Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 styczeń 2018 Godzina:
imieniny: Miła, Dobiegniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Szczypiorno przeciwne budowie nowego więzienia

To już przesądzone. Nowe więzienie w Szczypiornie powstanie do końca roku 2018. Mieszkańcy dzielnicy nie zgadzają się jednak na lokalizację jednostki penitencjarnej w sąsiedztwie szkoły oraz swoich domów. Wątpliwości ma nawet sama służba więzienna. Nie ma ich tylko Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem parlamentarzystów z naszego regionu inne miasta tylko czekają na tego rodzaju przedsięwzięcia.

O budowie nowego więzienia na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, poinformował w grudniu 2015 r. wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Nakładem 18 760 000 zł ma powstać tam nowoczesny obiekt penitencjarny dla 262 osadzonych, z pełnym węzłem sanitarnym oraz świetlicami. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy zakład zostanie oddany do użytku w grudniu 2018 roku. Teraz, gdy inwestycja nabiera realnych kształtów, napotyka na coraz większy opór lokalnego środowiska.

Boją się o dzieci i wartość nieruchomości

Jeszcze kilka dni temu parlamentarzyści PiS z naszego regionu:  Jan Mosiński, Tomasz Ławniczak, Piotr Kaleta i Andrzej Wojtyła zapowiadali, że zwrócą się do ministra Zbigniewa Ziobro z prośbą o reaktywowanie zakładu karnego przy Łódzkiej. Podczas poniedziałkowej konferencji ich partyjna koleżanka rozwiała wszelkie wątpliwości. - Zakład karny na Łódzką nie wróci – powiedziała Joanna Lichocka, posłanka PiS.

Więzienia na swoim terenie nie chce jednak Szczypiorno. Mieszkańcy obawiają się przede wszystkim, że ich nieruchomości stracą na wartości, a samo osiedle będzie czekać inwestycyjny zastój. Z kolei pracownicy tamtejszej podstawówki są przekonani, że rodzice nie będą chcieli posyłać swoich pociech do szkoły sąsiadującej z zakłam karnym. – Obawiamy się niekontrolowanych ucieczek, ciężkich wyroków, będą tam recydywiści z wyrokami po 25 lat. Więzienie z widokiem na boisko szkolne będzie powodowało, że rodzice będą wywozili dzieci do innych szkół i dojdzie do jej likwidacji – podkreśla Zygmunt Bartolik, członek Rady Osiedla Szczypiorno.

Szkoła opustoszeje, a nasze nieruchomości stracą na wartości - uważa Zygmunt Bartolik, członek Rady Osiedla Szczypiorno

Albo zakład karny, albo nic

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości podkreślają jednak, że nowa lokalizacja w Szczypiornie to szansa dla miasta, którą trzeba wykorzystać. – Jest jeszcze taki scenariusz, że więzienie zostanie wyprowadzone z Kalisza, a miasto zostanie z budynkiem przy Łódzkiej.  Wtedy Kalisz obejdzie się smakiem, a wiele miast z otwartymi rękoma przyjmie u siebie i wyznaczy miejsce na zakłady karne. To jest praca dla ludzi, to są centralne pieniądze i to zupełnie niemałe – przekonywał na poniedziałkowej konferencji prasowej poseł PiS Tomasz Ławniczak. W najczarniejszym, roztaczanym przez niego scenariuszu mogłoby  dojść nawet do likwidacji całego Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej i przeniesienie go na przykład do Poznania.

Służba więzienna chce konsultacji

Posłowie PiS uważają, że na lokalizacji zakładu karnego w Szczypiornie skorzystają szkolący się tam funkcjonariusze służby więziennej. Innego zdania są przedstawiciele związków zawodowych, którzy nie zgadzają się, by inwestycja powstała kosztem COSSW. – My musimy mieć gwarancje ministra, że infrastruktura ośrodka na tym nie ucierpi, a przede wszystkim funkcjonariusze i pracownicy więziennictwa będą mogli w sposób godny odbywać praktyki zawodowe i kursy doszkalające – mówi Robert Moskal, przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Rzeszowie, członek Prezydium Zarządu Głównego. Przedstawiciele służby więziennej chcą konsultacji, dzięki którym będzie możliwe usatysfakcjonowanie wszystkich zainteresowanych i każdy będzie zadowolony. 

Tego, czy na lokalizacji więzienia nie ucierpi Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, obawia się Robert Moskal, przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Rzeszowie, członek Prezydium Zarządu Głównego

Pomysły na zagospodarowanie budynku przy Łódzkiej

Według parlamentarzystów PiS koszt remontu dawnej siedziby więzienia przy Łódzkiej wyniósłby co najmniej 17 795 000 złotych i wiązałby się z dużym ryzykiem wystąpienia innych kosztownych robót z uwagi na brak możliwości pełnej weryfikacji stanu technicznego elementów konstrukcyjnych budynku. Co zatem zamiast więzienia? – Ja ponowię jeszcze raz apel do prezydenta Sapińskiego i jego zastępcy wiceprezydenta Kościelnego, żeby podjęli wreszcie to wyzwanie. Żebyśmy się zastanowili wspólnie z mieszkańcami Kalisza, jakie byłyby najlepsze rozwiązania dla tego starego budynku. Takie, które dawałyby pożytek mieszkańcom Kalisza – mówiła na konferencji posłanka Joanna Lichocka. Konserwator zabytków Beata Matusiak proponuje, by budynek przy Łódzkiej funkcjonował jako instytucja kultury, publiczna, archiwum, instytucja, której funkcjonowanie w tym miejscu nie wymagałoby drastycznych zmian w wyglądzie wnętrz i elewacji. Kaliscy posłowie PiS zadeklarowali pomoc w zdobyciu dofinansowania, bez którego rewitalizacja budynku nie dojdzie do skutku.

MG, mik, fot. MG

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Styczeń 2018

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy masz postanowienia noworoczne?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN

17.01.18
OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN TEL 605995710
Polecane

KUPIE stare odznaczenia,medale, orzełki

13.01.18
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki itp.: polskie,...

Domy na Osiedlu Celtyckim

19.01.18
Osiedle Celtyckie to pierwsza realizowana w ten sposób enklawa nowoczesnej zabudowy jednorodzinnej...
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...

Fotobudka - najtaniej w regionie

17.01.18
Oferujemy Państwu atrakcję jaką jest wynajęcie fotobudki do robienia i drukowania nieograniczonej...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany