Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2020 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Z miłości do pomagania i ekologii. Walentynkowy prezent dla SP 19

Skoro są Walentynki to powiemy o miłości do pomagania i ekologii, które w piątek połączyły się w harmonijną całość. Serce – to symbol święta zakochanych, a zbieranie plastikowych nakrętek to nauka segregacji śmieci i odzyskiwania materiałów wtórnych, które można sprzedać i przekazać pieniądze na szczytny cel. Przechodząc do konkretów – przy szkole specjalnej przy ul. Budowlanych w Kaliszu stanęło serce, do którego uczniowie, ale i mieszkańcy miasta mogą wrzucać plastikowe nakrętki, których sprzedaż będzie wspomagać rehabilitację Ksawerego – ucznia placówki. Metalowy pojemnik pojawił się dzięki przyjaciołom szkoły, którzy zapowiedzieli, że kolejne już niebawem pojawią się w innych częściach miasta.

Bal Walentynkowy w szkole specjalnej przy ul. Budowlanych to doroczna tradycja. Każdy z uczniów ma specjalnie na tę okazję przygotowany strój, jest muzyka, zabawa, konkursy. I są niespodzianki.

W tym roku niespodzianką było ogromne metalowe serce. Jednak nie jest to tylko ozdoba. Serce ma konkretne przeznaczenie. Można powiedzieć, że to skarbonka, do której od razu trafiły zbierane przez uczniów, ich rodziców i nauczycieli plastikowe nakrętki. - W momencie, kiedy serce się zapełni rodzic naszego ucznia te korki przejmie i przekaże firmie, która skupuje takie rzeczy i środki, które uzyska w ten sposób przekaże na rehabilitację dziecka - wyjaśnia Sylwia Baranowska, dyrektor Szkoły Specjalnej nr 19 w Kaliszu. - Ksawery jest uczniem naszej szkoły, był zdrowym dzieckiem, natomiast uległ wypadkowi, który spowodował, że wymaga codziennej rehabilitacji ruchowej. Rehabilitacja jest płatna, a rodzice sprzedając nakrętki, zyskują środki. 

Odkąd akcja zbierania nakrętek w szkole ruszyła, te były przechowywane w workach i kartonach i składowane w pomieszczeniach gospodarczych. Teraz będą wrzucane do serca. Podobne konstrukcje można spotkać w wielu miastach Polski, skąd przyszła inspiracja dla ustawienia takiego serca w naszym mieście. - Nie mogę się pogodzić z marnotrawstwem materiałów wtórnych – papieru, szkła czy nakrętek plastikowych. I kiedy w ubiegłym roku zobaczyłem na jednej ze stron internetowych, że w Nysie postawiono serce na plastikowe nakrętki stwierdziłem, że takie samo mogłoby pojawić się w Kaliszu - wyjaśnia Bogusław Monczyński, pomysłodawca ustawienia serca. - Nawiązałem współpracę z dyrektor szkoły i razem doszliśmy do wniosku, że takie serce przy tej szkole jest potrzebne. 

Zaczęło się poszukiwanie wykonawcy i sponsora. Szkoła już dała się poznać jako placówka aktywna i mająca sporo dobrych pomysłów służących uczniom i mieszkańcom Kalisza. Kiedy Bogusław Monczyński zamieścił post na swoim profilu, że chciałaby metalowy kontener na nakrętki w kształcie serca, jego marzenie postanowili spełnić radni Nowoczesnej w duecie z firmą TRAZMET-Lager Technik Sp. z.o.o. - Nie ma chyba bardziej trafionego pomysłu, jak zbieranie nakrętek. Oprócz wymiernego efektu w postaci pomocy dla osoby potrzebującej, jest to edukacja i jest to ekologia, o którą zabiegamy jako radni - mówi Piotr Mroziński, radny Nowoczesnej. - Jest to najbardziej trafny i skomasowany sposób pozyskania pieniędzy i nauki segregacji.  

Serce oddano w trakcie balu, ale jak zapewnia Barbara Oliwiecka, także radna Nowoczesnej, będzie ono stało przed placówką. - To umożliwi mieszkańcom podjechanie i wyrzucenie nakrętek. I mam nadzieję, że to serce zachęci do ich zbierania. Każdy z nas kupuje produkty w opakowaniach, które po zużyciu trafiają na śmietnik, a tak niewiele trzeba by komuś pomóc - mówi. 

I co ważniejsze - serce, które w Walentynki otrzymała szkoła przy ul. Budowlanych i które będzie stało przed wejściem do placówki, jest pierwszym w naszym mieście, ale nie ostatnim. Trzy kolejne pojawią się w Kaliszu być może jeszcze w tym miesiącu.

AW, zdjęcia autor 

 

 

 

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany

W związku z wejściem w życie zmian w prawie ochrony danych osobowych i rozporządzenia unijnego RODO informujemy, że na naszej stronie www.faktykaliskie.pl, która należy do Grupy Multimedia Polska, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty współpracujące z nami oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą wyświetlać reklamy jak najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Zapoznaj się z poniższymi informacjami lub kliknij przycisk „przejdź do strony”. Kliknięcie opcji „przejdź do strony” jest automatycznie wyzwoleniem akceptacji powyższych zasad naszego regulaminu.

Informacje, które będą wykorzystywane:
Typ przeglądarki i jej ustawienia. Informacje o systemie operacyjnym urządzenia końcowego. Informacje o zainstalowanych plikach cookie. Informacje o innych identyfikatorach przypisanych do urządzenia końcowego. Adres IP, z którego urządzenie końcowe uzyskuje dostęp do strony internetowej klienta lub aplikacji mobilnej Informacje o aktywności użytkownika na urządzeniu końcowym, w tym o odwiedzanych stronach internetowych i wykorzystywanych aplikacjach mobilnych. Informacje o położeniu geograficznym urządzenia końcowego będą wykorzystywane.

Multimedia Polska S.A. dokłada wszelkich starań, aby niezbędne przetwarzanie Twoich danych osobowe było zgodne z przepisami prawa i nie naruszało Twoich podstawowych praw i wolności, w szczególności prawa do ochrony Twoich danych osobowych. Niniejsza Polityka Prywatności określa generalne zasady, według których przetwarzane są przez nas Twoje dane osobowe. Multimedia Polska S.A. pozyskuje Twoje dane bezpośrednio od Ciebie, ponadto ich powstanie może być skutkiem Twojej aktywności związanej ze korzystaniem przez Ciebie z naszych usług telekomunikacyjnych. W pewnych przypadkach, w ramach  prowadzonej przez Multimedia Polska S.A. działalności operacyjnej, dane dotyczące Twojej osoby mogą także być także pozyskiwane z innych źródeł. Przeczytaj uważnie zawarte w niniejszej Polityce zasady, aby zrozumieć jak i na jakich podstawach prawnych Multimedia Polska S.A. przetwarza Twoje dane osobowe. Jeśli w chwili czytania niniejszej Polityki jesteś naszym klientem musisz wiedzieć, że Twoje ewentualne żądanie zaprzestania przetwarzania Twoich danych osobowych nie spowoduje natychmiastowego zaprzestania przetwarzania i usunięcia  tych danych z zasobów informacyjnych Multimedia Polska S.A. Proces wygaszania przetwarzania Twoich danych będzie zgodny z przepisami obowiązującego prawa, a zasady tego wygaszania są zawarte w niniejszej Polityce.

Dane kontaktowe
Administrator danych osobowych
Administratorem Twoich danych osobowych jest Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni (81-341), przy ulicy Tadeusza Wendy 7/9, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 0000238931, REGON: 190007345, NIP: 5861044881, kapitał zakładowy i łączna suma uiszczonych wkładów wynosi: 91.764.808,00 PLN Organ nadzoru ochrony danych osobowych
Jeśli masz zastrzeżenia co do sposobu i zakresu przetwarzania przez nas Twoich danych, bądź też  chcesz wnieść skargę na sposób obsługi Twojego wniosku lub żądania, informujemy Cię że właściwym organem nadzorczym w tym zakresie jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Kontakt w sprawie Twoich danych: w celu realizacji Twoich uprawnień, wyrażenia albo cofnięcia zgód oraz wnoszenia sprzeciwów, udaj się do Biura Obsługi Klienta, lub skontaktuj z infolinią pod numerem 244 244 244.