Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2017 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

STALY 1

Top Baner P

Top P 2

Powiat

"Żakardy. Dzieła sztuki użytkowej XIX – XXI wieku". Wystawa w muzeum w Opatówku ZDJĘCIA

System zero – jedynkowy większości z nas kojarzy się z komputerami. Jednak zanim te podbiły świat był on stosowany we włókiennictwie. Wszystko za sprawą Josepha Marie Jacquarda, który jako pierwszy opracował program sterujący maszyną i zrewolucjonizował przemysł. A zasięgnąć wiedzę o dziejach tekstyliów i przyjrzeć się wybranym przykładom stylów dominujących w różnych epokach w tkactwie, można na wystawie w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Zanim Josepha Marie Jacquarda zastosował swój wynalazek na ręcznie tkane materiały mogli pozwolić sobie najbogatsi.  Opatentowanie w 1805 roku programu sterującego pracą maszyny miało ulżyć osobom zajmującym się ręcznym wytwarzaniem jedwabi, makat czy tapiserii była ograniczona. Jego genialny system zero-jedynkowy – program zapisany na perforowanych kartach, pierwszych nośnikach pamięci – znalazł zastosowanie poza tkactwem, w wielu dziedzinach życia. Jednak wracając do korzeni, patent Josepha Marie Jacquarda stworzył nowe możliwości w produkcji tekstylnej. Zmieniając wzornictwo i wzbogacając asortyment, zwielokrotnił produkcję, obniżając ceny i znajdując nowych nabywców.  

Fabryki wyposażone w warsztaty żakardowe zaczęły pojawiały się na całym świecie od Lyonu aż do Tokio, nie omijając naszej Łodzi, dzięki czemu miasto wyrosło na przemysłową potęgę. Zaczęto tkać wzorzyste tkaniny odzieżowe, obiciowe, makaty, serwety, obrusy, a nawet gobeliny i tapiserie. O historii prostego, ale rewolucyjnego systemu opowiada wystawa „Żakardy. Dzieła sztuki użytkowej XIX – XXI w.” prezentowana w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.  - Zwiedzając wystawę, można zobaczyć, jaką drogę należy przejść, by stworzyć tkaninę żakardową – zachęcają organizatorzy. - Prezentujemy przykłady różnych rodzajów dzieł tekstylnych, jakie były modne i lansowane od XIX w. do naszych czasów. Od żakardowej kopii jednej z najsłynniejszych tapiserii europejskich z przedstawieniem alegorii zmysłu słuchu wg XV-wiecznej serii „Dama z jednorożcem” (ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi) poprzez ogromnie popularne w wieku XIX i XX tkane portrety sławnych ludzi, widoczki w stylu japońskim, makatki z scenami rodzajowymi do wzorzystych jedwabiów, tkanych na potrzeby liturgii, eksplorujących różne formy historyczne.

Zachłyśnięcie się możliwościami seryjnej produkcji  już w drugiej połowie XIX w. przyniosło pewne refleksje i dążenia do poszukiwania własnej tożsamości, cech charakterystycznych, wyróżniających w tejże masie. - Wyrazem tych tendencji była założona ok. 1878 r. polska wytwórnia makat i pasów kontuszowych w Podzameczku koło Buczacza w Małopolsce Wschodniej. Wzornictwo makat odwoływało się do tradycji polskiej, prezentując motywy zaczerpnięte z pasów kontuszowych – zachęca Muzeum Historii Przemysłu do obejrzenia najnowszej wystawy.

Ekspozycja to pokazanie historii rozwoju tkactwa, zmian następujących we wzornictwie wraz z kolejnymi epokami i modami oraz produkcji konkretnych fabryk i artystów, którzy także sięgnęli po maszyny żakardowe.

Wystawę można oglądać do stycznia 2018 roku.

AW, MHP

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

R 5 P

R6

3 kolumny P

Kalendarz P

Październik 2017

25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 5

Ogloszenia Podstrony

OKAZJA motor WFM M-06.1962r. na chodzie ORYGINAŁ 3 000zł

18.10.17
OKAZJA motor WFM M-06.1962r. na chodzie ORYGINAŁ 3 000zł 1962 Poj. silnika: 120 cm3 Motocykl cały w...

Kupimy Zadłużone Spółki - Ochrona Podatki

16.10.17
Zajmując się poszczególnymi przypadkami dokładamy niezwykłej starannosci i sumienności, aby...

Poszukuje do wynajecia

19.10.17
Witam pilnie poszukuje do wynajecia domu w kaliszu lub 25 km od kalisza.
Polecane

Pracownik Obsługi Klienta Orlen

13.10.17
Już niebawem wielkie otwarcie nowej Stacji Paliw PKN Orlen w Morawinie! Nie przegap okazji i dołącz...

Prawdopodobnie najtańszestrony WWW w regionie!

19.10.17
Tworzymy bardzo atrakcyjne, a jednocześnie tanie strony internetowe. Wykonujemy zarówno strony z...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 3

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany