Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Erwina, Jarosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Niebezpieczny barszcz. Szczególnie w upalne i wilgotne dni ZDJĘCIA

Jest gorąco i wilgotno. A to oznacza zagrożenie poparzeniem groźnym dla zdrowia i życia barszczem Sosnowskiego. Nie tylko przez bezpośredni kontakt z chwastem, ale także latające w powietrzu jego fragmenty. Roślina w Kaliszu występuje w Sulisławicach i Szczypiornie, jednak właściciele działek, na których rośnie sami muszą pozbyć się uciążliwego problemu.

Jeszcze w ubiegłym roku miasto twierdziło, że problemu nie ma. Dlatego nie było też inwentaryzacji ognisk sprowadzonego do Polski pod koniec lat 50. z ZSRR niebezpiecznego chwastu. W tym roku to, co wiadomo od lat, stało się także faktem urzędniczym. - Dzięki rozpoznaniu straży miejskiej jest informacja o ogniskach barszczu Sosnowskiego wzdłuż Piwonii – mówi Aleksander Quoos, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Kaliszu. - Jest to niewątpliwie zagrażająca życiu i zdrowiu roślina.

Przekonał się o tym kilka lat temu mieszkaniec Kalisza, na którego posesji barszcz Sosnowskiego rośnie. Spotkanie z rośliną skończyło się poparzeniami i długo gojącymi się ranami. Nie wiedząc, z czym ma do czynienia, poszedł skosić roślinę, która inwazyjnie zaczęła zabierać coraz większe połacie należącego do niego terenu. Bolące i swędzące bąble utrzymywały się bardzo długo. Blizny po nich jeszcze dłużej.

Walka z rośliną jest długa i trudna. Żeby nie dopuścić do kwitnienia już wczesną wiosną miejsca, gdzie występuje, najlepiej zakryć specjalną folią odcinająca dostęp powietrza i słońca. Żeby się jej pozbyć w ogóle trzeba regularnie wykopywać chwast na głębokości nawet 10 metrów pod ziemią. Najlepiej, gdyby zrobiła to firma specjalistyczna, ale to jest kosztowne.

Brak inwentaryzacji barszczu w Kaliszu spowodował, że w ubiegłym roku miasto nie dostało na taki zabieg pieniędzy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym roku właściciele działek, na których rośnie też mogą liczyć tylko na siebie i wytyczne, w jaki sposób pozbyć się niebezpiecznego chwastu, którego aktywność wzrasta w takie pogody, jakie przed nami. – Chwast jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że w wysokich temperaturach i dużej wilgotności powietrza roślina poparzy. Nie tylko w czasie bezpośredniego kontaktu, ale także poprzez pylenie i unoszące się w powietrzu niebezpieczne elementy – dodaje Aleksander Quoos.

Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski z ZSRR jako tania pasza dla zwierząt. Okazał się tykająca bombą. Podobne problemy ma większość krajów byłego bloku wschodniego. Niektóre z nich podjęły kompleksową walkę z chwastem, a każdy właściciel działki, na której występuje nie tylko otrzymuje wsparcie finansowe, ale też musi prowadzić specjalne dzienniki jej aktywności – odrastania lub zanikania w zależności od działań, jakie podjął, by wyplenić roślinę.

AW, zdjęcia autor, arch.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany