Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 maj 2018 Godzina:
imieniny: Wisława, Emil

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Krzysztof Gałka: Nie zasłużyłem na takie potraktowanie

- Nie zostawię tego bez echa. Za dużo zdrowia, czasu prywatnego kosztowała mnie praca w zarządzie dróg. Nie pozwolę sobie, żebym w ten sposób był traktowany. Myślę, że nie zasłużyłem na to. Jest to dla mnie przykre – mówi nam Krzysztof Gałka. Odwołany w poniedziałek ze stanowiska wicedyrektora ds. infrastruktury drogowej MZDiK rozważa skierowanie sprawy do sądu pracy.

Wypowiedzenie Krzysztofowi Gałce wręczono w poniedziałek, 14 maja. Rozwiązano z nim umowę z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, bez konieczności świadczenia pracy. Miasto bardzo lakonicznie uzasadnia tę decyzję w przesłanym do mediów komunikacie. „Od 14 maja 2018 r. funkcję zastępcy dyrektora ds. infrastruktury drogowej w Miejskim Zarządzie Dróg i Komunikacji w Kaliszu przestał pełnić Krzysztof Gałka. Odwołanie spowodowane jest zmianami organizacyjnymi w MZDiK”.

Na czym dokładnie polegają te zmiany? I jakie były powody zwolnienia Krzysztofa Gałki? O tym chcieliśmy porozmawiać z Tomaszem Ludwiczakiem, dyrektorem Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. Niestety dziś nie znalazł dla nas czasu. Sprawy nie komentuje również prezydent Grzegorz Sapiński.

Gdy urzędnik ma własne zdanie....

Sam zainteresowany nagłym wypowiedzeniem jest bardzo zaskoczony. A jeszcze bardziej formą, z jaką przyszło mu pożegnać się z blisko 30-letnią pracą na rzecz kaliskiego drogownictwa. - Jestem zaskoczony takim rozwiązaniem sprawy i taką współpracą. Mogłem się spodziewać pewnych rzeczy, ale żeby w ten sposób się ze mną pożegnano, to na pewno nie. Jest to dla mnie bardzo przykre. Włożyłem  w pracę wiele wysiłku, prawie 30 lat pracy w samorządzie. Zawsze starałem się działać w interesie mieszkańców, kosztem czasu prywatnego, rodziny. Potraktowanie pracownika w ten sposób to nie jest poziom, do którego ja jestem przyzwyczajony – mówi nam Krzysztof Gałka.

Powody, jakie podano Krzysztofowi Gałce podczas odwołania to nie tylko wspomniana już likwidacja stanowiska wicedyrektora ds. infrastruktury drogowej, ale i niewłaściwie sprawowanie nadzoru nad inwestycjami czy krytyka osławionego kontrapasa. Przypomnijmy, w kwietniu na konferencji prasowej Krzysztof Gałka, który obok prezydenta również zbierał cięgi za niefortunny kontrapas, wyznał, że od początku był przeciwny temu projektowi.

MZDiK odwołanie Krzysztofa Gałki tłumaczy zmianami organizacyjnymi w jednostce, tymczasem te miały już zajść kilka miesięcy temu. - 1 stycznia 2018 roku wszedł zmieniony regulamin organizacyjny mający usprawnić pracę MZDiK, nad którym ja pracowałem. Został zatwierdzony przez prezydenta – mówi Gałka.

Najtrudniejsze dwa lata z trzydziestu

Krzysztof Gałka z wykształcenia jest inżynierem budownictwa lądowego w specjalności drogi, ulice i lotniska. Z drogownictwem zawodowo związany jest od 38 lat, z czego blisko 30 przepracował na rzecz kaliskiego samorządu. Jak nam przyznaje, najtrudniejsze dla niego były ostatnie dwa lata, odkąd Zarząd Dróg Miejski został rozszerzony o zadania związane z komunikacją miejską. Wówczas dyrektorem nowej jednostki: Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji został Dariusz Mencel.

Przepracował na tym stanowisku niespełna trzy miesiące, pozostałe trzy spędził na zwolnieniu lekarskim. Wówczas to Krzysztof Gałka pracował „za dwóch”, by jednostka funkcjonowała normalnie. - Przez dwa lata pełniłem dwie funkcje: dyrektora i zastępcy ds. infrastruktury drogowej. Musiałem to wszystko ogarnąć. Ktoś inny na moim miejscu, by podziękował i zrezygnował z pracy. Mi zależało na mieście i cały czas mi zależy. I zależy mi na Zarządzie Dróg – przyznaje nam Krzysztof Gałka. W dodatku w sierpniu 2016 roku został pobity przez dwóch nieznanych mu mężczyzn. Napad Gałka wiązał z wykonywaną przez niego funkcją. 

Były już wicedyrektor bardzo poważnie rozważa skierowanie sprawy nagłego odwołania do sądu pracy.

***

To kolejna osoba pracująca dla kaliskiego samorządu, z którą Grzegorz Sapiński kończy współpracę w mało elegancki sposób. W 2015 roku niespodziewanie po 25 latach pracy na rzecz kaliskich wodociągów dyscyplinarnie został zwolniony Roman Wiertelak. Od razu zdecydował się na dochodzenie swoich praw w sądzie pracy. Ten uznał, że jego zwolnienie było bezzasadne. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

Później pod ścianą postawiony został najbliższy współpracownik Sapińskiego, Piotr Kościelny, z którym razem pod szyldem Wspólnego Kalisza szedł do wyborów. We wrześniu 2016 roku, po wielu krążących w kuluarach domysłach o jego odwołaniu ze stanowiska wiceprezydenta, sam podał się do dymisji. Kościelny mówił później dziennikarzom, że do dymisji zmusiła go intryga posłów Prawa i Sprawiedliwości, radnych tego ugrupowania i przedstawicieli klubu „Tak dla Kalisza”, którzy chcieli wzmocnić swoją pozycję w Kaliszu. 

Grzegorz Sapiński dymisję Kościelnego przyjął bez żalu, tłumacząc, że ten po rozpadzie klubu radnych Wspólnego Kalisza nie ma jako wiceprezydent swojego umocowania w Radzie Miejskiej. 

W marcu tego roku prezydent odwołał swoich dwojga zastępców Karolinę Pawliczak z SLD i Artura Kijewskiego z PiS za to, że ich kluby radnych nie poparły prezydenckiego wniosku o włączenie Żelazkowa do Kalisza. Oboje o zwolnieniu dowiedzieli się z mediów. 

AG, fot. archiwum

 

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Maj 2018

30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Passat B5 LED ESP grzane fotele klima

08.05.18
Samochód użytkuję 10 lat, jestem jego drugim właścicielem, a pierwszym w Polsce, wszystko robione...

Ochrona Zarządu/Skup Zadłużonych Spółek oraz JDG KAS/JPK

09.05.18
Nasza działalność to przede wszystkim podjęcie czynności zmierzających do ograniczenia...

Działki budowlane

07.05.18
Na sprzedaż działki budowlane na osiedlu domków jednorodzinnych w miejscowości Zbiersk Cukrownia....
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...
Polecane

Moskitiery okienne Kalisz

05.05.18
<p>MOSKITIERA "ZE STALI" Posiadasz kota który ucieka przez okno ??Gryzonie...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany