Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 maj 2019 Godzina:
imieniny: Imisława, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Gdzie zniknęły rzeźby z kaliskich rond?

Jeszcze trzy lata temu były ozdobą Trasy Bursztynowej. Dziś z trzech rzeźb artysty Roberta Sobocińskiego, które ustawione były na rondach została tylko jedna. Gdzie są pozostałe i czy kiedykolwiek do nas wrócą? – pytają kaliszanie.

Tę rzeźbę zakupiło Miasto, dlatego jako jedyna została w Kaliszu

Rzeźby pojawiły się w Kaliszu w 2010 roku, przy okazji otwarcia Trasy Bursztynowej. Miały upamiętniać jubileusz 18,5 wieku Kalisza i nawiązywać tematycznie do jego najstarszych dziejów: czasów, w których badania wszechświata prowadził Klaudiusz Ptolemeusz oraz do okresu celtyckiego. Na wykonawcę wybrano Roberta Sobocińskiego, artystę związanego z naszym miastem m.in. poprzez tradycje rodzinne; jego ojciec, Jerzy jest autorem kaliskiej rzeźby ,,Ptaki'' oraz wykonawcą Pomnika Książki zaprojektowanego przez Władysław Kościelniaka. Rzeźby Roberta Sobocińskiego, które stanęły na kaliskich rondach były projektem nowatorskim nie tylko na skalę naszego miasta. - Kalisz dał mi szansę na zrealizowanie wizji włączania sztuki w infrastrukturę miejską. Wcześniej podobne projekty realizowałem tylko poza granicami kraju, np. W Wielkiej Brytanii i Francji. Kalisz zdecydował się na bardzo nowatorskie rozwiązanie, które jest także spełnieniem dla artysty – podkreślał wówczas artysta Robert Sobociński.

Rzeźba "Chaos" zdobiła Rondo Celtyckie. Zniknęł na dobre 3 lata temu

Spod jego ręki wyszły trzy prace, które stanęły na nowo otwartej Trasie Bursztynowej: „Kosmogonia” na Rondzie Ptolemeusza - u zbiegu Trasy Bursztynowej, ul. Częstochowskiej i Nowy Świat, „Chaos”, która ozdobiła Rondo Celtyckie przy ul. Polnej oraz „Wzbudzony” na Rondzie Rzymskim, przy wjeździe na Zagorzynek. Czwarta rzeźba, zatytułowana „Turbulencja”, stanęła przed wejściem do Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego.

Miasto zakupiło tylko pierwszą z rzeźb. Pozostałe zostały przez artystę wypożyczone z możliwością ewentualnej odsprzedaży, do której ostatecznie nigdy nie doszło. Robert Sobociński mógł wedle uznania dysponować swoimi pracami, dlatego co jakiś czas zabierał je na wystawy. Rzeźby z Kalisza podziwiano m.in. w Holandii, gdzie w 2011 r. stanęły przed gmachem Parlamentu w Hadze i w budynku Europejskiego Urzędu Patentowego, a także rok później w Wielkiej Brytanii; indywidualna wystawa artysty w Londynie, promująca polską sztukę, towarzyszyła Letnim Igrzyskom Olimpijskim.

Praca artysty "Wzbudzony" zdobiła Rndo Rzymskie

Po raz ostatni rzeźby „Chaos” i „Wzbudzony” wyjechały z miasta w 2013 r. do Puław i do Kalisza już nie powróciły. Miasto nie zakupiło ich od artysty, nad czym autor ubolewa. - Szkoda ,że Kalisz nie zrealizował do końca planów umieszczenia ich na Szlaku Bursztynowym. To była wyjątkowa inicjatywa – mówi portalowi faktykaliskie.pl Robert Sobociński. Co dalej z jego pracami? - Obecnie rzeźby pojadą na dalsze wystawy. Z Uniwersytetem natomiast podpisałem umowę na depozyt rzeźby "Turbulencja ", która  nadal znajduje się przed gmachem uczelni. Może chociaż znajdą się środki, by zakupić tę rzeźbę. Widziałem wiele fotografii absolwentów w tym "zawirowanym kole"   – dodaje artysta rzeźbiarz.

