Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 14 sierpień 2020 Godzina:
imieniny: Kaliksta, Dobrowój

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Kalisz w hołdzie Komedzie

Na wieczór poświęcony Krzysztofowi Komedzie zaprasza 6 grudnia Kaliskie Stowarzyszenie Muzyczne "Jazz nad Prosną". Imprezę objęli honorowym patronatem Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza i wybitny jazzman Jan Ptaszyn Wróblewski, Honorowy Obywatel Miasta Kalisza.

Kończący się rok 2019 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Krzysztofa Komedy - mija bowiem 50. rocznica śmierci tego wybitnego kompozytora. W całej Polsce odbywają się liczne koncerty, imprezy i wystawy mu poświęcone. Wiele łączyło go z Wielkopolską: warto przypomnieć, że w 1937 roku urodził się w Poznaniu, a w Ostrowie Wielkopolskim, w roku 1950, zdał maturę. W następnych latach mieszkał i pracował kolejno w Częstochowie, Wałbrzychu, Krakowie i Warszawie. A w Kaliszu? - W Kaliszu być może nigdy nie był, ale z naszym miastem silnie związało go dwóch muzyków, z którymi utworzył swój pierwszy zespół "Komeda Sextet": Jan Ptaszyn Wróblewski (saksofon) oraz Jan Zylber (perkusja) - wychowankowie szkoły muzycznej i absolwenci I L.O. im. A. Asnyka w Kaliszu – mówi Dariusz Natkowski, prezes Stowarzyszenia "Jazz nad Prosną". - Jako organizatorzy jesteśmy zaszczyceni, że impreza została objęta honorowym patronatem przez prezydenta Krystiana Kinastowskiego oraz przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Mamy nadzieję, iż spotkanie z komedologami, jakimi bez wątpienia są autorzy panelu dyskusyjnego, pozwoli uczestnikom poznać bliżej tajemnice życia i twórczości Komedy - autora znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej, których piękno będzie można podziwiać w części drugiej spotkania, podczas recitalu fortepianowego.

Warto przypomnieć, że Kalisz to prawdziwe miasto muzyki, które przechowuje ślady kilkukrotnego pobytu w nim Fryderyka Chopina. Szacunkiem otacza się tutaj także tradycje manufakturowej produkcji instrumentów - od czasów Arnolda Fibigera do późniejszych dziejów Fabryki Fortepianów i Pianin "Calisia". Kalisz jest również miejscem jednego z najstarszych w Polsce festiwali jazzowych: Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych i związanego z nim konkursu imienia Mieczysława Kosza, o randze którego świadczą chociażby nazwiska jego laureatów, by wymienić Joachima Mencela, Witolda Janiaka oraz Marka Markowskiego wywodzących się z naszego miasta. Wielkość Kalisza, miasta muzyki, symbolizuje - jakże wymownie - postać Zbigniewa Raubo, pianisty, uczestnika Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1990 r. Ofiarowany przez Kaliską Fundację Kultury koncertowy fortepian marki "Calisia" - jak stwierdza obecny profesor Akademii Muzycznej w Katowicach – służy mu znakomicie” do dnia dzisiejszego. Nie sposób nie podkreślić międzynarodowego znaczenia dla Kalisza przyznanie orkiestrze symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka prestiżowej nagrody "Grammy Award" za album "Night in Calisia" w kompozycji pianisty Włodzimierza Pawlika i saksofonisty amerykańskiego, o polskich korzeniach, Randy'ego Breckera. - Wszystko to sprawia, że zarówno legendarna postać polskiej pianistyki jazzowej, jaką jest Krzysztof Komeda (właściwie Krzysztof Trzciński), jak też jego kaliscy przyjaciele Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Jan Zylber, zasługują na oddanie im muzycznego hołdu szczególnie w naszym mieście – dodaje Dariusz Natkowski, prezes Stowarzyszenia "Jazz nad Prosną".

Wieczór z Krzysztofem Komedą odbędzie się 6 grudnia o godz. 17.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu. Wstęp wolny.

W programie m.in.:

Jerzy "Jazz" WOJCIECHOWSKI - "Klimat Komedy"

Tomasz LACH - „Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych"

Dionizy PIĄTKOWSKI - "Czas Komedy"

Krzysztof DYS

recital fortepianowy

Organizatorem jest "Jazz nad Prosną" Towarzystwo Muzyczne z Kalisza, a współorganizatorami: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, Miasto Kalisz i Ostrowskie Stowarzyszenie "Jazz w Muzeum".

Stowarzyszenie "Jazz nad Prosną" powstało w 2015 r. i założyło sobie, jako cel swojego działania, upowszechnianie kultury muzycznej Kalisza. Szczególnym zainteresowaniem Stowarzyszenia cieszy się dorobek Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, laureatów konkursu pianistów jazzowych im. Mieczysława Kosza, a także mniejszych czy większych wydarzeń muzycznych ten festiwal poprzedzających, jak np. Five O'clock, Rytmy nad Prosną, OFAB - Ogólnopolski Festiwal Awangardy Beatowej.

W dorobku Stowarzyszenia jest m.in. zorganizowanie w 2015 r., z okazji 30. rocznicy legendarnego występu Michela Petruccianiego, wydarzenia kulturalnego pn. "Spacer z Michelem Petruccianim" z udziałem Tomasza Szachowskiego, występem recitalowym Krzysztofa Dysa, wieczorem poświęconym życiu i twórczości, pokazem filmów DVD ...

Ważnym punktem było także zorganizowanie wieczoru z cyklu "Mój jazz i ..." z udziałem Henryka Malesy, fotografika, członka Związku Polskich Artystów Fotografików, członka zarządu PSJ. - Naturalnym więc adresatem naszych propozycji jest młodzież akademicka i uczniowie szkół średnich. To do nich kierujemy nasz program. Pragniemy bowiem podkreślić bogactwo tradycji muzycznej Kalisza, wagę powstałych jeszcze w latach 60. i 70. Inicjatyw muzycznych i obecnego życia muzycznego naszego miasta – informują członkowie Stowarzyszenia.

W zapowiedzi na rok 2020 znajduje się wydarzenie pt. "TRIBUTE TO MICHEL PETRUCCIANI ORCHESTRA" rozłożone na cały rok z finałem planowanym na dzień 4 grudnia 2020 r.

Opr. MIK, fot. pixabay.com

Slaider podstrony

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany

W związku z wejściem w życie zmian w prawie ochrony danych osobowych i rozporządzenia unijnego RODO informujemy, że na naszej stronie www.faktykaliskie.pl, która należy do Grupy Multimedia Polska, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty współpracujące z nami oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą wyświetlać reklamy jak najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Zapoznaj się z poniższymi informacjami lub kliknij przycisk „przejdź do strony”. Kliknięcie opcji „przejdź do strony” jest automatycznie wyzwoleniem akceptacji powyższych zasad naszego regulaminu.

Informacje, które będą wykorzystywane:
Typ przeglądarki i jej ustawienia. Informacje o systemie operacyjnym urządzenia końcowego. Informacje o zainstalowanych plikach cookie. Informacje o innych identyfikatorach przypisanych do urządzenia końcowego. Adres IP, z którego urządzenie końcowe uzyskuje dostęp do strony internetowej klienta lub aplikacji mobilnej Informacje o aktywności użytkownika na urządzeniu końcowym, w tym o odwiedzanych stronach internetowych i wykorzystywanych aplikacjach mobilnych. Informacje o położeniu geograficznym urządzenia końcowego będą wykorzystywane.

Multimedia Polska S.A. dokłada wszelkich starań, aby niezbędne przetwarzanie Twoich danych osobowe było zgodne z przepisami prawa i nie naruszało Twoich podstawowych praw i wolności, w szczególności prawa do ochrony Twoich danych osobowych. Niniejsza Polityka Prywatności określa generalne zasady, według których przetwarzane są przez nas Twoje dane osobowe. Multimedia Polska S.A. pozyskuje Twoje dane bezpośrednio od Ciebie, ponadto ich powstanie może być skutkiem Twojej aktywności związanej ze korzystaniem przez Ciebie z naszych usług telekomunikacyjnych. W pewnych przypadkach, w ramach  prowadzonej przez Multimedia Polska S.A. działalności operacyjnej, dane dotyczące Twojej osoby mogą także być także pozyskiwane z innych źródeł. Przeczytaj uważnie zawarte w niniejszej Polityce zasady, aby zrozumieć jak i na jakich podstawach prawnych Multimedia Polska S.A. przetwarza Twoje dane osobowe. Jeśli w chwili czytania niniejszej Polityki jesteś naszym klientem musisz wiedzieć, że Twoje ewentualne żądanie zaprzestania przetwarzania Twoich danych osobowych nie spowoduje natychmiastowego zaprzestania przetwarzania i usunięcia  tych danych z zasobów informacyjnych Multimedia Polska S.A. Proces wygaszania przetwarzania Twoich danych będzie zgodny z przepisami obowiązującego prawa, a zasady tego wygaszania są zawarte w niniejszej Polityce.

Dane kontaktowe
Administrator danych osobowych
Administratorem Twoich danych osobowych jest Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni (81-341), przy ulicy Tadeusza Wendy 7/9, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 0000238931, REGON: 190007345, NIP: 5861044881, kapitał zakładowy i łączna suma uiszczonych wkładów wynosi: 91.764.808,00 PLN Organ nadzoru ochrony danych osobowych
Jeśli masz zastrzeżenia co do sposobu i zakresu przetwarzania przez nas Twoich danych, bądź też  chcesz wnieść skargę na sposób obsługi Twojego wniosku lub żądania, informujemy Cię że właściwym organem nadzorczym w tym zakresie jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Kontakt w sprawie Twoich danych: w celu realizacji Twoich uprawnień, wyrażenia albo cofnięcia zgód oraz wnoszenia sprzeciwów, udaj się do Biura Obsługi Klienta, lub skontaktuj z infolinią pod numerem 244 244 244.