Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 maj 2018 Godzina:
imieniny: Wisława, Emil

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

KST na półmetku ZDJĘCIA

Za nami połowa Kaliskich Spotkań Teatralnych. Festiwal Sztuki Aktorskiej trwa w sumie osiem dni, a więc do soboty. Jego wydarzenia bacznie obserwuje nasz reporter, więc na naszej antenie będziemy prezentowali pełną relację z tej imprezy. A na razie poznajmy bohaterów ostatnich dwóch festiwalowych wieczorów z Krakowa, Warszawy i Katowic.

Po raz pierwszy w historii KST spektakl dyplomowy pojawił się w konkursowym bloku, a zatem grający w nim młodzi aktorzy, przed chwilą studenci krakowskiej szkoły, mogą zostać laureatami festiwalowych nagród. „DO DNA” to genialne pod każdym względem widowisko złożone z oryginalnych ludowych pieśni. Jest znakomitym połączeniem sztuki z nauką, w czym zasługa reżyser i pedagog, Ewy Kaim oraz aranżera Dawida Suleja Rudnickiego, ale powstało z inicjatywy samych studentów tuż po zakończeniu drugiego roku studiów. „Kończyliśmy poprzedni semestr, każdy wracał do domu. Łukasz do mnie zadzwonił: Słuchaj Janek, ja teraz z Werką gadałem przez całą podróż w pociągu. My musimy zrobić tę ludowiznę. Wiesz, trochę taki Bregovic, ale po polsku. A ja mówię: ludowe piosenki… noo okej, no dobra…” – relacjonował z humorem Jan Marczewski, jeden z pięciorga wykonawców.

W jednym festiwalowym wieczorze aktorsko-śpiewaczo-taneczna żywiołowość młodych zderzyła się ze stateczną dojrzałością Mariana Opani, który wraz z zespołem warszawskiego Ateneum zaprezentował „Ojca” Floriana Zellera w reżyserii Iwony Kempy. Zagrał w nim człowieka, który powoli traci pamięć. Pospektaklowe spotkanie z widzami w Sali Studio CKiS było w zasadzie – ku uciesze zgromadzonych - drugim show popularnego aktora, który szczerze przyznał, że miłość do teatru poczuł tak naprawdę jako dojrzały artysta. „Zacząłem rozumieć, co to jest kontakt z żywym widzem, że czuje się oddech widowni. Jeżeli zaczynają kaszleć, to znaczy niedobrze. Jeżeli zaczynają rozmawiać, bardzo niedobrze. Ale nie polega to na tym, aby wzmacniać środki aktorskie, tylko zrobić pauzę. I jest cisza. To znaczy nauczyłem się współgrać z widzem. To jest ta szlachetna szermierka miedzy aktorem i widzem” – mówił, nieustannie żartując, Opania.

Wtorkowy wieczór kaliskiego festiwalu należał do Teatru Śląskiego w Katowicach, który pokazał bardzo interesującą adaptację poematu Brunona Jasieńskiego „Słowo o Jakóbie Szeli” w reżyserii Michała Kmiecika. W opowieści, zatopionej w muzyce zespołu „Nagrobki”, który uprawia tzw. nekropolo, główną rolę odegrał Jerzy Głybin. „On mi jest bliski, ale bliski mi jest Szela Jasieńskiego” – podkreślił katowicki aktor. „Znam jego dzieje, ale nie opierałem się ani na źródłach historycznych, tak do końca, choć warto je znać, niewątpliwie, ani na Wyspiańskim, bo nijak się ma, prawda? Polubiłem go, bo  wyczułem, że w tym facecie coś jest… w literackim Szeli, oczywiście”.

Przed nami jeszcze cztery festiwalowe wieczory, które dają możliwość podziwiania aktorskich kreacji w spektaklach z Poznania, Wrocławia, Łodzi i Warszawy. W piątek zaprezentują się gospodarze, czyli Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, z „Nocami i dniami…” wg Marii Dąbrowskiej w reżyserii Seby Majewskiego.

R. Kuciński, zdj. autor i materiały promocyjne Teatru

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Maj 2018

30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Passat B5 LED ESP grzane fotele klima

08.05.18
Samochód użytkuję 10 lat, jestem jego drugim właścicielem, a pierwszym w Polsce, wszystko robione...

Ochrona Zarządu/Skup Zadłużonych Spółek oraz JDG KAS/JPK

09.05.18
Nasza działalność to przede wszystkim podjęcie czynności zmierzających do ograniczenia...

Działki budowlane

07.05.18
Na sprzedaż działki budowlane na osiedlu domków jednorodzinnych w miejscowości Zbiersk Cukrownia....
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...
Polecane

Moskitiery okienne Kalisz

05.05.18
<p>MOSKITIERA "ZE STALI" Posiadasz kota który ucieka przez okno ??Gryzonie...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany