Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 listopad 2017 Godzina:
imieniny: Flora, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Czy to już koniec walki z groźną rośliną w Sulisławicach?

Mieszkańcy Sulisławic od lat walczyli z groźną rośliną, która może powodować rozległe i bolesne oparzenia skóry, zostawiając ślady na ciele na długie lata, a nawet doprowadzić do śmierci. Walka z Barszczem Sosnowskiego jest trudna, a do tego osoby, które mają go na swoich działkach były w niej osamotnione. Ale w poniedziałek coś jakby w tej sprawie drgnęło. W Sulisławicach pojawiła się firma, która zajmuje się likwidacją groźnej rośliny.

Barszcz Sosnowskiego w Sulisławicach rośnie od lat i od lat w czerwcu i lipcu osiągał imponującą wysokość. Rósł nawet do 3,5 metra. Rósł i wydzielał soki, które powodują rozległe i bardzo bolesne oparzenia, po których ślady często zostają do końca życia. Mieszkańcy Sulisławic co roku próbowali uporać się z rośliną na własną rękę. Stosowali najróżniejsze metody – od wykaszania, przez sól drogową po środki ochrony roślin. Wszystko na nic. Roślina i tak odrastała i to w zastraszającym tempie. O problemie, z jakim borykają się mieszkańcy Sulisławic pisaliśmy w ubiegłym roku TUTAJ.

W tym roku przyszła pomoc

Groźna roślina – nie mogło być inaczej – odrosła i w tym roku, wydzielając niebezpieczne soki. Tym razem na wzrost rośliny i jej rozprzestrzenianie zareagował Urząd Miejski, choć zarówno rok temu, jak i teraz na nasze sygnały uparcie reagował zaprzeczeniem, jakoby barszcz Sosnowskiego występował w Kaliszu. - Na początku lipca 2016 r. stwierdzono na terenach miejskich,  w okolicy ulic Świetlanej i Piotra Sulisławskiego, występowanie Barszczu Sosnowskiego. Roślina w różnym stadium wzrostu, o wysokości do kilku metrów, porastała obszar o powierzchni ok. 900m2 wzdłuż rzeki Piwoni. Pojedyncze rośliny stwierdzono także w okolicy ulicy Zachodniej – przyznaje Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Kaliszu. - W trybie pilnym podjęto działania zmierzające do likwidacji tej rośliny, zlecając usługę firmie specjalizującej się w tego typu zabiegach. Rośliny zostały wycięte, a w łodygi zaaplikowano preparat powodujący uszkodzenie systemu korzeniowego – dodaje.

To nie koniec walki

W Sulisławicach ta groźna roślina osiągnęła naprawde imponujące rozmiary

Na zarośniętych Barszczem działkach w poniedziałek pojawili się pracownicy firmy, która zajmuje się walką z rośliną, ubrani w skafandry i przyłbice. Wycięli roślinę, zapakowali w worki i wywieźli. Jednak nie wszystko, część roślin została, a te egzemplarze, które zostały wycięte, jak twierdzą mieszkańcy , już zaczynają odrastać. Co nikogo nie dziwi, bo aby raz na zawsze pozbyć się Barszczu trzeba systematycznie go wycinać, wtedy być może po minimum 5 latach zniknie. 

Zauważyłeś Barszcz Sosnowskiego? Nie zbliżaj się

Spotkanie z rośliną, która przywędrowała do Polski z dawnego ZSRR jako tania pasza dla zwierząt, najgroźniejsza jest w czerwcu i lipcu, kiedy  kwitnie. - Oparzenia są bardzo ciężkie, może nawet dojść do III stopnia oparzenia skóry, blizny zostają na całe życie, a co dziwne te blizny po oparzeniu Barszczem przy każdym spotkaniu ze słońcem bolą i pieką. Te ślady to taka pamięć po Barszczu – ostrzegają lekarze. Dlatego najlepiej dobrze zapamiętać, jak wygląda Barszcz Sosnowskiego i się do niego nie zbliżać.

ESA, fot. arch.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Listopad 2017

30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut ! Skarszewska 26 ! Kalisz !

14.11.17
Skupujemy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy CAŁE I USZKODZONE, Angliki Bez opłat i prawa do...
Polecane

Skup Aut. Najlepsze ceny. Dojazd lawetą !

14.11.17
Skup aut, złomowanie . Najlepsze ceny, Wycena przez telefon, Profesjonalne podejście do klienta,...
Polecane

Dom jednorodzinny

17.11.17
Sprzedam dom pow.150 m2, działka 440m2 ,ogrzewanie gazowe , dobra lokalizacja.
Polecane

Orlen Morawin k. Cekowa

20.11.17
Nie przegap okazji i dołącz do naszego zespołu - poszukujemy kandydatów na stanowiska Pracownik...
Polecane

Pożyczki gotówkowe

12.11.17
Pożyczki pozabankowe, dla osób pracujących, emerytów i rencistów, rolników oraz przedsiębiorców, od...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany