją „Nowa Nadzieja”. Aby uwrażliwić uczniów kaliskiego ”Ekonomika” na sprawy ochrony środowiska, a także by uczniowie dostrzegali wymierne efekty udziału w akcjach charytatywnych, organizuje akcje:  zbiórki nakrętek, ubrań, zużytego obuwia, puszek aluminiowych. Poza tym promuje rodzicielstwo i rodzicielstwo zastępcze, działa na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego, promuje zdrowy tryb życia.

Piotr Gutowski (Komenda Hufca ZHP w Kaliszu im. ks. hm. Stanisława Piotrowskiego) - jest wolontariuszem od początku działalności w ZHP, czyli od 1993 r. Od tego czasu aktywny w wielu akcjach charytatywnych, m.in. „Mały Kaliszanin – Pomóż dziecku”. Corocznie kwestuje na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy w Kaliszu. Od 2013 r. jest członkiem Kaliskiego Sztabu WOŚP, organizuje podsztab wraz ze swoją drużyną. Organizator imprez turystyczno-krajoznawczych. Aktywnie współpracuje z Fundacją „Walkiria”, promuje i porządkuje schrony bojowe Kaliskich Linii Maginota. Jest pomysłodawcą corocznego rajdu zuchowego „Zuchowa Akademia Przygody”, która w tym roku odbyła się po raz 13. W 2008 r. zorganizował Wyprawę Rowerową  na 12. Ogólnopolskie Spotkania Młodych „Lednica 2000”.

Katarzyna Muszalska (Szlachetna Paczka – Rejon Kalisz) – jest wolontariuszką projektu Szlachetnej Paczki, w obecnej edycji jest liderem-koordynatorem Szlachetnej Paczki w Kaliszu. To dzięki niej możliwe było utworzenie kaliskiego rejonu i przeprowadzenie akcji w Kaliszu. Szlachetna Paczka w 2017 roku pomogła 57 rodzinom z Kalisza i okolic, a łączna wartość paczek dla tych rodzin to 163.200 zł. W akcję w rejonie kaliskim włączyło się około 4000 osób. W bieżącym roku pomoc otrzyma około 60 rodzin. Liderka i wolontariusze aktywnie promują akcję w Kaliszu, pozyskując darczyńców i sponsorów, którzy przekazują opał, sprzęt RTV i AGD oraz meble i elementy wyposażenia mieszkania, a także produkty żywnościowe i art. chemiczne.

Jan Szczepankiewicz (Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu) - jest współzałożycielem Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu i od 25 lat działa w niej jako wolontariusz. Całkowicie poświęcił się działalności na rzecz osób  niepełnosprawnych, ubogich i pokrzywdzonych przez los. Dzięki jego pomocy powstało w Wielkopolsce Południowej 6  warsztatów terapii zajęciowej, które na dzień dzisiejszy obejmują rehabilitacją zawodową i społeczną blisko 250 osób niepełnosprawnych. Na przestrzeni 25 lat istnienia fundacji współorganizował kilkaset zadań w zakresie integracji społecznej, aktywizacji i rehabilitacji ON, co pozwoliło m.in. likwidować zjawisko izolacji społecznej, nabywać poczucia własnej wartości. Dla wielu mieszkańców Kalisza było to zupełnie nowe, pozytywne doświadczenie.

Barbara Wrzesińska (Kaliski Klub „Amazonki”) - jest Amazonką od 1997 roku, a od 2000 r. pełni funkcję prezeski Klubu. Była inicjatorką remontu i nowoczesnego wyposażenia siedziby klubu, urządzenia gabinetu fizjoterapeutycznego, organizowała indywidualną i grupową gimnastykę usprawniającą, turnusy rehabilitacyjne, a także wiele imprez integracyjnych dla członkiń i ich rodzin. Pani Barbara zorganizowała grupę wolontariuszek wspierających chore kobiety w walce z chorobą, organizowała spotkania psychologów z ich rodzinami. W 2003 roku zorganizowała pierwszy w Kaliszu „Marsz Życia i Nadziei” oraz wiele akcji profilaktycznych.  Była inicjatorką i gorącą orędowniczką budowy ośrodka Radioterapii w Kaliszu wraz z utworzeniem Oddziału Onkologicznego w kaliskim Szpitalu.

Mecenas Wolontariatu Roku 2018

Elżbieta i Jacek Magnuszewscy, calisia.pl (Szkoła Podstawowa nr 19 w Kaliszu) - Państwo Magnuszewscy to wyjątkowe osoby. Jako pierwsi  otworzyli drzwi dla formy społecznej - Grupa Wsparcia „Przystań”, od samego początku ułatwiając przeprowadzenie i realizowanie inicjatyw, które przez tę nieformalną grupę były organizowane w Kaliszu. Wspierają większość inicjatyw społecznych na terenie Kalisza, które często dzięki ich pomocy (finansowej, rzeczowej) są możliwe do przeprowadzenia. Są wśród nich m.in.: Festiwal Działań Artystycznych „Sztukakuka” czy też Wigilia na kaliskim Rynku. Dodać do tego należy ogrom mniejszych, niszowych projektów, które dzięki ich pomocy mają tym samym szansę pokazania się szerszej publiczności.

R. Kuciński, zdj. autor

poziomy 1

Slaider podstrony

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Maj 2019

29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany

W związku z wejściem w życie zmian w prawie ochrony danych osobowych i rozporządzenia unijnego RODO informujemy, że na naszej stronie www.faktykaliskie.pl, która należy do Grupy Multimedia Polska, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty współpracujące z nami oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą wyświetlać reklamy jak najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Zapoznaj się z poniższymi informacjami lub kliknij przycisk „przejdź do strony”. Kliknięcie opcji „przejdź do strony” jest automatycznie wyzwoleniem akceptacji powyższych zasad naszego regulaminu.

Informacje, które będą wykorzystywane:
Typ przeglądarki i jej ustawienia. Informacje o systemie operacyjnym urządzenia końcowego. Informacje o zainstalowanych plikach cookie. Informacje o innych identyfikatorach przypisanych do urządzenia końcowego. Adres IP, z którego urządzenie końcowe uzyskuje dostęp do strony internetowej klienta lub aplikacji mobilnej Informacje o aktywności użytkownika na urządzeniu końcowym, w tym o odwiedzanych stronach internetowych i wykorzystywanych aplikacjach mobilnych. Informacje o położeniu geograficznym urządzenia końcowego będą wykorzystywane.

Multimedia Polska S.A. dokłada wszelkich starań, aby niezbędne przetwarzanie Twoich danych osobowe było zgodne z przepisami prawa i nie naruszało Twoich podstawowych praw i wolności, w szczególności prawa do ochrony Twoich danych osobowych. Niniejsza Polityka Prywatności określa generalne zasady, według których przetwarzane są przez nas Twoje dane osobowe. Multimedia Polska S.A. pozyskuje Twoje dane bezpośrednio od Ciebie, ponadto ich powstanie może być skutkiem Twojej aktywności związanej ze korzystaniem przez Ciebie z naszych usług telekomunikacyjnych. W pewnych przypadkach, w ramach  prowadzonej przez Multimedia Polska S.A. działalności operacyjnej, dane dotyczące Twojej osoby mogą także być także pozyskiwane z innych źródeł. Przeczytaj uważnie zawarte w niniejszej Polityce zasady, aby zrozumieć jak i na jakich podstawach prawnych Multimedia Polska S.A. przetwarza Twoje dane osobowe. Jeśli w chwili czytania niniejszej Polityki jesteś naszym klientem musisz wiedzieć, że Twoje ewentualne żądanie zaprzestania przetwarzania Twoich danych osobowych nie spowoduje natychmiastowego zaprzestania przetwarzania i usunięcia  tych danych z zasobów informacyjnych Multimedia Polska S.A. Proces wygaszania przetwarzania Twoich danych będzie zgodny z przepisami obowiązującego prawa, a zasady tego wygaszania są zawarte w niniejszej Polityce.

Dane kontaktowe
Administrator danych osobowych
Administratorem Twoich danych osobowych jest Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni (81-341), przy ulicy Tadeusza Wendy 7/9, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 0000238931, REGON: 190007345, NIP: 5861044881, kapitał zakładowy i łączna suma uiszczonych wkładów wynosi: 91.764.808,00 PLN Organ nadzoru ochrony danych osobowych
Jeśli masz zastrzeżenia co do sposobu i zakresu przetwarzania przez nas Twoich danych, bądź też  chcesz wnieść skargę na sposób obsługi Twojego wniosku lub żądania, informujemy Cię że właściwym organem nadzorczym w tym zakresie jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Kontakt w sprawie Twoich danych: w celu realizacji Twoich uprawnień, wyrażenia albo cofnięcia zgód oraz wnoszenia sprzeciwów, udaj się do Biura Obsługi Klienta, lub skontaktuj z infolinią pod numerem 244 244 244.