Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 marzec 2018 Godzina:
imieniny: Pelagia, Zbisław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

Trakt Kalisko-Wieluński gotowy

Trakt Kalisko-Wieluński w całości utwardzony. W środę drogę oficjalnie oddano do użytku. Utwardzenie 20-kilometrowego odcinka, który przebiega przez 3 gminy i 2 powiaty zaczęło się w 2000 roku. Ostatnie 2 lata to przyspieszenie prac, które było możliwe dzięki wsparciu dla samorządów z Urzędu Marszałkowskiego. Trakt ma znaczenie nie tylko dla mieszkańców i kierowców. Od wieków podążają nim pielgrzymi.

Piach i kurz w lecie. Zimą i w czasie opadów błoto, które często uniemożliwiało korzystanie z drogi. Tak przez lata wyglądał Trakt Kalisko-Wieluński. Dziś w całości jest asfaltowy. Pierwsze prace zaczęły się na początku tego wieku. Wtedy zaczęto utwardzać małe odcinki traktu na terenie powiatu ostrzeszowskiego. - Sumptem poprzedniego starosty ostrzeszowskiego Andrzeja Grzyba, obecnie europosła, został zbudowany pierwszy odcinek, następnie drugi na terenie gminy Czajków a po dłuższej przerwie, w 2008 roku, rozpoczęliśmy taką wielostronną współpracę - powiedział obecny na otwarciu Lech Janicki, starosta ostrzeszowski.     

Współpracę między samorządami gminnymi i powiatowymi a Urzędem Marszałkowskim zapoczątkował ówczesny wicemarszałek Józef Racki, który w 2008 roku obiecał, że zrobi wszystko, by brakujące 8 kilometrów asfaltu wybudować. - Można powiedzieć, że to nie tylko współpraca samorządów, ale budowa sztafetowa. Ja inwestycję przekazałem Arkadiuszowi Błachowiakowi, który prace kontynuował. Po nim zadanie przejął Krzysztof Grabowski – przypomniał Józef Racki, poseł. 

Ostatnie 2 lata to przyspieszenie prac i duży zastrzyk finansowy dla samorządów z budżetu województwa wielkopolskiego. Krzysztof Grabowski podkreślił, że prace być może trwały długo, ale wszystko dlatego, że Trakt biegnie przez gminy, których budżety są niewielkie i tylko wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego pozwoliło tę inwestycję zamknąć.  - W 2011 roku gmina Czajków otrzymała dodatkowo 500 tysięcy złotych na budowę Traktu, a w 2014 pół miliona trafiło do gminy Brzeziny, natomiast do Czajkowa 250 tysięcy złotych. Swoje środki przeznaczyły też powiaty kaliski i ostrzeszowski - wyliczył Krzysztof Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego

Partycypacja w kosztach była różna. Wszystko zależało od dochodów poszczególnych samorządów. - To nie były, patrząc na ilość wszystkich środków wydanych w ostatnich latach na drogi, gigantyczne środki Powiat kaliski dał niecałe 300 tysięcy. Tyle samo dała gmina Brzeziny, a pozostałą kwotę, czyli sporo ponad milion złotych, dał Urząd Marszałkowski - wyjaśnił Krzszytof Nosal, starosta kaliski

W środę Trakt oficjalnie oddano do użytku. Wstęgę przecięto na granicy gmin Kraszewice i Czajków w powiecie ostrzeszowskim i później w Brzezinach w powiecie kaliskim. Droga ma łączyć ludzi, tak jak połączyła samorządy. - Jest to nie tylko skrót, ale i łączność między tymi gminami, tymi miejscowościami, które leżą w tych gminach - ma nadzieję Krzysztof Niedźwiecki, wójt gminy Brzeziny.

Drogę poświęcił ordynariusz diecezji kaliskiej ks. bp. Edward Janiak. Dla biskupa otwarcie drogi ma wymiar symboliczny. - Za dwa dni będzie szła tu tędy pielgrzymka a ja mam jeszcze dodatkową radość. Ponieważ zaraz po pielgrzymce, razem z pątnikami, tą drogą przyjedzie do Kalisza biskup od Paulinów. Jest to wydarzenie niezwykłe. Będzie to pierwszy biskup w ponad 620 -letniej historii zakonu - dodał ks. bp. Edward Janiak. Przypomnijmy, że ojciec Łukasz Buzun, przeor Jasnej Góry, niedawno został powołany na biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej.

Trakt o kilka kilometrów skróci drogę z Wielkopolski na Śląsk.

Agnieszka Walczak, fot. autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Marzec 2018

26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut KALISZ ! Najlepsze ceny!

21.03.18
Skup, sprzedaż, zamiana aut, Złomowanie pojazdów Najlepsze ceny, Wycena przez telefon,...

Obrazy na zamówienie Milena Olesinska

22.03.18
Szanowni Państwo; od wielu lat zajmuję się zawodowo malarstwem .Oferuję Państwu obrazy olejne o...

Zainwestuj swoje oszczędności za 10% prowizji rocznie.

16.03.18
Zainwestuj w ciekawy projekt inwestycyjny. Umowa notarialna. Zabezpieczenie na udziałach firmy....
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...
Polecane

izolacja pianką,Ocieplenie poddasza,Natrysk pianki, Klaisz,Turek,Ostrów

21.03.18
Izomedia: Oferujemy izolacje, ocieplenia wykonane natryskiem pianą poliuretanową.-KontakT:...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany