Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 luty 2018 Godzina:
imieniny: Marta, Wiktor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Aktualności

Są pieniądze na walkę z Barszczem Sosnowskiego

Zagrożenie życia i zdrowia na skutek poparzenia barszczem Sosnowskiego jest już na tyle duże, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w budżecie na rok 2016 przekaże środki finansowe na walkę z tą niebezpieczną rośliną. Wnioski będzie można składać w III i IV kwartale tego roku.   

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. Do Polski trafił pod koniec lat 50. ubiegłego stulecia ze Związku Radzieckiego, jako tania pasza dla zwierząt.  To roślina, która bardzo szybko się rozmnaża i odporna jest na wiele środków do zwalczania chwastów, ma dużą zdolność do regeneracji i łatwo się rozmnaża, a przy tym jest bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia ludzi. W ubiegłym tygodni na skutek poparzeń zmarła 67-letnia mieszkanka Jeleniej Góry. Poważny problem Barszczem Sosnowskiego mają także mieszkańcy Kalisza m.in. Szczypiorna i Sulisławic CZYTAJ WIĘCEJ

Teraz z rośliną będzie można walczyć skuteczniej. - W związku z narastającym problemem zagrożenia życia i zdrowia z powodu Barszczu Sosnowskiego, gatunku obcego dla krajowej flory, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu planuje przeznaczyć w 2016 r. środki finansowe na eliminację zakresu występowania tej rośliny – czytamy na stronie WFOŚiGW w Poznaniu. Wojewódzki fundusz jeszcze nie wie, jaką dokładnie będzie to kwota, ale już wiadomo, że dofinansowanie będą mogły otrzymać gminy, które posiadają inwentaryzację występowania tego gatunku na swoim terenie. Planowany nabór na działania związane z likwidacją Barszczu Sosnowskiego zostanie ogłoszony w III lub IV kwartale 2015 r.

Ewelina Samulak, fot. arch.

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Kategorie

poziomy 3

3R

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 661 297 793
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany