Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 marzec 2018 Godzina:
imieniny: Rena, Harasym

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Zaklepane - nazwane?

Jeszcze nie istnieją, a już mają propozycje nazwy. Kaliskim rondom, ulicom czy placom, które są dopiero w planach, mieszkańcy rezerwują już imiona. I tak np. kaliskie stowarzyszenia patriotyczne złożyły na ręce Rady Miejskiej Kalisza wnioski o nadanie imienia Żołnierzy Wyklętych rondu, które powstanie na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Złotej.

Przedstawiciele stowarzyszeń:  „Szczypiorniak”, kaliskiego Kolibra, Miłośników Historii Wojen - Kalisz, Kaliskich Patriotów oraz Tylko KKS połączyli siły i wspólnie ubiegają się o nazwanie ronda u zbiegu Piłsudskiego i Złotej im. Żołnierzy Wyklętych.

- W Kaliszu nie zostali oni w żaden sposób uhonorowani. Żołnierze wyklęci, czyli antykomunistyczny zryw po II wojnie światowej zostali tak naprawdę zapomniani w czasie PRL-u – mówi Tomasz Chajduk ze Stowarzyszenia „Szczypiorniak”.

Przedstawiciele stowarzyszeń patriotycznych są zgodni co do proponowanej nazwy ronda.

Zapomniani nie tylko w czasach PRL-u, ale również współcześnie - tak uważają członkowie kaliskich środowisk patriotycznych.

- To my musimy o to zadbać, żeby w naszym mieście były miejsca, w których będziemy celebrować pewne wydarzenia czy czcić pamięć pewnych osób. Stąd właśnie pomysł na tę inicjatywę – dodaje Ewelina Kowalska z kaliskiego Kolibra.

Żołnierze Wykleci nie mają jeszcze w Kaliszu swojego miejsca. Czy będzie to rondo?

 

- Nie może tak być, że rodacy, nasi dziadowie walczyli o naszą wolność, a my jako młode społeczeństwo teraz zapominamy o nich – uzasadnia Michał Szczap ze Stowarzyszenia Kaliscy Patrioci.

Wnioski złożone, teraz trzeba czekać. Pisma trafią do Wydziału Geodezji i Kartografii Urzędu Miejskiego, tam zostaną wpisane do tzw. Banku Ulic, czyli… segregatora zawierającego tego typu dokumenty. Później propozycją zajmuje się Komisja Prawa i Porządku Publicznego, która - jeśli o nazwie wyda pozytywną opinię - przedstawi ją radnym podczas sesji. Swój pomysł nazwy może zgłosić każdy dorosły obywatel miasta.

Pomysłodawcy nazwy ronda złożyli pismo w tej sprawie w siedzibie Rady Miejskiej Kalisza. 

- Zgłaszane nazwy nie powinny być ośmieszające, wulgarne, ani nie powinny uwłaczać godności żadnej z osób. Nazwa powinna być spójna, logiczna, powinna odpowiadać charakterowi danego terenu – wyjaśnia Katarzyna Kliber Wydział Geodezji i Kartografii.

 

A w tzw. Banku Ulic można znaleźć takie propozycje nazw jak np. Rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Uniwersyteckie, Korczaka, Unii Europejskiej czy Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Jeśli chodzi o przyszłe ulice to kaliszanie chcieliby w ten sposób upamiętnić np.  Ankę Broniewską, Jana Nowaka-Jeziorańskiego czy Stanisława Mikołajczyka.

W tym miejscu powstanie rondo. Czy Żołnierzy Wyklętych - zdecydują radni.

Mieszkańcy w propozycjach nazw są raczej rozsądni i zachowawczy. Ale zdarzają się oczywiście i wyjątki. Choćby pan, który bardzo chciał, by jedną z nowych ulic nazwać Jersey, od nazwy brytyjskiej wyspy. Symboliczne przeniesienie, z pewnością niebiańskiej, wyspy do Kalisza jednak się nie udało.

Agnieszka Gierz, fot. autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Marzec 2018

26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany