Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 10 lipiec 2020 Godzina:
imieniny: Rufina, Samson

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

„Obwodnica dla Kalisza!” – grupa kaliszan manifestowała przed Sejmem FOTORELACJA

„Chcemy obwodnicy, a nie obietnicy” – wołali dziś kaliszanie przed Sejmem RP w Warszawie. Dziś parlament nowej kadencji rozpoczął pracę, a inicjatorzy manifestacji chcieli, by posłowie z Kalisza od pierwszego dnia kadencji pamiętali o swoim mieście i jego potrzebach. W tym tej największej: budowie obwodnicy.

- Wyjazd był bardzo udany. Było nas kilkadziesiąt osób, to może niewiele, ale wszyscy przekonani do swoich racji, pełni nadziei i chęci do aktywnego zabiegania o swoje. Byliśmy głośni, dobrze widoczni i pozytywnie nastawieni, bo to nie była manifestacja „anty” komukolwiek, a „za”, za obwodnicą  i interesem miasta. Droga do Warszawy i powrót to też był czas na dobre rozmowy z mieszkańcami, którzy pojechali z nami. To osoby, które często do tej pory nie udzielały się publicznie, ale dziś poczuły sens, że warto i trzeba działać. Mamy kolejne plany ws. zabiegania o obwodnicę i krok po kroku będziemy je realizować. Dziękuję wszystkim, którzy nam kibicowali. Niestety w Kaliszu byli i tacy, którzy chcieli nam przeszkodzić. Nie udało im się, a my nie oglądamy się na malkontentów i hejterów. Robimy swoje – komentuje Marcin Spętany, organizator  manifestacji, założyciel ruchu Kalisz.reAkcja.

Manifestujący złożyli w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycję, którą w całości przytaczamy niżej. Telewizyjna relacja z dzisiejszego pobytu w Warszawie o 20.15 na kanale 232 Multimedia Polska i na YouTube faktykaliskie.pl

 

PETYCJA

w sprawie pilnej realizacji budowy obwodnicy Kalisza oraz przyśpieszenia prac nad rozbudową DK 25 Ostrów – Kalisz – Konin, wraz  z zabezpieczeniem środków na te inwestycje.

Zatłoczony, rozjeżdżany przez tysiące tirów, leżący „daleko od szosy”… I cierpliwie czekający na spełnienie obietnic. Taki jest dziś Kalisz. Ale ten etap już zamykamy. My, jego mieszkańcy nie możemy już biernie patrzeć, jak nasze ukochane miasto podupada, jak traci szansę na rozwój, jak jest lekceważone.

Kalisz jako jedyne 100-tysięczne miasto w Polsce NIE MA obwodnicy. Od lat „buduje się”, ale w słowach polityków. My nie spoczniemy, dopóki nie powstanie naprawdę, dopóki nie przejadą nią pierwsze auta. Jesteśmy bardzo zdeterminowani i zapowiadamy: będziemy dla decydentów tej sprawy tak uciążliwi, jak uciążliwy dla Kalisza jest brak tak priorytetowej drogi.

„Kalisz jest jedynym 100-tysięcznym miastem w Polsce, które nie ma obwodnicy. Czy mógłby Pan obiecać kaliszanom, że w najbliższym czasie taka obwodnica powstanie?” – takie pytanie usłyszał Pan od jednego z dziennikarzy 14 września 2019 roku, goszcząc u naszych bliskich sąsiadów, w Nowych Skalmierzycach. Odpowiedział Pan na nie bardzo ogólnie, nie padła z Pana ust nawet nazwa naszego miasta ani żadne zapewnienia… Wszyscy byliśmy bardzo rozczarowani. Ale dziś już silni mówimy jednym głosem: CHCEMY OBWODNICY, NIE OBIETNICY!

W kampanii wyborczej przedstawiał Pan tzw. „piątkę PiS-u” na pierwsze 100 dni rządów. W czwartym punkcie znajduje się stworzenie „Funduszu Budowy Stu Obwodnic”. W rożnych przekazach medialnych mówi się, że priorytetowe będą obwodnice dużych miast: Krakowa, Wrocławia, Szczecina czy Olsztyna. Rozumiemy, że potrzeby wszędzie są ogromne. Ale apelujemy o przestrzeganie zasady zrównoważonego rozwoju miast! Nie może być tak, że duże aglomeracje dostaną kolejny wielki impuls do rozwoju, a nasze miasto, niegdyś wojewódzkie, zostanie kolejny raz zepchnięte na margines!

Kalisz nie ma dostępu do tras szybkiego ruchu. Nie jesteśmy połączeni z żadną drogą ekspresową. Do autostrady A2 mamy  50 km drogi po zakorkowanej i bardzo niebezpiecznej trasie. Na naszym terenie przebiegają dwie drogi krajowe nr 25 i nr 12, które mają po jednym pasie dla każdego kierunku.

Dlatego domagamy się:

  1. Podzielenia inwestycji „Rozbudowa Drogi Krajowej nr 25 na linii Ostrów Wlkp. – Kalisz  - Konin” na etapy i w pierwszym etapie rozpoczęcia budowy obwodnicy Kalisza w tzw. trzecim  wariancie Ociąż – Kościelna Wieś, opracowanym już przez GDDKiA
  2. Wpisania obwodnicy Kalisza  w ciągu DK 25 w rządowy „Fundusz Budowy Stu Obwodnic”
    z zabezpieczeniem środków budżetowych na jej realizację do 2023 roku.
  3. Przyśpieszenia prac i zabezpieczenia środków budżetowych na kolejny etap prac na DK 25
    i połączenia Kalisza drogą klasy GP o przekroju dwujezdniowym z Ostrowem Wielkopolskim
    i węzłem Modła na A2

Opóźnienia w najważniejszych inwestycjach drogowych dla Kalisza sięgają wielu lat, a nawet dekad. Stąd też za obecny stan rzeczy mieszkańcy nie winią personalnie polityków Prawa i Sprawiedliwości, bo poprzednie rządu również niewiele zrobiły w tej sprawie. Ale to rząd Prawa i Sprawiedliwości ma teraz szansę udowodnić swoją skuteczność i zaangażowanie w rozwój miast średniej wielkości jak Kalisz.

W kolejnych etapach naszej społecznej działalności będziemy zabiegać o rozbudowę Drogi Krajowej nr 12 wraz z powstaniem drugiej obwodnicy, w biegu tej drogi, jednak rozsądek nakazuje, by zakończyć jedną inwestycję – obwodnicę w DK25, której wystarczy nadać priorytet i po prostu ją zrealizować w ciągu najbliższej trzech lat.

Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce.  Jest zatem dobrem kulturowym i społecznym całego kraju. Liczymy, że rząd Prawa i Sprawiedliwości i Pan Premier, który jak żaden dotąd wysoko ceni sobie wartości narodowe i naszą tożsamość nie zostawi Grodu nad Prosną samego sobie.

 

Inside Max P

Slaider podstrony

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany

W związku z wejściem w życie zmian w prawie ochrony danych osobowych i rozporządzenia unijnego RODO informujemy, że na naszej stronie www.faktykaliskie.pl, która należy do Grupy Multimedia Polska, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty współpracujące z nami oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą wyświetlać reklamy jak najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Zapoznaj się z poniższymi informacjami lub kliknij przycisk „przejdź do strony”. Kliknięcie opcji „przejdź do strony” jest automatycznie wyzwoleniem akceptacji powyższych zasad naszego regulaminu.

Informacje, które będą wykorzystywane:
Typ przeglądarki i jej ustawienia. Informacje o systemie operacyjnym urządzenia końcowego. Informacje o zainstalowanych plikach cookie. Informacje o innych identyfikatorach przypisanych do urządzenia końcowego. Adres IP, z którego urządzenie końcowe uzyskuje dostęp do strony internetowej klienta lub aplikacji mobilnej Informacje o aktywności użytkownika na urządzeniu końcowym, w tym o odwiedzanych stronach internetowych i wykorzystywanych aplikacjach mobilnych. Informacje o położeniu geograficznym urządzenia końcowego będą wykorzystywane.

Multimedia Polska S.A. dokłada wszelkich starań, aby niezbędne przetwarzanie Twoich danych osobowe było zgodne z przepisami prawa i nie naruszało Twoich podstawowych praw i wolności, w szczególności prawa do ochrony Twoich danych osobowych. Niniejsza Polityka Prywatności określa generalne zasady, według których przetwarzane są przez nas Twoje dane osobowe. Multimedia Polska S.A. pozyskuje Twoje dane bezpośrednio od Ciebie, ponadto ich powstanie może być skutkiem Twojej aktywności związanej ze korzystaniem przez Ciebie z naszych usług telekomunikacyjnych. W pewnych przypadkach, w ramach  prowadzonej przez Multimedia Polska S.A. działalności operacyjnej, dane dotyczące Twojej osoby mogą także być także pozyskiwane z innych źródeł. Przeczytaj uważnie zawarte w niniejszej Polityce zasady, aby zrozumieć jak i na jakich podstawach prawnych Multimedia Polska S.A. przetwarza Twoje dane osobowe. Jeśli w chwili czytania niniejszej Polityki jesteś naszym klientem musisz wiedzieć, że Twoje ewentualne żądanie zaprzestania przetwarzania Twoich danych osobowych nie spowoduje natychmiastowego zaprzestania przetwarzania i usunięcia  tych danych z zasobów informacyjnych Multimedia Polska S.A. Proces wygaszania przetwarzania Twoich danych będzie zgodny z przepisami obowiązującego prawa, a zasady tego wygaszania są zawarte w niniejszej Polityce.

Dane kontaktowe
Administrator danych osobowych
Administratorem Twoich danych osobowych jest Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni (81-341), przy ulicy Tadeusza Wendy 7/9, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 0000238931, REGON: 190007345, NIP: 5861044881, kapitał zakładowy i łączna suma uiszczonych wkładów wynosi: 91.764.808,00 PLN Organ nadzoru ochrony danych osobowych
Jeśli masz zastrzeżenia co do sposobu i zakresu przetwarzania przez nas Twoich danych, bądź też  chcesz wnieść skargę na sposób obsługi Twojego wniosku lub żądania, informujemy Cię że właściwym organem nadzorczym w tym zakresie jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Kontakt w sprawie Twoich danych: w celu realizacji Twoich uprawnień, wyrażenia albo cofnięcia zgód oraz wnoszenia sprzeciwów, udaj się do Biura Obsługi Klienta, lub skontaktuj z infolinią pod numerem 244 244 244.