Robert Sobociński ma nadzieję, że rzeźba "Turbulencja" przed WPA pozostanie w Kaliszu na stałe

A co z pozbawiony ozdoby kaliskimi rondami? – zastanawiają się kaliszanie. Na razie nie wiadomo. - Obecnie pojawiło się kilka pomysłów co do nowych instalacji na rondach, jednak za wcześnie na ostateczne decyzje – mówi Anna Błaszczyk z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Tego, jakie to pomysły, Ratusz powiedzieć nie chce.

MIK, fot. autor, arch.

poziomy 1

Slaider podstrony

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Maj 2019

29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany

W związku z wejściem w życie zmian w prawie ochrony danych osobowych i rozporządzenia unijnego RODO informujemy, że na naszej stronie www.faktykaliskie.pl, która należy do Grupy Multimedia Polska, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty współpracujące z nami oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą wyświetlać reklamy jak najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Zapoznaj się z poniższymi informacjami lub kliknij przycisk „przejdź do strony”. Kliknięcie opcji „przejdź do strony” jest automatycznie wyzwoleniem akceptacji powyższych zasad naszego regulaminu.

Informacje, które będą wykorzystywane:
Typ przeglądarki i jej ustawienia. Informacje o systemie operacyjnym urządzenia końcowego. Informacje o zainstalowanych plikach cookie. Informacje o innych identyfikatorach przypisanych do urządzenia końcowego. Adres IP, z którego urządzenie końcowe uzyskuje dostęp do strony internetowej klienta lub aplikacji mobilnej Informacje o aktywności użytkownika na urządzeniu końcowym, w tym o odwiedzanych stronach internetowych i wykorzystywanych aplikacjach mobilnych. Informacje o położeniu geograficznym urządzenia końcowego będą wykorzystywane.

Multimedia Polska S.A. dokłada wszelkich starań, aby niezbędne przetwarzanie Twoich danych osobowe było zgodne z przepisami prawa i nie naruszało Twoich podstawowych praw i wolności, w szczególności prawa do ochrony Twoich danych osobowych. Niniejsza Polityka Prywatności określa generalne zasady, według których przetwarzane są przez nas Twoje dane osobowe. Multimedia Polska S.A. pozyskuje Twoje dane bezpośrednio od Ciebie, ponadto ich powstanie może być skutkiem Twojej aktywności związanej ze korzystaniem przez Ciebie z naszych usług telekomunikacyjnych. W pewnych przypadkach, w ramach  prowadzonej przez Multimedia Polska S.A. działalności operacyjnej, dane dotyczące Twojej osoby mogą także być także pozyskiwane z innych źródeł. Przeczytaj uważnie zawarte w niniejszej Polityce zasady, aby zrozumieć jak i na jakich podstawach prawnych Multimedia Polska S.A. przetwarza Twoje dane osobowe. Jeśli w chwili czytania niniejszej Polityki jesteś naszym klientem musisz wiedzieć, że Twoje ewentualne żądanie zaprzestania przetwarzania Twoich danych osobowych nie spowoduje natychmiastowego zaprzestania przetwarzania i usunięcia  tych danych z zasobów informacyjnych Multimedia Polska S.A. Proces wygaszania przetwarzania Twoich danych będzie zgodny z przepisami obowiązującego prawa, a zasady tego wygaszania są zawarte w niniejszej Polityce.

Dane kontaktowe
Administrator danych osobowych
Administratorem Twoich danych osobowych jest Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni (81-341), przy ulicy Tadeusza Wendy 7/9, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 0000238931, REGON: 190007345, NIP: 5861044881, kapitał zakładowy i łączna suma uiszczonych wkładów wynosi: 91.764.808,00 PLN Organ nadzoru ochrony danych osobowych
Jeśli masz zastrzeżenia co do sposobu i zakresu przetwarzania przez nas Twoich danych, bądź też  chcesz wnieść skargę na sposób obsługi Twojego wniosku lub żądania, informujemy Cię że właściwym organem nadzorczym w tym zakresie jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Kontakt w sprawie Twoich danych: w celu realizacji Twoich uprawnień, wyrażenia albo cofnięcia zgód oraz wnoszenia sprzeciwów, udaj się do Biura Obsługi Klienta, lub skontaktuj z infolinią pod numerem 244 244 244.