Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 listopad 2017 Godzina:
imieniny: Cecylia, Maur

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Osuwisko zabezpieczone

Specjalne kolumny będą podtrzymywać osuwisko na ulicy Łódzkiej. Najtrudniejsze prace związane z jego likwidacją już zostały wykonane. A to oznacza, że nie tylko droga w tym miejscu przestanie się zapadać, ale także okoliczne budynki pękać. Prace na tym odcinku są ostatnim etapem gruntownego remontu Łódzkiej. Pieniądze na likwidację skarpy pochodzą z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Chodzi o ten fragment ulicy Łódzkiej. Niewielka skarpa to naturalne osuwisko, które z roku na rok coraz bardziej uszkadzało jezdnię, ale i zagrażało znajdującym się w sąsiedztwie budynkom, które pękały, wyjaśnia Krzysztof Gałka, p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. - Pod spodem jest strop iłu. I to powoduje, że przy wszelkich opadach deszczu, czy nawet jak ta ulica funkcjonowała, zawsze w gruncie przemieszcza się woda. Następowało uplastycznienie podłoża i to powodowało, że ten nasyp się ześlizgiwał.

Do tego dochodził ruch kołowy. Szczególnie tranzytowy. Według ostatnich obliczeń ulicą Łódzką przejeżdża w ciągu doby 16,5 tysiąca samochodów. Przed przystąpieniem do prac zostały wykonane badania geologiczne. Miasto uzyskało też opinię Państwowej Służby Geologicznej z Krakowa. Powstał specjalny projekt wzmacniający osuwisko. Wykonano drenaż, który umożliwi odprowadzanie do kanalizacji wody dostającej się do gleby. Prace ruszyły w sierpniu. - W celu ustabilizowani podłoża gruntowego zostały tam wwiercone dziesiątki kolumn typu jet grounting – zdradza Gałka. - Ponadto wykonany został na pierwszej połówce zbrojony nasyp. W tej chwili trwają roboty na drugiej połowie szerokości jezdni, gdzie w tym czasie wykonywany jest także zbrojony nasyp. 

Ulica Łódzka remontowana jest od kilku lat. Prace modernizacyjne tego odcinka DK 12 były podzielone na etapy. Fragment między Łęgową a Miłą czekał najdłużej właśnie ze względu na dodatkowe, drogie prace wzmacniające osuwisko. Pieniądze, po kontrolach, przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Promesa został podpisana w maju. W ubiegłym tygodniu władze miasta otrzymały umowę na wsparcie inwestycji. Dokument przekazała wicewojewoda Marlena Maląg. - To jest ten moment, kiedy mogę w imieniu pana wojewody przekazać umowę na dotację 63% środków z budżetu państwa. Reszta pochodzi z budżetu samorządu - powiedziała. 

Całkowity koszt remontu tego odcinka to 5,5 miliona złotych, z czego rządowe wsparcie wynosi 3 miliony 853 tysiące złotych. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym miesiącu.

AW, zdjęcia arch.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

R 3

R 4

poziomy 3

Kalendarz P

Listopad 2017

30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut ! Skarszewska 26 ! Kalisz !

14.11.17
Skupujemy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy CAŁE I USZKODZONE, Angliki Bez opłat i prawa do...
Polecane

Skup Aut. Najlepsze ceny. Dojazd lawetą !

14.11.17
Skup aut, złomowanie . Najlepsze ceny, Wycena przez telefon, Profesjonalne podejście do klienta,...
Polecane

Dom jednorodzinny

17.11.17
Sprzedam dom pow.150 m2, działka 440m2 ,ogrzewanie gazowe , dobra lokalizacja.
Polecane

Orlen Morawin k. Cekowa

20.11.17
Nie przegap okazji i dołącz do naszego zespołu - poszukujemy kandydatów na stanowiska Pracownik...
Polecane

Pożyczki gotówkowe

12.11.17
Pożyczki pozabankowe, dla osób pracujących, emerytów i rencistów, rolników oraz przedsiębiorców, od...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany